Her er AaB’s spillerbudget i 2022/23

Her er spillerbudgetterne i Superligaen i 2022/23. AaB er i en svær situation og falder som det eneste Superliga-hold i forbrug på spillere i Tipsbladets budget-gennemgang.



Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?

Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.

AaB hentede nye spillere i sommer, men det overskygges af afgangene, ikke mindst det sene salg af Mathias Ross og afskedigelserne af cheftræner Lars Friis og sportsdirektøren Inge André Olsen.


AaB

Trend: AaB har svært ved at matche de andres acceleration, fordi man mangler både den rige ejer og nok store spillersalg.
Spillerbudget: 43 millioner kroner (7 i Superligaen)
Årsresultat 2021: -15,3 millioner kroner

Sportsdirektør: Thomas Bælum (midlertidig)
Dyreste spiller: Lucas Andersen, købt for 6 millioner kroner i Grasshoppers i 2019.
Målsætninger: At komme i Top 6 – men revurderes i dette efterår efter afskeden med Inge André Olsen og Lars Friis.
Hvor er de på vej hen: AaB er udfordret. De andre klubber i den stærke middelklasse gearer op, og AaB kan ikke matche forbruget, fordi man ikke kan sælge nok spillere eller sælge dem dyrt nok. Afskeden med Mathias Ross var sigende; det var tvunget af dårlige økonomiske omstændigheder og med et så tilpas lavt beløb, at trænerfyringen æder en stor del af gevinsten.

VURDERING
AaB’s spillerbudget falder en smule, da man ikke fik solgt spillere tilstrækkeligt dyrt og derfor måtte se lidt flere voksne førsteholdsspillere stoppe, end man hentede til.

Det er dyrt at være AaB i disse år, og den nordjyske klub er eksempel på, hvor svært livet på transfermarkedet kan være, hvis man ikke får de livgivende salg til udlandet.

En forbedring af den dårlige position i tabellen efter de første to måneder i turneringen vil være kærkommen.

AaB's nylige udmelding om at afsøge muligheden for nye investorer fortæller historien om en klub, der snart mangler penge.







LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Her kan du se de danske hold i Europa

Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spår FCK-fiasko

I dag er det sidste chance for FC København

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

FCK-stjerne klar til Europa-brag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Randers FC – Silkeborg IF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Dansk stjerne i milliontransfer

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’