Hareide melder sig klar til nyt trænerjob: Kan blive chef for Carlo Holse

Åge Hareide mener at være klar til at arbejde fra 1. september. Rosenborg kan være hans nye arbejdsgiver.



Fodboldtræneren Åge Hareide kan være tæt på at skrive kontrakt med norske Rosenborg.

Det siger han i et interview med Adresseavisen, hvor han fortæller om hyppig dialog mellem parterne.

– Det handler om praktiske ting. Det virker, som om begge parter har meget klare intentioner om, at jeg kommer op og underskriver kontrakten, siger han til avisen.

66-årige Hareide stod senest i spidsen for det danske landshold, som han førte til EM-slutrunden 2020.

Men på grund af coronaudbruddet blev EM skubbet med et år, og Hareide måtte overlade trænerstolen til Kasper Hjulmand efter fire år på posten.

Hareide har en fortid på en lang række hold. Blandt andet Rosenborg, som han trænede i 2003, før han overtog styringen af Norges landshold.

Nordmanden er blevet opereret i knæet og kan ikke sige med sikkerhed, hvornår han er fuldstændig fit for fight.

Men hvis knæet ikke volder for mange problemer, mener han, at han er klar til at arbejde fra 1. september.

– Der er ingenting, der er besluttet endeligt endnu. Jeg har bare sagt, at jeg sandsynligvis er klar til at træne Rosenborg fra 1. september, fordi mit knæ er i bedring. Det burde være 100 procent klar, når måneden er omme. Jeg føler, jeg helbredsmæssigt er klar til at træne fodbold igen, siger han til B.T.

Rosenborg afbrød samarbejdet med cheftræner Eirik Horneland efter en skidt sæsonstart. Siden har Trond Henriksen stået i spidsen for holdet.

Den norske traditionsklub, der har vundet 26 nationale mesterskaber, ligger på femtepladsen i Eliteserien efter 13 kampe i indeværende sæson.

Efter fire mesterskaber på stribe blev Rosenborg sidste år nummer tre.

/ritzau/NTB





Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’




LIVE

LIVE: OB-angriber helt ude af truppen

Kedeligt kryds i betydningsløs kamp

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

De bliver monstersalg til sommer

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner