Her er eksperternes bud på et FCM & FCK-drømmehold

Hvem ville Jesper Christiansen og David Boysen have på et drømmehold af FCM- og FCK-spillere? Her giver Tipsbladets to eksperter deres svar.



Et stort og imødeset brag venter i Superligaen lørdag aften. FC Midtjylland mod FC København. “Ulvene” mod “løverne”.

Og sådan et brag giver anledning til at lege med tanken: Hvad hvis man frit kunne sætte en startopstilling med de to holds spillere?

Ville det så være Elias Achouri eller Aral Simsir på venstre kant? Ville det være Elias Olafsson eller Nathan Trott i målet? Og hvem tager egentlig angriberpladsen? 

Tipsbladet har sat sine to eksperter Jesper Christiansen og David Boysen til at give deres bud på et kombineret drømmehold af FC Midtjylland- og FC København-spillere. Og vi kan ligeså godt afsløre, at de på adskillige pladser ikke er enige.

Du kan se de to hold herunder.

David Boysens udvalgte
På David Boysens hold er der en overvægt af FC Midtjylland-spillere. Ja, faktisk er der kun fire FC København-spillere ud af de 11 valgte.

Her er holdet:

David Boysens forklaring:
– Jamen, spiller for spiller så synes jeg simpelthen, at i nuværende form – ikke all time – at FC Midtjylland har bedre spillere. Jeg ville sågar også gerne have plads til Franculino.

– Højrebacken er billigt til salg, men Huescas ser spændende ud, selvom han har været skadet. Adam Gabriel spiller kun i FC Midtjylland, fordi han har gode tal på computeren, for nogen kunstner er han ikke.

– Achouri fortjener også en plads, men han er simpelhen ikke bedre end Simsir.

Jesper Christiansens udvalgte
Jesper Christiansen er ikke helt enig med David Boysen, og på den tidligere FC København- og landsholdsmålmandshold er der en overvægt af “løver”. FC København har seks mand på holdet, mens midtjyderne må “nøjes” med fem.

Her er holdet:

Sk__rmbillede_2024-09-13_kl._14.45.28

Jesper Christiansens forklaring:
– På målmandsposten er det meget lige, men jeg har set mere til Olafsson i store kampe, så derfor bliver ham.

– I forsvaret har jeg valgt hurtige backs, der især har deres kvaliteter i det offensive. Mads Bech har jeg valgt ud fra hans præstationer, hvor vi ikke har set nok til især de nye midtstoppere, som FCK har hentet.
– Den centrale midtbane var svær men de tre, jeg har valgt har bare en klasse over Superligaen!

– I den forreste linje er jeg gået med hurtige kanter, der kan afgøre kampe og er en kæmpe mundfuld for alle hold. To spillere, vi skal nyde så længe de er i Superligaen – men Simsir pressede sig i den grad på!

– 9’eren er den bedste i Superligaen, når han er fit, så “Corner” er selvskrevet på holdet, når han er i topform.

FC Midtjylland tager imod FC København søndag aften klokken 18.00.  





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Bayern snupper point i Paris

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Smider Salah-bombe

Afvist – Brøndby undrer sig

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skidt nyt om Lukas Lerager

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’