I sommer blev støvlerne lagt på hylden.
Simon Jakobsen stoppede for godt et halvt år siden sin karriere som professionel fodboldspiller.
Nu har den tidligere Silkeborg IF- og Hobro IK-spiller så fundet sig et nyt job, og det ligger ikke langt fra tiden som forsvarsklippe i Danmarks bedste og næstbedste række. Han skal nemlig være Superliga-ekspert på den nye podcast Vores Liga, hvilket er en rolle, han ser frem til, da han altid har drømt om at tale Superliga, når tiden som spiller var forbi.
– Jeg glæder mig rigtig meget, uden at jeg selv har overvejet at starte noget eller rakt ud til nogen aktører. Så har jeg håbet på, at jeg ville komme til at snakke Superliga. Tilbuddet kom, inden jeg selv satte noget i gang, så jeg glæder mig helt vildt til det.
– Det er den liga, jeg elsker allermest, den liga, jeg har fulgt mest med i og selv har spillet i. Jeg er fuldstændig ligeglad med Premier League og Champions League; det bliver mere og mere fjernt for mig. Superligaen er der stadigvæk, selvom der også sker en udvikling der, hvor den måske er ved at blive for moderne. Men så må vi være nogle fodboldromantikere, der holder fast i de gode historier og snakker om det, siger Simon Jakobsen i et interview til Tipsbladet.
En af dem, der er primus motor på projektet er et velkendt ansigt for de fleste danske fodboldfans, nemlig Mette Cornelius, der skal være vært på podcasten. Hun rakte ud til Simon Jakobsen for at få ham med ombord på projektet som en af dem, der skal bidrage med det fodboldmæssige perspektiv og erfaring.
Og selvom han kommer med en bred erfaring fra sin tid som Superligaspiller og har deltaget i flere podcasts, forventer Simon Jakobsen, at der vil være en indkøringstid før det hele spiller perfekt.
– Selvom jeg ikke har set alle kampe i de seneste sæsoner, har jeg fulgt med. Jeg ved stadig, hvad der er sket, og jeg kender alle spillerne, samtidig med at jeg personligt kender mange af dem. Generelt føler jeg mig ret godt klædt på, men jeg skal selvfølgelig ind i ekspertrollen igen. Det er ved at være noget tid siden, jeg har været i den og talt fodbold på den måde.
– Jeg har heller ikke set mig selv som eksperten, der bare ved alt om det taktiske. Jeg er mere ham, der ved, hvordan det er at spille Superliga, og kan tale ud fra den præmis, så det er jeg rimeligt tryg ved. Men det er måske ikke første afsnit, der kommer til at vælte folk ned ad stolene, fordi det bare er perfekt. Så godt kender jeg heller ikke de andre, så vi skal nok lige finde hinanden med tiden, men jeg glæder mig helt vildt meget
Hvis man kender Simon Jakobsen, vil man også vide, at han måske har et bias, når det kommer til Superligaen. Han er nemlig livslang Silkeborg-fan, men det er ikke noget, han ser som en ulempe, selvom han står noteret for 221 kampe i den røde trøje.
– Selvfølgelig kender jeg mest til SIF, da der er en del af aktørerne, som jeg kender personligt. Jeg bor i byen, det er den klub, jeg holder med, og altid har fulgt. Det er klart, at der også kan komme en del tale fra et fanperspektiv, hvilket jeg heller ikke er bange for at gøre. Men jeg er selvfølgelig også kritisk, når det kræves – det er man også som fan.
– Jeg tænker ikke, at der er nogen, der tænder podcasten og ser, at jeg er med som tidligere viceanfører med mere end 200 kampe og pokalfighter i klubben, og så tænker, at nu skal jeg være negativ eller helt neutral omkring dem. Det skal jeg selvfølgelig også være, men jeg må også godt tale varmt om dem. Jeg kan bare trække på Morten Bruun som eksempel; han kan godt kommentere Silkeborg-kampe helt neutralt, men han lægger ikke skjul på, at han er SIF-fan. Så det er jeg ikke bange for. Tværtimod tænker jeg, at det er en stor fordel, at der er nogen med, der selv har spillet.
Simon Jakobsen nåede i sin karriere at spille 305 kampe i Superligaen og 1. division for henholdsvis Silkeborg IF og Hobro IK.
LIVE
LIVE: Affejer Dario Osorio-spekulation
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Stor dramatik: Brøndby har IKKE en sag!
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
INTERVIEW
Nu forklarer han batalje med Brøndby-træner
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
Afviser mesterskabssnak
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Bayern slår rekord i ny storsejr
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG