Her er Brøndbys redningsmand

Michael Henriksen, der kan være på vej til at købe Brøndby Stadion, var direktør i Farum Boldklub og blev kigget efter i sømmene under Brixtofte-skandalen. 



Michael Henriksen er tirsdag morgen blevet udnævnt til Brøndbys redningsmand efter, at det i Ekstra Bladet er beskrevet, hvordan vognmanden fra Farum er på vej til at købe Brøndby Stadion for et beløb op mod 150 millioner kroner.

Den 52 -årige Michael Henriksen er god for over en milliard kroner, men hans interesse for fodbold er bestemt ikke ny.

Vognmanden var tilbage i Brixtofte-dagene i en periode fungerende direktør i Farum Boldklub i 2002. Det skete, mens tæppet i den grad var ved at blive trukket væk under den daværende borgmester og klubkonge i Farum, Peter Brixtofte, der lod sig sygemelde. og dermed også stoppede som formand i Farum Boldklub.

Inden da havde Michael Henriksen været bestyrelsesmedlem i Farum Boldklub og var i det hele taget meget tæt med Peter Brixtofte. Michael Henriksen blev i en periode betegnet som Peter Brixtoftes højre hånd og økonomiske rådgiver – både når det kom til kommunale aftaler og forretninger i Farum Boldklub. 

Michael Henriksen blev således af flere omgange draget ind i hele Farumskandalen omkring den Peter Brixtoftes kontroversielle metoder. Af samme årsag blev Michael Henriksen undersøgt af Tilsynsrådet i 2003 omkring skriftlige og mundtlige aftaler mellem Farum Kommune og Henriksens vogmandsfirma, da der i flere tilfælde var mistanke om, at Brixtofte havde overdraget store opgaver i millionklasse til Henriksen uden at først at sende opgaverne i udbud.

Efter Brixtoftes fald skød Michael Henriksen penge i fodboldklubben og blev i 2003 sammen med den nuværende klubejer Allan K. Pedersen omtalt som redningsmændene til Farum Boldklub, der var truet på eksistensen og som siden blev til FC Nordsjælland.

Den dag i dag er Michael Henriksen stadig involveret i FC Nordsjælland, da hans firma firma City Container er toppartner i klubben og blandt andet har plads på brystet af FCN-spillertrøjerne. 

 

  







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Crystal Palace vinder Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

De kan være færdige i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Messi-statue fjernes

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Oliver Sonne vender tilbage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her lander Superliga-kampprogrammet

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’