Et stort og imødeset brag venter i Superligaen lørdag aften. FC Midtjylland mod FC København. “Ulvene” mod “løverne”.
Og sådan et brag giver anledning til at lege med tanken: Hvad hvis man frit kunne sætte en startopstilling med de to holds spillere?
Ville det så være Elias Achouri eller Aral Simsir på venstre kant? Ville det være Elias Olafsson eller Nathan Trott i målet? Og hvem tager egentlig angriberpladsen?
Tipsbladet har sat sine to eksperter Jesper Christiansen og David Boysen til at give deres bud på et kombineret drømmehold af FC Midtjylland- og FC København-spillere. Og vi kan ligeså godt afsløre, at de på adskillige pladser ikke er enige.
Du kan se de to hold herunder.
David Boysens udvalgte
På David Boysens hold er der en overvægt af FC Midtjylland-spillere. Ja, faktisk er der kun fire FC København-spillere ud af de 11 valgte.
Her er holdet:
David Boysens forklaring:
– Jamen, spiller for spiller så synes jeg simpelthen, at i nuværende form – ikke all time – at FC Midtjylland har bedre spillere. Jeg ville sågar også gerne have plads til Franculino.
– Højrebacken er billigt til salg, men Huescas ser spændende ud, selvom han har været skadet. Adam Gabriel spiller kun i FC Midtjylland, fordi han har gode tal på computeren, for nogen kunstner er han ikke.
– Achouri fortjener også en plads, men han er simpelhen ikke bedre end Simsir.
Jesper Christiansens udvalgte
Jesper Christiansen er ikke helt enig med David Boysen, og på den tidligere FC København- og landsholdsmålmandshold er der en overvægt af “løver”. FC København har seks mand på holdet, mens midtjyderne må “nøjes” med fem.
Her er holdet:

Jesper Christiansens forklaring:
– På målmandsposten er det meget lige, men jeg har set mere til Olafsson i store kampe, så derfor bliver ham.
– I forsvaret har jeg valgt hurtige backs, der især har deres kvaliteter i det offensive. Mads Bech har jeg valgt ud fra hans præstationer, hvor vi ikke har set nok til især de nye midtstoppere, som FCK har hentet.
– Den centrale midtbane var svær men de tre, jeg har valgt har bare en klasse over Superligaen!
– I den forreste linje er jeg gået med hurtige kanter, der kan afgøre kampe og er en kæmpe mundfuld for alle hold. To spillere, vi skal nyde så længe de er i Superligaen – men Simsir pressede sig i den grad på!
– 9’eren er den bedste i Superligaen, når han er fit, så “Corner” er selvskrevet på holdet, når han er i topform.
FC Midtjylland tager imod FC København søndag aften klokken 18.00.
LIVE
VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig
Et skridt tættere Englands største stadion
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Storklubber kæmper om danskers underskrift
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
Her kan du se Argentina mod Østrig
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
Lyngby Boldklub sælger profil
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
MEDIE
Derfor trækker stor dansk transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
OPTAKT
Norge – Senegal
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Frankrig – Irak
OPTAKT