I fredags meddelte FC København, at der var solgt omkring 6.000 billetter til tyske fans til Europa League-kampen mellem FC København og Hannover 96, der spilles torsdag i Parken. Men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger skulle der komme op mod 9.500 tyske fans, der har købt billetter til flere forskellige afsnit på stadion.
– Vi har arbejdet med at få det løst rent sikkerhedsmæssigt de seneste par uger, fordi der var tyskere, der havde købt billet til Nedre C og Stemningstribunen, og det går selvfølgelig ikke. Så dem har vi haft et puslespil med at få flyttet lidt rundt. Vores vurdering, baseret på dem vi har snakket med og rykket rundt på, lyder på 6.000, måske 6.500 tyskere. 9.500 lyder lidt vildt, men man skal jo aldrig sige aldrig, siger kommunikationschef i FCK, Daniel Rommedahl, til tipsbladet.dk.
Hele udebaneafsnittet bag den ene mål – B-tribunen – er blevet allokeret til de tyske fans, men her kan kun være 3.500 tilskuere. Dermed er der lagt op til, at Hannover 96-fans vil være at finde på både Øvre C og A-tribunen i Parken.
FCK blev i første omgang nødt til at annullere alle billetkøb fra tyske tilskuere, men i samarbejde med politiet og Hannover 96 fandt FCK en anden løsning.
– Man skal lige vænne sig til, at tyske fodboldfans ofte er helt normale familier, der bare er på tur. Så vi har selvfølgelig haft en dalog med Hannover, så vi har kunnet sende deres risk-tilskuere ned på udebaneafsnittet, og alle de andre kan så komme lidt rundt omkring i små klynger, siger Daniel Rommedahl.
Det er torsdag kl. 19.00, FC Købehavn tager imod de tyske gæster fra Hannover, når københavnerne skal spille sig tættere på videre avancement i Europa League gruppe B.
LIVE
TransferLIVE: Aral Simsir er landet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Knuser transferrekord
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
VM-spiller alvorligt skadet
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
Bundesliga-klub henter FCM-emne
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Medier jubler over USA’s nedtur
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
NYHEDER
Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’
NYHEDER