Haysen forklarer skifte fra SønderjyskE til AGF: Der er tre grunde

Hans Jørgen Haysen forklarer, hvorfor han bytter jobbet som sportschef ud med et tilsvarende i AGF.



Hans Jørgen Haysen skal fra 1. marts være sportschef i AGF, hvor han afløser Peter Christiansen. Det har århusianerne oplyst torsdag eftermiddag.

45-årige Haysen har i en årrække været sportschef i SønderjyskE, men nu rykker han altså fra Haderslev til Aarhus for at sætte sig i stolen på Fredensvang. 

Det er der flere grunde til, fortæller hovedpersonen.

– Der er tre primære grunde til, at jeg skifter nu. For det første er SønderjyskE et virkelig godt sted, og det betyder meget for mig at kunne give det godt videre til den næste, der skal tage over og komme med nye ideer og tanker. For det andet passer tidspunktet godt i forhold til mit privatliv, hvor børnene er ved at være voksne. For det tredje er det en spændende mulighed i AGF og Aarhus, og det skulle også til for at lokke mig væk herfra, siger Haysen til SønderjyskE’s hjemmeside og tilføjer:

Læs også:AGF henter sportschef hos Superliga-konkurrent

– Jeg har haft en fantastisk tid i SønderjyskE, og så længe jeg er i klubben, vil ingen være i tvivl om, at jeg vil arbejde loyalt og indædt for SønderjyskE. SønderjyskE har været en stor del af mig i mange år, og jeg ønsker virkelig klubben alt det bedste i årene fremover. Jeg har lige fra starten haft et stærkt samarbejde med direktør Klaus Rasmussen og bestyrelsesformand Gynther Kohls, og jeg er meget taknemlig for, at de troede på mig og gav mig chancen.

– Jeg har også været glad for samarbejdet med bestyrelsen, amatørklubben, samarbejdsklubberne, spillere og staben og alle i og omkring SønderjyskE. Jeg er altid blevet mødt med smil og glade ansigter, og det har givet mig en masse. Jeg har været i klubben i 17 år, så jeg kender hver en krog, og jeg elsker ånden og sjælen, der er her, og det skal SønderjyskE virkelig holde fast i, for det gør det til en helt speciel klub, som altid vil have en plads i mit hjerte.

Det er med blødende hjerte, at SønderjyskE snart tager afsked med Hans Jørgen Haysen.

– Det er aldrig sjovt, når en vellidt nøglemedarbejder siger op, og vi er kede af at miste en dygtig medarbejder, der har været toployal og yderst dedikeret gennem alle årene i klubben. Han har været med siden SønderjyskE blev etableret og har haft mange kasketter i klubben, men det er særligt i rollen som sportschef, at han har gjort en forskel i klubben.

Læs også:– Vil have Kjartan Finnbogason

– Han var helt grøn, da vi tog ham ind som sportschef i 2014, men vi troede på ham, og tiden har vist, at vi så rigtigt. Han har lagt sten på sten og udviklet klubben fantastisk, og med ham i spidsen har vi nået nye højder med sølvmedaljer, europæiske kampe og pokaltriumf. Han har været her i 17 år, og nu gør vi kapitlet godt færdigt, og når vi sender ham videre fra 1. marts, takker vi ham mange gange for indsatsen og ønsker ham alt det bedste fremover, siger direktør Klaus Rasmussen.

SønderjyskE skal nu i gang med at lede efter Hans Jørgen Haysens afløser.

– Det her er helt nyt for os, så nu trækker vi lige luft ind, inden vi tager hul på rekrutteringsprocessen. Vi skal ud at sondere markedet og se, hvad der er af spændende muligheder, og vi skal finde ud af, hvad der er den bedste løsning for SønderjyskE. Det er vigtigt, at SønderjyskE også fremover bliver et sted, hvor unge mennesker kommer for at udvikle sig og gøre karriere, siger Klaus Rasmussen.

Læs også:– Superligaen har ikke plads til at udsætte kampe
Læs også:Deadline nærmer sig: Her er 10 spillere fra Superligaens overskudslager
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021




Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Chido Obi var ustyrlig

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

– Det er en gigantisk fiasko

FC Midtjylland kørte OB over

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Sønderjyske – Silkeborg IF



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Boilesen peger på FC København

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

OB – FC Midtjylland