Her er AaB’s spillerbudget i 2022/23

Her er spillerbudgetterne i Superligaen i 2022/23. AaB er i en svær situation og falder som det eneste Superliga-hold i forbrug på spillere i Tipsbladets budget-gennemgang.



Hvad bruger Superliga-klubberne på spillere?

Vi har været gennem de 12 klubbers lønninger og transfers for at se, hvad det koster at sende hvert Superliga-hold på banen.

AaB hentede nye spillere i sommer, men det overskygges af afgangene, ikke mindst det sene salg af Mathias Ross og afskedigelserne af cheftræner Lars Friis og sportsdirektøren Inge André Olsen.


AaB

Trend: AaB har svært ved at matche de andres acceleration, fordi man mangler både den rige ejer og nok store spillersalg.
Spillerbudget: 43 millioner kroner (7 i Superligaen)
Årsresultat 2021: -15,3 millioner kroner

Sportsdirektør: Thomas Bælum (midlertidig)
Dyreste spiller: Lucas Andersen, købt for 6 millioner kroner i Grasshoppers i 2019.
Målsætninger: At komme i Top 6 – men revurderes i dette efterår efter afskeden med Inge André Olsen og Lars Friis.
Hvor er de på vej hen: AaB er udfordret. De andre klubber i den stærke middelklasse gearer op, og AaB kan ikke matche forbruget, fordi man ikke kan sælge nok spillere eller sælge dem dyrt nok. Afskeden med Mathias Ross var sigende; det var tvunget af dårlige økonomiske omstændigheder og med et så tilpas lavt beløb, at trænerfyringen æder en stor del af gevinsten.

VURDERING
AaB’s spillerbudget falder en smule, da man ikke fik solgt spillere tilstrækkeligt dyrt og derfor måtte se lidt flere voksne førsteholdsspillere stoppe, end man hentede til.

Det er dyrt at være AaB i disse år, og den nordjyske klub er eksempel på, hvor svært livet på transfermarkedet kan være, hvis man ikke får de livgivende salg til udlandet.

En forbedring af den dårlige position i tabellen efter de første to måneder i turneringen vil være kærkommen.

AaB's nylige udmelding om at afsøge muligheden for nye investorer fortæller historien om en klub, der snart mangler penge.







LIVE

TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Svensson giver status på Huescas

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Fin lodtrækning for FCK

Her er VM-turneringens hold

Skandaløse scener: Han er en skændsel!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sønderjyske – FC Midtjylland

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Han er VM’s bedste spiller

Her er FCK’s mulige Conference League-modstander

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Klar for FC København

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber