Her er de fem bedste venstre backs i Superligaen

Tipsbladet.dk’s lille tema med at vurdere de bedste spillere i Superligaen fortsætter. Her er de bedste fem venstre backs i dansk fodbolds bedste række.



Vi er halvvejs i Superliga-grundspillet, og i den anledning har tipsbladet.dk valgt at se nærmere på, hvem der er de absolut bedste spillere i dansk fodbolds bedste række.

I sommer blev der tilføjet en masse nye og spændende spillere til Superligaen, og nogle af dem er da også at finde på de forskellige top fem-lister, vi bringer frem mod næste runde i Superligaen.

Tipsbladet.dk rangerer de fem bedste på hver position – denne gang er vi nået til de bedste venstre backs i Superligaen.

Her er de fem bedste venstre backs i Superligaen:

5. Christian Sørensen, Viborg FF

GettyImages-1231701948

Måske lidt et overraskende valg, men Christian Sørensen er en forrygende fodboldspiller med sine kvaliteter i offensiven. Han har begrænsninger i sit forsvarsspil, men det lever man med, når han animerer Viborgs offensive spil med afleveringer frem i banen, mål og assists. Blandt de bedste i Superligaen på dødbolde, og så har han også nogle stærke indkast, som Viborg FF også har fået mål fra.

4. Jørgen Skjelvik, OB

GettyImages-1231701948

Den norske venstre back har ligesom Christian Sørensen sine forcer i det offensive spil, men han er en mere alsidig back, der klarer sine defensive opgaver godt. Er blandt de bedste spillere på OB-holdet og har i indeværende sæson scoret to gange og stået for et enkelt oplæg i 10 kampe. Den 30-årige back, der har otte landskampe på cv’et, kom til OB for i januar 2020 og har været fast mand siden.

3. Eric Kahl, AGF

GettyImages-1231701948

Han har ikke spillet mange kampe indtil videre for AGF i 3F Superligaen, men hold nu fast hvor ser svenskeren god ud. Erik Kahl har både kvaliteter offensivt og defensivt og kan allerede fremvise en kamp med et par scoringer i. Det 20-årige talent, der blev købt for mere end 10 millioner kroner, har også et par assists ud for sit navn, og det ligner, at AGF har ramt plet.

2. Victor Kristiansen, FC København

GettyImages-1231701948

Stortalentet et braget ind i Superligaen og har vundet pladsen som venstre back i FC København. Allerede i sidste sæson viste han store prøver på sine kvaliteter, og han er fortsat i denne sæson. Man har tilmed indtryk af, at den 18-årige ikke afgiver sin plads på holdet, selv hvis Nicolai Boilesen skulle blive skubbet ud på backen. Har også imponeret på U21-landsholdet og spiller med overskud offensivt og defensivt.

1. Paulinho, FC Midtjylland

GettyImages-1231701948

Brasilianeren er en rigtig god spiller, der både kan dække en plads centralt i et tremandsforsvar samt gå på backen. Vi synes, han er bedst på backen, og vi synes også, han er Superligaens bedste på den position. Har et godt drive med bolden, kommer til en del indlæg og har også selv lavet et par fine scoringer. Er ikke kun den bedste venstre back, men i det hele taget en af de bedste spillere i Superligaen.

Fotos: Getty Images





Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu


Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

David Nielsen, den er til dig!

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Kaster hård dom over Eriksen

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

– Det er skidt for spillernes helbred

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Han er favorit til at afløse Arne Slot

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Scorer hvert 49. minut

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Patrick Vieira fyret

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Hattrickhelt var meget frustreret

‘En af de største nogensinde’

Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK

Slår fast: Han kommer til at koste

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Steve Cooper overrasker stort

Presset Prelec: Den er svær at sluge

Sorte Katte spiser Karameller

Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

– Det er dovent

‘Nogle gange er jeg fucking god’

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr