Her er Brøndbys redningsmand

Michael Henriksen, der kan være på vej til at købe Brøndby Stadion, var direktør i Farum Boldklub og blev kigget efter i sømmene under Brixtofte-skandalen. 



Michael Henriksen er tirsdag morgen blevet udnævnt til Brøndbys redningsmand efter, at det i Ekstra Bladet er beskrevet, hvordan vognmanden fra Farum er på vej til at købe Brøndby Stadion for et beløb op mod 150 millioner kroner.

Den 52 -årige Michael Henriksen er god for over en milliard kroner, men hans interesse for fodbold er bestemt ikke ny.

Vognmanden var tilbage i Brixtofte-dagene i en periode fungerende direktør i Farum Boldklub i 2002. Det skete, mens tæppet i den grad var ved at blive trukket væk under den daværende borgmester og klubkonge i Farum, Peter Brixtofte, der lod sig sygemelde. og dermed også stoppede som formand i Farum Boldklub.

Inden da havde Michael Henriksen været bestyrelsesmedlem i Farum Boldklub og var i det hele taget meget tæt med Peter Brixtofte. Michael Henriksen blev i en periode betegnet som Peter Brixtoftes højre hånd og økonomiske rådgiver – både når det kom til kommunale aftaler og forretninger i Farum Boldklub. 

Michael Henriksen blev således af flere omgange draget ind i hele Farumskandalen omkring den Peter Brixtoftes kontroversielle metoder. Af samme årsag blev Michael Henriksen undersøgt af Tilsynsrådet i 2003 omkring skriftlige og mundtlige aftaler mellem Farum Kommune og Henriksens vogmandsfirma, da der i flere tilfælde var mistanke om, at Brixtofte havde overdraget store opgaver i millionklasse til Henriksen uden at først at sende opgaverne i udbud.

Efter Brixtoftes fald skød Michael Henriksen penge i fodboldklubben og blev i 2003 sammen med den nuværende klubejer Allan K. Pedersen omtalt som redningsmændene til Farum Boldklub, der var truet på eksistensen og som siden blev til FC Nordsjælland.

Den dag i dag er Michael Henriksen stadig involveret i FC Nordsjælland, da hans firma firma City Container er toppartner i klubben og blandt andet har plads på brystet af FCN-spillertrøjerne. 

 

  





Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’




LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Vejle Boldklub – FC København

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FC Nordsjælland – Viborg FF

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Det er aldrig sket før

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

OB – Randers FC

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

‘Det drømmer alle om’

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Silkeborg IF – FC Fredericia

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Fifa kritiserer transportpriser under

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom