Nicklas Helenius har fået en vild start i Silkeborg IF, som han skiftede til i januars transfervindue fra AGF.
Den 29-årige angriber har scoret syv mål i sine første fire kampe for 1. divisionsklubben, som han også repræsenterede i en enkelt sæson for en håndfuld år siden.
Nicklas Helenius virker til at være i absolut topform. Det er han bare ikke tilnærmelsesvis.
– Det har været overraskende for mig, at det er startet så godt. I midten af januar blev jeg ramt af en slem virus – ikke coronavirus – i hals- og lungeregionen, og det har hæmmet mig ret meget. Jeg føler slet ikke, at jeg er på toppen endnu, men det har måske også gjort, at jeg har spillet mere frit, selv om jeg kan godt mærke, at hovedet ofte vil noget, kroppen ikke helt kan, siger Helenius med en hæs stemme til tipsbladet.dk.
Fødderne kan i hvert fald score mål, og syv kasser er det altså blevet til i de første fire optrædener. Det gør Silkeborg-angriberen til den med afstand flittigste målscorer i 1. division i foråret.
– Jeg ved jo, at jeg har talent for at score mål, og jeg spiller for et hold, hvor jeg bliver sat rigtig godt i scene. Det er et fedt Silkeborg-hold at være angriber for. Jeg udviklede mig godt i AGF, og nu får jeg mulighed for at vise, hvad jeg kan, fordi jeg får spilletid, siger Helenius.
I AGF stod Nicklas Helenius i skyggen af Patrick Mortensen og tilbragte mange minutter på bænken. Det var én af grundene til, at han skiftede til Silkeborg IF, men han fortryder intet fra tiden i Aarhus.
– Der er ingen tvivl om, at jeg var sulten, da jeg kom til Silkeborg, og jeg ville gerne have spillet mere i AGF, men jeg har intet dårligt at sige om klubben eller min tid i Aarhus. Jeg er meget stolt over, at jeg var med til at vinde medaljer for første gang i mange, mange år. Selvfølgelig vil man gerne spille fast hver gang, men jeg føler slet ikke, at jeg gik i stå i AGF, siger Helenius.
Nu satser han på at slutte sæsonen med et brag, og kan han fortsætte de nuværende takter, er det lige før, han kan komme i spil til at blive topscorer i 1. division. Der er kun fem mål op til Viborg FF’s Sebastian Grønning.
– Jeg vil ikke sætte antal på, men jeg går selvfølgelig efter at score så mange mål som muligt. Mest af alt drømmer jeg om at få Silkeborg IF tilbage i Superligaen, hvor jeg føler, at klubben hører hjemme. Det kan jeg bidrage til ved at lave mål, men jeg kan ikke gøre det uden mine dygtige holdkammerater, så vi skal gøre det som en enhed, siger Helenius og tilføjer, at han tror, SIF kan rykke op i denne sæson:
– Jeg er optimistisk. Vi er tre gode hold, men hvis vi vinder alle de resterende kampe, rykker vi op. Det bliver svært, men vi har været gode til at fokusere på en kamp ad gangen, og det skal vi blive ved med.
Drømmer om ny tur til udlandet
Nicklas Helenius er et velkendt navn i dansk fodbold, hvor han foruden Silkeborg IF og AGF har tørnet ud for OB og AaB. 264 gange har angriberen optrådt i Superligaen.
Han har imidlertid også optrådt kortvarigt for Aston Villa i Premier League og for Paderborn i den tyske 2. Bundesliga, og hvis det står til angriberen, er han ikke færdig med at samle oplevelser uden for Danmarks grænser.
Det er selv om, at han har skrevet under på en aftale frem til sommeren 2024 med Silkeborg IF, og han snart fylder 30.
– Jeg har været i gamet så længe, at jeg ved, alt kan ske. Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg drømmer om en sidste tur til udlandet, og det ved Silkeborg også godt. Om det sker, er der ingen, der ved, men det er et mål for mig, siger Helenius og tilføjer, at det sportslige vægter højest, hvis turen går til udlandet:
– Det skal ikke være noget eksotisk – jeg skal ikke til udlandet og kun have penge ud af det. Jeg har været i England og Tyskland, og det var fedt. Jeg blev desværre syg i England, men det var en fed tid i Tyskland hos Paderborn. Man er lidt mere anonym i udlandet, fordi ingen kender én, og det passede mig faktisk rigtig godt. Jeg vil gerne vise mit navn frem i udlandet, så jeg håber, det lader sig gøre en sidste gang.
Nicklas Helenius skal på jagt efter sit ottende sæsonmål, når Silkeborg IF møder Hobro IK lørdag eftermiddag.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Liverpool – West Ham United
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
Juventus-profil: ‘Absurd’
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
