FC Midtjylland fyrede for lidt over en måned siden Bo Henriksen som cheftræner, og han har nu valgt at tale ud om den oplevelse. Her står det klart, at han undrer sig over den, da han føler, at han opfyldte næsten alle de målsætninger, som de havde.
Det fortæller han i et interview med TV3 Sport.
– Jeg havde fire målsætninger. Og dem bliver jeg mere bevidst om jo længere, jeg har jobbet. Det er at vinde pokalturneringen, komme videre i europæisk gruppespil, det er at vinde Superligaen og komme i europæisk gruppespil igen, siger han og fortsætter:
– Det vil sige, at jeg ramte tre ud af fire af de målsætninger, der var i FC Midtjylland. På den baggrund kan man da godt være forundret rent resultatmæssigt, fordi det vigtigste for mig fra starten var at udvikle spillere og vinde fodboldkampe og lave en kultur. Og jeg lykkedes stor set med det hele. Jeg manglede at vinde det danske mesterskab, fortæller Bo Henriksen.
Derudover peger han på, at kulturen i FC Midtjylland ikke var god, da han kom til klubben. Det handlede blandt andet om, at der var mange, som gerne ville videre, og de kom til at sætte sig selv over holdet, fortæller den fyrede FCM-træner.
– I en af de første træninger, jeg havde, der var to af de bedste spillere ved at sparke hinanden ned og sparke hinanden. Det gjorde jo et eller andet sted, at jeg måtte tage fat i selve kulturen og statuere nogle eksempler og sige, at sådan her opfører man sig, når jeg er træner, fortæller Henriksen.
I forhold til selve fyringen kalder han det også håbløst, at det skete, ligesom han føler sig sikker på, at det ville ende med både dansk mesterskab og pokaltitel i denne sæson, hvis han havde fået lov til at blive i klubben.
– Det er derfor jeg er så rasende, fordi jeg ved, at vi ville vinde The Double. Det er min viden, og det får jeg ikke lov til, så selvfølgelig er jeg sur over det, forklarer Bo Henriksen.
Hele interviewet kan ses i toppen af artiklen.
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters