Michael Henriksen er tirsdag morgen blevet udnævnt til Brøndbys redningsmand efter, at det i Ekstra Bladet er beskrevet, hvordan vognmanden fra Farum er på vej til at købe Brøndby Stadion for et beløb op mod 150 millioner kroner.
Den 52 -årige Michael Henriksen er god for over en milliard kroner, men hans interesse for fodbold er bestemt ikke ny.
Vognmanden var tilbage i Brixtofte-dagene i en periode fungerende direktør i Farum Boldklub i 2002. Det skete, mens tæppet i den grad var ved at blive trukket væk under den daværende borgmester og klubkonge i Farum, Peter Brixtofte, der lod sig sygemelde. og dermed også stoppede som formand i Farum Boldklub.
Inden da havde Michael Henriksen været bestyrelsesmedlem i Farum Boldklub og var i det hele taget meget tæt med Peter Brixtofte. Michael Henriksen blev i en periode betegnet som Peter Brixtoftes højre hånd og økonomiske rådgiver – både når det kom til kommunale aftaler og forretninger i Farum Boldklub.
Michael Henriksen blev således af flere omgange draget ind i hele Farumskandalen omkring den Peter Brixtoftes kontroversielle metoder. Af samme årsag blev Michael Henriksen undersøgt af Tilsynsrådet i 2003 omkring skriftlige og mundtlige aftaler mellem Farum Kommune og Henriksens vogmandsfirma, da der i flere tilfælde var mistanke om, at Brixtofte havde overdraget store opgaver i millionklasse til Henriksen uden at først at sende opgaverne i udbud.
Efter Brixtoftes fald skød Michael Henriksen penge i fodboldklubben og blev i 2003 sammen med den nuværende klubejer Allan K. Pedersen omtalt som redningsmændene til Farum Boldklub, der var truet på eksistensen og som siden blev til FC Nordsjælland.
Den dag i dag er Michael Henriksen stadig involveret i FC Nordsjælland, da hans firma firma City Container er toppartner i klubben og blandt andet har plads på brystet af FCN-spillertrøjerne.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TRANSFER
Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe
TRANSFER
I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
TOPNYHED
Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere
TIPSBLADETS DOM
