Armbevægelserne og ambitionerne er oftest store – og tit også grænsende til det urealistiske – når en investor køber sig ind i en fodboldklub.
I FC Nordsjælland er onsdagens salg af klubben fra Tom Vernon til egyptiske Mansour Group en kluboverdragelse uden medfølgende krav om medaljer og europæiske gruppespil.
Det siger klubbens nye sportslige ansvarlige, Mikkel Hemmersam, på et pressemøde og medgiver, at det er “et lidt kedeligt svar”.
– Vi har valgt en strategi, hvor vi fokuserer på os selv og det, vi kan gøre noget ved, i stedet for at vi fokuserer på, hvad andre gør.
– Vi tror på, at hvis vi gør alle de små ting som rekruttering, spilleruddannelse og spillestil skarpere, så kommer vi til at blive bedre i de kommende år, end vi er i dag.
– Men hvorvidt det betyder, at vi kommer i top-3 næste år eller på et andet tidspunkt inden for en kortere tidshorisont, det er ikke noget, vi arbejder med i klubben, siger Mikkel Hemmersam.
FC Nordsjælland er de seneste to sæsoner blevet nummer seks i Superligaen. Sæsonerne før det udløste henholdsvis en bronzemedalje og en femteplads.
Mansour Group har garanteret investeringer for 100 millioner euro, cirka 744 millioner kroner, i løbet af de kommende år.
Pengene skal investeres i Right To Dream-akademiet i Ghana, et nyt akademi i Egypten, et professionelt kvindehold i Egypten, mens en del også skal investeres i FC Nordsjælland, der råder over både et hold i Superligaen og i Kvindeligaen.
Det bliver dog ikke på transfermarkedet, at de penge bliver investeret.
Det siger Jan Laursen, der frem til onsdag var sportsdirektør i klubben, men nu træder over i en rolle som bestyrelsesformand for FC Nordsjælland.
– Der er ikke lavet nogen aftaler om, at det her skal ændre vores transferstrategi. Vores nye ejere ved præcis, hvad vi står for, og de har ikke ønsket at ændre det, siger Jan Laursen.
Bestyrelsesformanden kan samtidig forsikre, at klubben ikke bliver et legetøj for de økonomisk velpolstrede egyptere.
– Hvis det skulle være et legetøj, så havde de købt noget andet, hvor man var blevet hurtigere profileret. Så havde de sikkert købt en Premier League-klub, som de også har haft muligheder for.
– De vil bygge en langtidsholdbar forretning op, det er ikke noget quickfix, siger Jan Laursen.
Mansour Group operer i hele verden og har over 60.000 ansatte fordelt ud på mere end 100 lande. Virksomheden havde i 2019 en global omsætning på over 45 milliarder kroner.
Ifølge klubbens nu tidligere hovedaktionær, Tom Vernon, har Mansour Group overtaget mindst 70 procent af aktierne i selskabet bag FC Nordsjælland.
Vernon købte FC Nordsjælland i 2015. Han forbliver en del af ledelsen i selskabet bag FC Nordsjælland og Right To Dream.
/ritzau/
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
OPTAKT
AGF – OB
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
NYHEDER
Ikke set i 30 år
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Ramt af pointstraf
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
HELT VILDT
‘De går amok!’
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
