I fredags meddelte FC København, at der var solgt omkring 6.000 billetter til tyske fans til Europa League-kampen mellem FC København og Hannover 96, der spilles torsdag i Parken. Men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger skulle der komme op mod 9.500 tyske fans, der har købt billetter til flere forskellige afsnit på stadion.
– Vi har arbejdet med at få det løst rent sikkerhedsmæssigt de seneste par uger, fordi der var tyskere, der havde købt billet til Nedre C og Stemningstribunen, og det går selvfølgelig ikke. Så dem har vi haft et puslespil med at få flyttet lidt rundt. Vores vurdering, baseret på dem vi har snakket med og rykket rundt på, lyder på 6.000, måske 6.500 tyskere. 9.500 lyder lidt vildt, men man skal jo aldrig sige aldrig, siger kommunikationschef i FCK, Daniel Rommedahl, til tipsbladet.dk.
Hele udebaneafsnittet bag den ene mål – B-tribunen – er blevet allokeret til de tyske fans, men her kan kun være 3.500 tilskuere. Dermed er der lagt op til, at Hannover 96-fans vil være at finde på både Øvre C og A-tribunen i Parken.
FCK blev i første omgang nødt til at annullere alle billetkøb fra tyske tilskuere, men i samarbejde med politiet og Hannover 96 fandt FCK en anden løsning.
– Man skal lige vænne sig til, at tyske fodboldfans ofte er helt normale familier, der bare er på tur. Så vi har selvfølgelig haft en dalog med Hannover, så vi har kunnet sende deres risk-tilskuere ned på udebaneafsnittet, og alle de andre kan så komme lidt rundt omkring i små klynger, siger Daniel Rommedahl.
Det er torsdag kl. 19.00, FC Købehavn tager imod de tyske gæster fra Hannover, når københavnerne skal spille sig tættere på videre avancement i Europa League gruppe B.
LIVE
TransferLIVE: Transferbombe i Tottenham?
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER
Historisk påsætning undrer dommerekspert
Her er Tunesiens nye VM-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Uruguay slider sig til uafgjort
OPTAKT
Frankrig – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Belgien og Egypten deler
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
MEDIE