Nicklas Helenius har fået en vild start i Silkeborg IF, som han skiftede til i januars transfervindue fra AGF.
Den 29-årige angriber har scoret syv mål i sine første fire kampe for 1. divisionsklubben, som han også repræsenterede i en enkelt sæson for en håndfuld år siden.
Nicklas Helenius virker til at være i absolut topform. Det er han bare ikke tilnærmelsesvis.
– Det har været overraskende for mig, at det er startet så godt. I midten af januar blev jeg ramt af en slem virus – ikke coronavirus – i hals- og lungeregionen, og det har hæmmet mig ret meget. Jeg føler slet ikke, at jeg er på toppen endnu, men det har måske også gjort, at jeg har spillet mere frit, selv om jeg kan godt mærke, at hovedet ofte vil noget, kroppen ikke helt kan, siger Helenius med en hæs stemme til tipsbladet.dk.
Fødderne kan i hvert fald score mål, og syv kasser er det altså blevet til i de første fire optrædener. Det gør Silkeborg-angriberen til den med afstand flittigste målscorer i 1. division i foråret.
– Jeg ved jo, at jeg har talent for at score mål, og jeg spiller for et hold, hvor jeg bliver sat rigtig godt i scene. Det er et fedt Silkeborg-hold at være angriber for. Jeg udviklede mig godt i AGF, og nu får jeg mulighed for at vise, hvad jeg kan, fordi jeg får spilletid, siger Helenius.
I AGF stod Nicklas Helenius i skyggen af Patrick Mortensen og tilbragte mange minutter på bænken. Det var én af grundene til, at han skiftede til Silkeborg IF, men han fortryder intet fra tiden i Aarhus.
– Der er ingen tvivl om, at jeg var sulten, da jeg kom til Silkeborg, og jeg ville gerne have spillet mere i AGF, men jeg har intet dårligt at sige om klubben eller min tid i Aarhus. Jeg er meget stolt over, at jeg var med til at vinde medaljer for første gang i mange, mange år. Selvfølgelig vil man gerne spille fast hver gang, men jeg føler slet ikke, at jeg gik i stå i AGF, siger Helenius.
Nu satser han på at slutte sæsonen med et brag, og kan han fortsætte de nuværende takter, er det lige før, han kan komme i spil til at blive topscorer i 1. division. Der er kun fem mål op til Viborg FF’s Sebastian Grønning.
– Jeg vil ikke sætte antal på, men jeg går selvfølgelig efter at score så mange mål som muligt. Mest af alt drømmer jeg om at få Silkeborg IF tilbage i Superligaen, hvor jeg føler, at klubben hører hjemme. Det kan jeg bidrage til ved at lave mål, men jeg kan ikke gøre det uden mine dygtige holdkammerater, så vi skal gøre det som en enhed, siger Helenius og tilføjer, at han tror, SIF kan rykke op i denne sæson:
– Jeg er optimistisk. Vi er tre gode hold, men hvis vi vinder alle de resterende kampe, rykker vi op. Det bliver svært, men vi har været gode til at fokusere på en kamp ad gangen, og det skal vi blive ved med.
Drømmer om ny tur til udlandet
Nicklas Helenius er et velkendt navn i dansk fodbold, hvor han foruden Silkeborg IF og AGF har tørnet ud for OB og AaB. 264 gange har angriberen optrådt i Superligaen.
Han har imidlertid også optrådt kortvarigt for Aston Villa i Premier League og for Paderborn i den tyske 2. Bundesliga, og hvis det står til angriberen, er han ikke færdig med at samle oplevelser uden for Danmarks grænser.
Det er selv om, at han har skrevet under på en aftale frem til sommeren 2024 med Silkeborg IF, og han snart fylder 30.
– Jeg har været i gamet så længe, at jeg ved, alt kan ske. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg drømmer om en sidste tur til udlandet, og det ved Silkeborg også godt. Om det sker, er der ingen, der ved, men det er et mål for mig, siger Helenius og tilføjer, at det sportslige vægter højest, hvis turen går til udlandet:
– Det skal ikke være noget eksotisk – jeg skal ikke til udlandet og kun have penge ud af det. Jeg har været i England og Tyskland, og det var fedt. Jeg blev desværre syg i England, men det var en fed tid i Tyskland hos Paderborn. Man er lidt mere anonym i udlandet, fordi ingen kender én, og det passede mig faktisk rigtig godt. Jeg vil gerne vise mit navn frem i udlandet, så jeg håber, det lader sig gøre en sidste gang.
Nicklas Helenius skal på jagt efter sit ottende sæsonmål, når Silkeborg IF møder Hobro IK lørdag eftermiddag.
LIVE
LIVE: Toptræner færdig i PL-klub til sommer
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
INTERVIEW
Har ondt af Steve Cooper
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Afviser mesterskabssnak
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
NYHEDER
Revser Brøndby-stjerne: ‘Kan ikke følge med’
FC København med overtidssejr over Randers
TIPSBLADETS DOM
