• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Ole Hoffskov

Heerenveen om Makienok: Ikke interesseret

Heerenveen om Makienok: Ikke interesseret
Illustration

Heerenveen kædes sammen Simon Makienok, men hollænderne afviser, at Brøndby-spilleren er et emne som afløser for Æresdivisionens topscorer.

Af Ole Hoffskov

Den hollandske storklub Heerenveen har i dette transfervindue vinket farvel til klubbens suveræne topscorer Alfred Finnbogason, der har lavet 53 ligamål for klubben over de seneste to sæsoner. I den forgangne sæson blev han en klar topscorer i Æresdivisionen med 29 fuldtræffere. I fremtiden skal han bombe for Real Sociedad, der har købt islændingen fri af Heerenveeen.

Dermed skal klubben på jagt efter en afløser for Alfred Finnbogason, og i den forbindelse har Simon Makienok været nævnt. Så sent som i går skrev BT, at Heerenveeen viser interesse for den tårnhøje Brøndby-angriber, der er i spil til et klubskifte i løbet af transfervinduet.

Men det bliver ikke til Heerenveeen. Klubbens sportschef Hans Vonk afviser, at Simon Makienok er et emne.

- Det er ikke sandt. Jeg har også læst det, men jeg kan sige med sikkerhed, at der ikke er noget om snakken, siger Hans Vonk til tipsbladet.dk.

Heerenveen plejer ellers ikke at være kede af at købe danske spillere. Tidligere har hollænderne hentet spillere som Hjalte Bo Nørregaard, Kristian Bak, Daniel Jensen, Jakob Poulsen og Jon Dahl Tomasson. Og interessen for danske spillere er ikke dalende, selv om Simon Makienok ikke bliver den næste i flokken. Blandt andet bliver klubben fra nordlige Holland også sat i forbindelse med AaB's Nicolaj Thomsen.

- Vi følger det danske marked tæt, som vi altid har gjort. I det hele taget holder vi et vågent øje med det skandinaviske marked. Det har vi gjort i 20 år, og det bliver vi ved med. Jeg kender selvfølgelig også godt Simon Makienok, men jeg kan kun sige, at han ikke skal til Heerenveen, fastslår Hans Vonk.

Brøndbys sportsdirektør Per Rud har tidligere fastslået, at han ikke regner med, at Simon Makienok forlader Brøndby denne sommer. Angriberens agent vil ikke bidrage til spekulationer i hverken den ene eller den anden retning.