Et stort og imødeset brag venter i Superligaen lørdag aften. FC Midtjylland mod FC København. “Ulvene” mod “løverne”.
Og sådan et brag giver anledning til at lege med tanken: Hvad hvis man frit kunne sætte en startopstilling med de to holds spillere?
Ville det så være Elias Achouri eller Aral Simsir på venstre kant? Ville det være Elias Olafsson eller Nathan Trott i målet? Og hvem tager egentlig angriberpladsen?
Tipsbladet har sat sine to eksperter Jesper Christiansen og David Boysen til at give deres bud på et kombineret drømmehold af FC Midtjylland- og FC København-spillere. Og vi kan ligeså godt afsløre, at de på adskillige pladser ikke er enige.
Du kan se de to hold herunder.
David Boysens udvalgte
På David Boysens hold er der en overvægt af FC Midtjylland-spillere. Ja, faktisk er der kun fire FC København-spillere ud af de 11 valgte.
Her er holdet:
David Boysens forklaring:
– Jamen, spiller for spiller så synes jeg simpelthen, at i nuværende form – ikke all time – at FC Midtjylland har bedre spillere. Jeg ville sågar også gerne have plads til Franculino.
– Højrebacken er billigt til salg, men Huescas ser spændende ud, selvom han har været skadet. Adam Gabriel spiller kun i FC Midtjylland, fordi han har gode tal på computeren, for nogen kunstner er han ikke.
– Achouri fortjener også en plads, men han er simpelhen ikke bedre end Simsir.
Jesper Christiansens udvalgte
Jesper Christiansen er ikke helt enig med David Boysen, og på den tidligere FC København- og landsholdsmålmandshold er der en overvægt af “løver”. FC København har seks mand på holdet, mens midtjyderne må “nøjes” med fem.
Her er holdet:

Jesper Christiansens forklaring:
– På målmandsposten er det meget lige, men jeg har set mere til Olafsson i store kampe, så derfor bliver ham.
– I forsvaret har jeg valgt hurtige backs, der især har deres kvaliteter i det offensive. Mads Bech har jeg valgt ud fra hans præstationer, hvor vi ikke har set nok til især de nye midtstoppere, som FCK har hentet.
– Den centrale midtbane var svær men de tre, jeg har valgt har bare en klasse over Superligaen!
– I den forreste linje er jeg gået med hurtige kanter, der kan afgøre kampe og er en kæmpe mundfuld for alle hold. To spillere, vi skal nyde så længe de er i Superligaen – men Simsir pressede sig i den grad på!
– 9’eren er den bedste i Superligaen, når han er fit, så “Corner” er selvskrevet på holdet, når han er i topform.
FC Midtjylland tager imod FC København søndag aften klokken 18.00.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
NYHEDER
Iran får grønt lys til VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TRANSFER
Lurer på dyr Real Madrid-stjerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER