Hannover-fans overalt i Parken

FCK forventer op mod 6.500 tyske fans, når Hannover kommer til byen på torsdag. Det har betydet store udfordringer for klubben, der må sende tyskerne rundt i Parken.



I fredags meddelte FC København, at der var solgt omkring 6.000 billetter til tyske fans til Europa League-kampen mellem FC København og Hannover 96, der spilles torsdag i Parken. Men ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger skulle der komme op mod 9.500 tyske fans, der har købt billetter til flere forskellige afsnit på stadion.

– Vi har arbejdet med at få det løst rent sikkerhedsmæssigt de seneste par uger, fordi der var tyskere, der havde købt billet til Nedre C og Stemningstribunen, og det går selvfølgelig ikke. Så dem har vi haft et puslespil med at få flyttet lidt rundt. Vores vurdering, baseret på dem vi har snakket med og rykket rundt på, lyder på 6.000, måske 6.500 tyskere. 9.500 lyder lidt vildt, men man skal jo aldrig sige aldrig, siger kommunikationschef i FCK, Daniel Rommedahl, til tipsbladet.dk.

Hele udebaneafsnittet bag den ene mål – B-tribunen – er blevet allokeret til de tyske fans, men her kan kun være 3.500 tilskuere. Dermed er der lagt op til, at Hannover 96-fans vil være at finde på både Øvre C og A-tribunen i Parken.

FCK blev i første omgang nødt til at annullere alle billetkøb fra tyske tilskuere, men i samarbejde med politiet og Hannover 96 fandt FCK en anden løsning.

– Man skal lige vænne sig til, at tyske fodboldfans ofte er helt normale familier, der bare er på tur. Så vi har selvfølgelig haft en dalog med Hannover, så vi har kunnet sende deres risk-tilskuere ned på udebaneafsnittet, og alle de andre kan så komme lidt rundt omkring i små klynger, siger Daniel Rommedahl.

Det er torsdag kl. 19.00, FC Købehavn tager imod de tyske gæster fra Hannover, når københavnerne skal spille sig tættere på videre avancement i Europa League gruppe B.



Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Fælder dom over Højlund

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Han peger på Simon Kjær

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

– Du har udstråling som tagpap

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Overvejer Mathias Jensen-køb

Magisk aften for FC København-stjerne

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Presset Frank: Her er vores store problem

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Henter dansker – får god pakke

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Målfattigt lokalderby i Afrika

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM