Michael Henriksen er tirsdag morgen blevet udnævnt til Brøndbys redningsmand efter, at det i Ekstra Bladet er beskrevet, hvordan vognmanden fra Farum er på vej til at købe Brøndby Stadion for et beløb op mod 150 millioner kroner.
Den 52 -årige Michael Henriksen er god for over en milliard kroner, men hans interesse for fodbold er bestemt ikke ny.
Vognmanden var tilbage i Brixtofte-dagene i en periode fungerende direktør i Farum Boldklub i 2002. Det skete, mens tæppet i den grad var ved at blive trukket væk under den daværende borgmester og klubkonge i Farum, Peter Brixtofte, der lod sig sygemelde. og dermed også stoppede som formand i Farum Boldklub.
Inden da havde Michael Henriksen været bestyrelsesmedlem i Farum Boldklub og var i det hele taget meget tæt med Peter Brixtofte. Michael Henriksen blev i en periode betegnet som Peter Brixtoftes højre hånd og økonomiske rådgiver – både når det kom til kommunale aftaler og forretninger i Farum Boldklub.
Michael Henriksen blev således af flere omgange draget ind i hele Farumskandalen omkring den Peter Brixtoftes kontroversielle metoder. Af samme årsag blev Michael Henriksen undersøgt af Tilsynsrådet i 2003 omkring skriftlige og mundtlige aftaler mellem Farum Kommune og Henriksens vogmandsfirma, da der i flere tilfælde var mistanke om, at Brixtofte havde overdraget store opgaver i millionklasse til Henriksen uden at først at sende opgaverne i udbud.
Efter Brixtoftes fald skød Michael Henriksen penge i fodboldklubben og blev i 2003 sammen med den nuværende klubejer Allan K. Pedersen omtalt som redningsmændene til Farum Boldklub, der var truet på eksistensen og som siden blev til FC Nordsjælland.
Den dag i dag er Michael Henriksen stadig involveret i FC Nordsjælland, da hans firma firma City Container er toppartner i klubben og blandt andet har plads på brystet af FCN-spillertrøjerne.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Raser: Det er latterligt!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
LIVE: Slutfløjt i Parken
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Pokalhelt knækker FC København
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
