I sommer blev støvlerne lagt på hylden.
Simon Jakobsen stoppede for godt et halvt år siden sin karriere som professionel fodboldspiller.
Nu har den tidligere Silkeborg IF- og Hobro IK-spiller så fundet sig et nyt job, og det ligger ikke langt fra tiden som forsvarsklippe i Danmarks bedste og næstbedste række. Han skal nemlig være Superliga-ekspert på den nye podcast Vores Liga, hvilket er en rolle, han ser frem til, da han altid har drømt om at tale Superliga, når tiden som spiller var forbi.
– Jeg glæder mig rigtig meget, uden at jeg selv har overvejet at starte noget eller rakt ud til nogen aktører. Så har jeg håbet på, at jeg ville komme til at snakke Superliga. Tilbuddet kom, inden jeg selv satte noget i gang, så jeg glæder mig helt vildt til det.
– Det er den liga, jeg elsker allermest, den liga, jeg har fulgt mest med i og selv har spillet i. Jeg er fuldstændig ligeglad med Premier League og Champions League; det bliver mere og mere fjernt for mig. Superligaen er der stadigvæk, selvom der også sker en udvikling der, hvor den måske er ved at blive for moderne. Men så må vi være nogle fodboldromantikere, der holder fast i de gode historier og snakker om det, siger Simon Jakobsen i et interview til Tipsbladet.
En af dem, der er primus motor på projektet er et velkendt ansigt for de fleste danske fodboldfans, nemlig Mette Cornelius, der skal være vært på podcasten. Hun rakte ud til Simon Jakobsen for at få ham med ombord på projektet som en af dem, der skal bidrage med det fodboldmæssige perspektiv og erfaring.
Og selvom han kommer med en bred erfaring fra sin tid som Superligaspiller og har deltaget i flere podcasts, forventer Simon Jakobsen, at der vil være en indkøringstid før det hele spiller perfekt.
– Selvom jeg ikke har set alle kampe i de seneste sæsoner, har jeg fulgt med. Jeg ved stadig, hvad der er sket, og jeg kender alle spillerne, samtidig med at jeg personligt kender mange af dem. Generelt føler jeg mig ret godt klædt på, men jeg skal selvfølgelig ind i ekspertrollen igen. Det er ved at være noget tid siden, jeg har været i den og talt fodbold på den måde.
– Jeg har heller ikke set mig selv som eksperten, der bare ved alt om det taktiske. Jeg er mere ham, der ved, hvordan det er at spille Superliga, og kan tale ud fra den præmis, så det er jeg rimeligt tryg ved. Men det er måske ikke første afsnit, der kommer til at vælte folk ned ad stolene, fordi det bare er perfekt. Så godt kender jeg heller ikke de andre, så vi skal nok lige finde hinanden med tiden, men jeg glæder mig helt vildt meget
Hvis man kender Simon Jakobsen, vil man også vide, at han måske har et bias, når det kommer til Superligaen. Han er nemlig livslang Silkeborg-fan, men det er ikke noget, han ser som en ulempe, selvom han står noteret for 221 kampe i den røde trøje.
– Selvfølgelig kender jeg mest til SIF, da der er en del af aktørerne, som jeg kender personligt. Jeg bor i byen, det er den klub, jeg holder med, og altid har fulgt. Det er klart, at der også kan komme en del tale fra et fanperspektiv, hvilket jeg heller ikke er bange for at gøre. Men jeg er selvfølgelig også kritisk, når det kræves – det er man også som fan.
– Jeg tænker ikke, at der er nogen, der tænder podcasten og ser, at jeg er med som tidligere viceanfører med mere end 200 kampe og pokalfighter i klubben, og så tænker, at nu skal jeg være negativ eller helt neutral omkring dem. Det skal jeg selvfølgelig også være, men jeg må også godt tale varmt om dem. Jeg kan bare trække på Morten Bruun som eksempel; han kan godt kommentere Silkeborg-kampe helt neutralt, men han lægger ikke skjul på, at han er SIF-fan. Så det er jeg ikke bange for. Tværtimod tænker jeg, at det er en stor fordel, at der er nogen med, der selv har spillet.
Simon Jakobsen nåede i sin karriere at spille 305 kampe i Superligaen og 1. division for henholdsvis Silkeborg IF og Hobro IK.

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie