Her er Brøndbys redningsmand

Michael Henriksen, der kan være på vej til at købe Brøndby Stadion, var direktør i Farum Boldklub og blev kigget efter i sømmene under Brixtofte-skandalen. 



Michael Henriksen er tirsdag morgen blevet udnævnt til Brøndbys redningsmand efter, at det i Ekstra Bladet er beskrevet, hvordan vognmanden fra Farum er på vej til at købe Brøndby Stadion for et beløb op mod 150 millioner kroner.

Den 52 -årige Michael Henriksen er god for over en milliard kroner, men hans interesse for fodbold er bestemt ikke ny.

Vognmanden var tilbage i Brixtofte-dagene i en periode fungerende direktør i Farum Boldklub i 2002. Det skete, mens tæppet i den grad var ved at blive trukket væk under den daværende borgmester og klubkonge i Farum, Peter Brixtofte, der lod sig sygemelde. og dermed også stoppede som formand i Farum Boldklub.

Inden da havde Michael Henriksen været bestyrelsesmedlem i Farum Boldklub og var i det hele taget meget tæt med Peter Brixtofte. Michael Henriksen blev i en periode betegnet som Peter Brixtoftes højre hånd og økonomiske rådgiver – både når det kom til kommunale aftaler og forretninger i Farum Boldklub. 

Michael Henriksen blev således af flere omgange draget ind i hele Farumskandalen omkring den Peter Brixtoftes kontroversielle metoder. Af samme årsag blev Michael Henriksen undersøgt af Tilsynsrådet i 2003 omkring skriftlige og mundtlige aftaler mellem Farum Kommune og Henriksens vogmandsfirma, da der i flere tilfælde var mistanke om, at Brixtofte havde overdraget store opgaver i millionklasse til Henriksen uden at først at sende opgaverne i udbud.

Efter Brixtoftes fald skød Michael Henriksen penge i fodboldklubben og blev i 2003 sammen med den nuværende klubejer Allan K. Pedersen omtalt som redningsmændene til Farum Boldklub, der var truet på eksistensen og som siden blev til FC Nordsjælland.

Den dag i dag er Michael Henriksen stadig involveret i FC Nordsjælland, da hans firma firma City Container er toppartner i klubben og blandt andet har plads på brystet af FCN-spillertrøjerne. 

 

  



Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Alle storroser Dario Osorio

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

– Det er så ringe, begge dele!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Riemer svarer på Tøftings kritik

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Her trækkes der lod til VM

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

‘Køb ikke Franculino Djú’

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Sikrer historisk VM-plads

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Skuffet Brian Riemer reagerer

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!

Vejen tilbage?

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark