Hannover-fans overalt i Parken

FCK forventer op mod 6.500 tyske fans, når Hannover kommer til byen på torsdag. Det har betydet store udfordringer for klubben, der må sende tyskerne rundt i Parken.



I fredags meddelte FC København, at der var solgt omkring 6.000 billetter til tyske fans til Europa League-kampen mellem FC København og Hannover 96, der spilles torsdag i Parken. Men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger skulle der komme op mod 9.500 tyske fans, der har købt billetter til flere forskellige afsnit på stadion.

– Vi har arbejdet med at få det løst rent sikkerhedsmæssigt de seneste par uger, fordi der var tyskere, der havde købt billet til Nedre C og Stemningstribunen, og det går selvfølgelig ikke. Så dem har vi haft et puslespil med at få flyttet lidt rundt. Vores vurdering, baseret på dem vi har snakket med og rykket rundt på, lyder på 6.000, måske 6.500 tyskere. 9.500 lyder lidt vildt, men man skal jo aldrig sige aldrig, siger kommunikationschef i FCK, Daniel Rommedahl, til tipsbladet.dk.

Hele udebaneafsnittet bag den ene mål – B-tribunen – er blevet allokeret til de tyske fans, men her kan kun være 3.500 tilskuere. Dermed er der lagt op til, at Hannover 96-fans vil være at finde på både Øvre C og A-tribunen i Parken.

FCK blev i første omgang nødt til at annullere alle billetkøb fra tyske tilskuere, men i samarbejde med politiet og Hannover 96 fandt FCK en anden løsning.

– Man skal lige vænne sig til, at tyske fodboldfans ofte er helt normale familier, der bare er på tur. Så vi har selvfølgelig haft en dalog med Hannover, så vi har kunnet sende deres risk-tilskuere ned på udebaneafsnittet, og alle de andre kan så komme lidt rundt omkring i små klynger, siger Daniel Rommedahl.

Det er torsdag kl. 19.00, FC Købehavn tager imod de tyske gæster fra Hannover, når københavnerne skal spille sig tættere på videre avancement i Europa League gruppe B.





Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt transferønske til FCK

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

I spil til stort job

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’