Fodboldtræneren Åge Hareide kan være tæt på at skrive kontrakt med norske Rosenborg.
Det siger han i et interview med Adresseavisen, hvor han fortæller om hyppig dialog mellem parterne.
– Det handler om praktiske ting. Det virker, som om begge parter har meget klare intentioner om, at jeg kommer op og underskriver kontrakten, siger han til avisen.
66-årige Hareide stod senest i spidsen for det danske landshold, som han førte til EM-slutrunden 2020.
Men på grund af coronaudbruddet blev EM skubbet med et år, og Hareide måtte overlade trænerstolen til Kasper Hjulmand efter fire år på posten.
Hareide har en fortid på en lang række hold. Blandt andet Rosenborg, som han trænede i 2003, før han overtog styringen af Norges landshold.
Nordmanden er blevet opereret i knæet og kan ikke sige med sikkerhed, hvornår han er fuldstændig fit for fight.
Men hvis knæet ikke volder for mange problemer, mener han, at han er klar til at arbejde fra 1. september.
– Der er ingenting, der er besluttet endeligt endnu. Jeg har bare sagt, at jeg sandsynligvis er klar til at træne Rosenborg fra 1. september, fordi mit knæ er i bedring. Det burde være 100 procent klar, når måneden er omme. Jeg føler, jeg helbredsmæssigt er klar til at træne fodbold igen, siger han til B.T.
Rosenborg afbrød samarbejdet med cheftræner Eirik Horneland efter en skidt sæsonstart. Siden har Trond Henriksen stået i spidsen for holdet.
Den norske traditionsklub, der har vundet 26 nationale mesterskaber, ligger på femtepladsen i Eliteserien efter 13 kampe i indeværende sæson.
Efter fire mesterskaber på stribe blev Rosenborg sidste år nummer tre.
/ritzau/NTB
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
