Hareide melder sig klar til nyt trænerjob: Kan blive chef for Carlo Holse

Åge Hareide mener at være klar til at arbejde fra 1. september. Rosenborg kan være hans nye arbejdsgiver.



Fodboldtræneren Åge Hareide kan være tæt på at skrive kontrakt med norske Rosenborg.

Det siger han i et interview med Adresseavisen, hvor han fortæller om hyppig dialog mellem parterne.

– Det handler om praktiske ting. Det virker, som om begge parter har meget klare intentioner om, at jeg kommer op og underskriver kontrakten, siger han til avisen.

66-årige Hareide stod senest i spidsen for det danske landshold, som han førte til EM-slutrunden 2020.

Men på grund af coronaudbruddet blev EM skubbet med et år, og Hareide måtte overlade trænerstolen til Kasper Hjulmand efter fire år på posten.

Hareide har en fortid på en lang række hold. Blandt andet Rosenborg, som han trænede i 2003, før han overtog styringen af Norges landshold.

Nordmanden er blevet opereret i knæet og kan ikke sige med sikkerhed, hvornår han er fuldstændig fit for fight.

Men hvis knæet ikke volder for mange problemer, mener han, at han er klar til at arbejde fra 1. september.

– Der er ingenting, der er besluttet endeligt endnu. Jeg har bare sagt, at jeg sandsynligvis er klar til at træne Rosenborg fra 1. september, fordi mit knæ er i bedring. Det burde være 100 procent klar, når måneden er omme. Jeg føler, jeg helbredsmæssigt er klar til at træne fodbold igen, siger han til B.T.

Rosenborg afbrød samarbejdet med cheftræner Eirik Horneland efter en skidt sæsonstart. Siden har Trond Henriksen stået i spidsen for holdet.

Den norske traditionsklub, der har vundet 26 nationale mesterskaber, ligger på femtepladsen i Eliteserien efter 13 kampe i indeværende sæson.

Efter fire mesterskaber på stribe blev Rosenborg sidste år nummer tre.

/ritzau/NTB







LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Afslører: Dolberg sat til salg

Afslører dansk toptræners millionløn

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Tysk VM-chok

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Tottenham henter Liverpool-profil

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Medier sender ham hjem til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan