Henrik Dalsgaards sæson kan være slut

AaB’eren Henrik Dalsgaard døjer med et drilsk løberknæ, og han håber, han kan komme i kamp i løbet af foråret, men i værste fald er hans sæson slut.



Patrick Kristensen har vikarieret flot for Henrik Dalsgaard på AaB’s højre back i dette forår, men nordjyderne har alvorligt brug for Dalsgaard denne weekend, hvor Jakob Ahlmann har karantæne, hvorfor Kristensen kunne flyttes over i den modsatte side.

Men det kommer formentlig ikke til at ske, for Dalsgaard døjer med et løberknæ, og han fik en indsprøjtning for et par uger siden, der skulle fjerne inflammationen i knæet, men foreløbig er der ikke den håbede fremgang at spore, og i værste fald kan sæsonen være slut for Dalsgaard.

– Jeg kan ikke afvise 100 procent, at jeg kommer i spil i weekenden, men jeg tror ikke rigtig på det. Sådan et løberknæ er noget drilsk noget, og jeg mærker det hver gang, jeg løber og cykler. Det kan gå væk fra den ene dag til den anden, men det kan også sidde der i længere tid. Vi tester det med jævne mellemrum, og jeg har holdt helt pause i denne uge, og planen er, at jeg skal ud og teste det i næste uge, men vi kigger på det igen i morgen.

– Jeg har haft det før i højre knæ, hvor jeg fik en indsprøjtning og holdte pause i to måneder. Så var jeg til gengæld også helt klar, så det er nok kun tid, der mangler for at få det til at hele, og tid er det eneste jeg ikke har lige nu. Jeg er som minimum klar til næste sæson, men jeg er ikke helt nået til den erkendelse endnu, og vi håber at kunne forkorte processen, så jeg håber stadig på, at jeg kan komme ind og hjælpe holdet i kampen for noget metal, siger Henrik Dalsgaard til tipsbladet.dk.



Mens holdkammeraterne kæmper for at vinde Superligaen og DBU Pokalen, må Dalsgaard altså se til fra sidelinjen, og det irriterer ham grænseløst efter en flot efterårssæson, hvor han var blandt sit holds bedste.

– Det er pisseirriterende og rigtig frustrerende. Jeg sluttede efteråret rigtig godt personligt og havde håbet, jeg kunne køre videre på det i foråret. Det har jeg ikke kunnet, og det er jeg træt af. Men jeg må fokusere på det positive, og det er, at det går godt for holdet, og så må jeg prøve at hjælpe holdet så godt, jeg kan. Det kan handle om at klappe nogle af de unge på ryggen og rose dem for deres præstationer, så de bliver ved med at spille med den selvtillid, de har i øjeblikket. Det handler om at holde humøret i truppen, og der hjælper det i hvert fald ikke, hvis jeg går og mugger over min egen situation, siger Dalsgaard.

AaB møder på lørdag FC Midtjylland i en direkte kamp om Superligaens førsteplads.



Ståle Solbakken hader det

– Brøndby er chanceløse

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Har I tabt sutten, Brøndby?

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Blæst bagover af Superliga-stjerne

– Han vil være i store problemer

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Viborg-boss afviser norsk storklub

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

FC København-handling går verden rundt 

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten