Her er de fem bedste stoppere i Superligaen

Tipsbladet.dk’s lille tema med at vurdere de bedste spillere i Superligaen fortsætter. Her er de bedste fem stoppere i dansk fodbolds bedste række.



Vi er halvvejs i Superliga-grundspillet, og i den anledning har tipsbladet.dk valgt at se nærmere på, hvem der er de absolut bedste spillere i dansk fodbolds bedste række.

I sommer blev der tilføjet en masse nye og spændende spillere til Superligaen, og nogle af dem er da også at finde på de forskellige top fem-lister, vi bringer frem mod næste runde i Superligaen.

Tipsbladet.dk rangerer de fem bedste på hver position – denne gang er vi nået til de bedste stoppere i Superligaen.

Her er de fem bedste stoppere i Superligaen:

5. Nicolai Boilesen, FC København

GettyImages-1234701164

Han kan både spille i midterforsvaret, og han kan spille på venstrebacken. Boilesen har spillet på et godt og solidt niveau i FC København gennem en længere periode. Han har gode kvaliteter med bolden, og det trækker naturligvis op, når man skal vurdere hans kvaliteter. Kan have problemer, når han bliver presset i den fysiske del af spillet.

4. Erik Marxen, Randers FC

GettyImages-1234701164

Det er muligvis en overraskelse for nogle, men Erik Marxen har gennem længere tid været kriminelt undervurderet i dansk fodbold og Superligaen. Landsholdsspiller bliver han aldrig, men han kan det meste. Han er en stærk forsvarsspiller og leder for Randers FC. Han er god med bolden og kan score mål efter dødbolde. Har samtidig flere gange scoret direkte på hjørnespark, fordi han har så god en venstre fod.

3. Davit Khocholava, FC København

GettyImages-1234701164

I sin første kamp for klubben så han ikke specielt godt ud, men siden har Davit Khocholava været decideret fremragende for FC København. Midtstopperen fra Georgien har været velsmurt som ankeret i FCK-forsvaret, og det er en spiller, man slår sig på. Har stabiliseret FC Københavns defensiv og er hurtigt blevet et af de første navne på holdkortet i FCK, hvor det indtil videre er blevet til 11 Superliga-kampe og en enkelt scoring.

2. Andreas Maxsø, Brøndby IF

GettyImages-1234701164

I sidste sæson var Brøndby-kaptajnen toneangivende for den klub, der vandt det danske mesterskab for første gang i 16 år. Og igen i denne sæson er han vigtig for klubben, selv om han har flirtet med et klubskifte. Er en stor leder og dirigent i forsvaret, men spillet har ikke været helt lige så godt i denne sæson, som det var i sidste sæson for Andreas Maxsø. Men en super spiller.

1. Erik Sviatchenko, FC Midtjylland

GettyImages-1234701164

Superligaens bedste midtstopper. Ikke nok med at han er omdrejningspunktet i FC Midtjylland-defensiven – han har også bidraget offensivt og noteret sig for 11 scoringer i de sidste 71 Superliga-kampe. Er blevet 30 år, og det er meget muligt, at han bliver i FCM resten af sin karriere. Det vil de være glade for i FCM, for han har om nogen været symbolet på succesen med Champions League- og Europa League-deltagelse de sidste par sæsoner. Hans eneste og ganske klare svaghed er, at han ikke har meget fart.

Fotos: Getty Images





Gode venner fra PSV genforenet i Danmark




LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Millionregn over FC Midtjylland

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Det er dramatisk!’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Vejle Boldklub – OB

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Så blev det officielt

Benhård Brian Riemer-melding

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Færdig? Manchester City har udset afløser

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Det kommer formentlig til at ske

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

FC København-talent har truffet stor beslutning

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Brighton – Liverpool

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Nu dukker første historie op

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest