Her er de næste oplagte Superliga-salgsobjekter

Der har været masser af salg fra Superligaen i dette transfervindue – og sådan kan det sagtens blive ved i de kommende.



Udenlandske klubber har betalt kassen for Frank Onyeka, Kamaldeen Sulemana, Jesper Lindstrøm og Victor Nelsson denne sommer.

Mohamed Daramy er netop skiftet og meget tyder på, at Jens-Lys Cajuste snart følger op med klubskiftetil henholdsvis Premier League eller Rusland, hvor flere klubber har kastet et sultent blik på den svenske landsholdsbobler og midtbanedynamo Cajuste. Og så var der onsdagens Ekstra Bladet-historie om, at Anders Dreyer kan være på vej til Rusland for mere end 50 millioner kroner.

Står transferbeløbene nogenlunde til troende, giver alene disse spillersalg over en halv milliard i kassen til FC København, FC Midtjylland, FC Nordsjælland og Brøndby IF.

Og der er sandsynligvis flere store salg på vej i de kommende transfervinduer fra Superligaen, hvor flere unge spillere trænger sig på, ikke mindst efter sommerens profilafgang.

Hvorfor Danmark?
Coronavirussen skaber ellers problemer for fodboldøkonomien i Europa og for den sags skyld også på resten af planeten.

Franske klubber mistede en lukrativ ny tv-aftale i sidste sæson og må derfor nøjes med omtrent det halve i tv-penge fra nu af.

FC Barcelona skylder efter præsident Joan Laportas eget udsagn 10 milliarder kroner væk, Real Madrid har også en milliardgæld, og i Inter er manden bag Suning-koncernen, Zhang Jindong, så presset, at den kinesiske stat har købt sig ind i Jindongs selskab i Kina for at redde det gigantiske foretagende fra konkurs, mens mesterholdet i Kina fra 2020, Jiangsu Suning, bogstavelig talt blev lukket få dage før sæsonstart i Kina i det tidlige forår.

Financial Fair Play- og licensreglerne er sat på pause, fordi UEFA ellers kunne sende enorme bøder og udelukkelser fra europæiske turneringer efter et væld af klubber, og her i de sidste dage af transfervinduet er forventningen, at der er en massiv mængde spillere til salg eller udleje, mange med rabat, da mange klubber skal spare for at holde sig kørende i en forsvarlig udgave i den nye sæson.

Men de danske klubber har med en blanding af held og dygtighed ramt en mindre guldåre, som betyder, at der sættes transferrekord denne sommer, hvis ellers salgene af Daramy og Cajuste går igennem som ventet.





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Protesterer efter dansk drømmekamp

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Det kommer formentlig til at ske



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Millionregn over FC Midtjylland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Benhård Brian Riemer-melding

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Brighton – Liverpool

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Morten Bruun med dyster spådom

Barcelona – Rayo Vallecano

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

‘Det er dramatisk!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Vejle Boldklub – OB