Armbevægelserne og ambitionerne er oftest store – og tit også grænsende til det urealistiske – når en investor køber sig ind i en fodboldklub.
I FC Nordsjælland er onsdagens salg af klubben fra Tom Vernon til egyptiske Mansour Group en kluboverdragelse uden medfølgende krav om medaljer og europæiske gruppespil.
Det siger klubbens nye sportslige ansvarlige, Mikkel Hemmersam, på et pressemøde og medgiver, at det er “et lidt kedeligt svar”.
– Vi har valgt en strategi, hvor vi fokuserer på os selv og det, vi kan gøre noget ved, i stedet for at vi fokuserer på, hvad andre gør.
– Vi tror på, at hvis vi gør alle de små ting som rekruttering, spilleruddannelse og spillestil skarpere, så kommer vi til at blive bedre i de kommende år, end vi er i dag.
– Men hvorvidt det betyder, at vi kommer i top-3 næste år eller på et andet tidspunkt inden for en kortere tidshorisont, det er ikke noget, vi arbejder med i klubben, siger Mikkel Hemmersam.
FC Nordsjælland er de seneste to sæsoner blevet nummer seks i Superligaen. Sæsonerne før det udløste henholdsvis en bronzemedalje og en femteplads.
Mansour Group har garanteret investeringer for 100 millioner euro, cirka 744 millioner kroner, i løbet af de kommende år.
Pengene skal investeres i Right To Dream-akademiet i Ghana, et nyt akademi i Egypten, et professionelt kvindehold i Egypten, mens en del også skal investeres i FC Nordsjælland, der råder over både et hold i Superligaen og i Kvindeligaen.
Det bliver dog ikke på transfermarkedet, at de penge bliver investeret.
Det siger Jan Laursen, der frem til onsdag var sportsdirektør i klubben, men nu træder over i en rolle som bestyrelsesformand for FC Nordsjælland.
– Der er ikke lavet nogen aftaler om, at det her skal ændre vores transferstrategi. Vores nye ejere ved præcis, hvad vi står for, og de har ikke ønsket at ændre det, siger Jan Laursen.
Bestyrelsesformanden kan samtidig forsikre, at klubben ikke bliver et legetøj for de økonomisk velpolstrede egyptere.
– Hvis det skulle være et legetøj, så havde de købt noget andet, hvor man var blevet hurtigere profileret. Så havde de sikkert købt en Premier League-klub, som de også har haft muligheder for.
– De vil bygge en langtidsholdbar forretning op, det er ikke noget quickfix, siger Jan Laursen.
Mansour Group operer i hele verden og har over 60.000 ansatte fordelt ud på mere end 100 lande. Virksomheden havde i 2019 en global omsætning på over 45 milliarder kroner.
Ifølge klubbens nu tidligere hovedaktionær, Tom Vernon, har Mansour Group overtaget mindst 70 procent af aktierne i selskabet bag FC Nordsjælland.
Vernon købte FC Nordsjælland i 2015. Han forbliver en del af ledelsen i selskabet bag FC Nordsjælland og Right To Dream.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Her kan du se FC København mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
LIVE: FC København – SSC Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
INTERVIEW
Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
MEDIE
FC København byder på kantspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
INTERVIEW
