Her er fem spillere, der kan få et SL-gennembrud

Superligaen står før døren igen efter en lang vinterpause. Tipsbladet.dk har kigget i spåkuglen og peget på fem unge spillere, der kan få et gennembrud i den kommende halvsæson.



En ny halvsæson i Superligaen står for døren, og det er blevet tid til at tage et kig i krystalkuglen og komme med spådomme – blandt andet om, hvem der kommer til at dominere ligaen i de kommende måneder.

Store navne som Erik Sviatchenko, Andreas Maxsø og Rasmus Falk er der styr på, men hvilke unge spillere får noget, der minder om det endelige gennembrud?

Tipsbladet lister her fem spillere, der kan stå foran det helt store gennembrud.

Orri Oskarsson
Angriber
17 år
FC København

Konkurrencen er tæt på uoverskuelig i FC Københavns offensiv. I hvert fald set med et 17-årig islændings briller. Derfor kan det da godt være, det er en postgang for tidligt for Orri Oskarsson, men han er altså værd at notere sig. Angriberen er en suveræn topscorer i U19-ligaen med 14 kasser i 11 kampe, og han scorede to mål for FCK i testkampene op til foråret. Der er som nævnt lang vej for Orri Oskarsson til spilletid, men hvis stjernerne ikke leverer, kan Jess Thorup lige så godt give islændingen en chance.

Jakob Breum
Offensivspiller
18 år
OB

Der sidder en fantastisk fod på OB-talentet, og måske er tiden inde til, at han får lov til at vise den frem i Superligaen. Det har 18-årige Jakob Breum allerede gjort et par gange, og det blev da også til en enkelt scoring i efteråret, men samlet var han kun på banen i en time i den første halvdel af sæsonen. Han kan sagtens stå til mere spilletid og få et gennembrud.

Victor Lind
Angriber
18 år
FC Midtjylland

Bo Henriksen har allerede et godt øje til Victor Lind, der scorede tre mål i efteråret, og det er næppe tilfældigt, at han stadig er i FC Midtjylland, mens Mads Hansen er blevet solgt til FC Nordsjælland. Lind vil helt sikkert få chancer i løbet af foråret, og så handler det om at gribe dem, som han foreløbig har været dygtig til.

Filip Bundgaard
Offensivspiller
17 år
Randers FC

Når først AFC Ajax vister interesse, ved man, at der er tale om et stort talent, og det gør den hollandske storklub i Filip Bundgaard. Den 17-årige offensivspillers storebror Oliver Bundgaard har så småt bidt sig fast hos kronjyderne, og nu er det måske Filips tur. Han er klart det største talent i Randers FC. 

Mads Bidstrup
Midtbanespiller
20 år
FC Nordsjælland

I 2018 blev Mads Bidstrup solgt fra FC København til RB Leipzig for 20 millioner kroner. Nu som 20-årig er han i FC Nordsjælland på leje fra Brentford, hvor han har været inde og snuse til Premier League. Han bliver en vigtig mand for Farum-klubben i den kommende halvsæson, og han kan i det hele taget blive en seværdig spiller i Superligaen. Det havde han formentlig allerede været, hvis han ikke var taget til udlandet i en meget tidlig alder.  





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul