Som tipsbladet.dk kunne fortælle tidligere på ugen, har stortalentet Zidan Sertdemir valgt at tørne ud for Danmark. Den 16-årige Bayer Leverkusen-spiller har også rødder i Tyrkiet, og det tyrkiske fodboldforbund har flere gange kurtiseret ham, men altså forgæves.
Og det er en rigtig god melding for dansk fodbold, fastslår FC Nordsjællands cheftræner Flemming Pedersen, der kender Zidan Sertdemir fra stortalentets år i Farum-klubben.
– Jeg blev rigtig, rigtig glad, da jeg læste det. Vi betragter ham jo også som dansker, og det er dejligt, at han allerede så tidligt melder ud og ikke lader der være nogen tvivl. Det siger også noget om ham som person. Han er meget moden, og han hviler godt i sig selv, siger Pedersen til tipsbladet.dk.
Han er sikker på, at Zidan Sertdemir i fremtiden kommer til at begejstre det danske fodboldpublikum iført en rød-hvid trøje.
– Der ligger en dansk landsholdsspiller i Zidan, det gør der helt sikkert. Han er stadig ung, og vi ved, at der er mange ting, der kan gå både den ene og den anden vej, men potentialet er uden tvivl til det danske A-landshold.
– Han skal have fokus på sin udvikling og være tålmodig i Leverkusen og lytte godt efter de råd, han får fra trænerne og lederne. Han skal stole på sine omgivelser og stadig være den unge mand, som han er nu, siger Flemming Pedersen.
Han advarer samtidig Zidan Sertdemir mod de fristelser, unge fodboldspillere ofte støder på.
– Han skal ikke begynde og have fokus på alt muligt udenom. Du ved… store biler, kvinder og alle de ting, som man ved kan være med til at fordreje hovedet på unge mennesker. Han skal bevare den kærlighed til fodbolden, han har nu, og så vil tingene komme til ham automatisk, siger FCN-træneren, der ser mange spillemæssige kvaliteter hos Zertdemir:
– Han er en venstrebenet midtbanespiller, som både er en playmaker-type og kan smide gode bolde omkring sig og være temposættende, men han kan også selv drive bolden fremad. Og så kan han lave mål. Han har allerede scoret en del mål for Leverkusens U19-hold, og han scorer også regelmæssigt for det danske U17-landshold.
Det var planen, at Zidan Sertdemir skulle have spillet Superliga for FC Nordsjælland i denne sæson.
– Desværre for os valgte han at skifte til Bayer Leverkusen. Det er naturligvis en spiller, vi gerne ville have arbejdet videre med, men han har fået en flot start i Tyskland, slutter Flemming Pedersen.
Zidan Sertdemir sad på bænken for Bayer Leverkusens Bundesliga-mandskab i søndags mod Bayern München. Han venter stadig på sin debut for den tyske storklub.
LIVE
LIVE: Legende tror, Manchester City vinder
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Riemer reagerer på stor landsholdschok
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fyrer landstræner to måneder før VM
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Fik blackout på Brøndby Stadion
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
OB siger farvel til seks spillere
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
