Her er hemmeligheden bag FCM-profils succes

Thomas Thomasberg er glad for Aral Simsirs start på Superliga-sæsonen, og FC Midtjylland-profilen mener, at hemmeligheden til succesen er, at han ikke tænker så meget over tingene.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Aral Simsir har fået en flot start på sæsonen med assists i de første par Superliga-kampe, og han leverede en flot en af slagsen mod FC Nordsjælland.

Efter lørdagens Superliga-kamp fortalte FC Midtjylland-profilen om, hvordan han har oplevet succesen. Her kom han med et bud, hvorfor han har fået så god en sæsonstart.

– Jeg manglede lidt at være vedholdende fra den seneste sæson. Jeg synes, at jeg formåede at gøre det rimelig godt nu. Jeg håber, at jeg fortsætter og ikke er for tilfreds og bliver ved med det, som jeg er god til, siger Simsir og tilføjer om hemmeligheden bag succesen.

– Jeg tror bare, at jeg ikke tænker så meget over tingene, og jeg er endnu mere ubekymret på banen, end jeg var før. Jeg ved, hvad jeg er god til, og jeg tænker ikke særligt meget over tingene, men jeg prøver bare at gøre mit bedste både offensivt og defensivt. Jeg er glad for min start

– Sådan en som mig skal ikke have for meget at tænke over, så jeg skal bare være ubekymret og have det sjovt. Jeg er mere afklaret oppe i hovedet og klar til at give den maksimalt gas.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg lovpriser også Simsirs flotte start, men det vigtigste for Thomasberg er, at Simsir ikke går i stå.

– Han er kommet godt fra land med assists og mål. Det ser godt ud. Det gjorde han også for et år siden, så vi skal selvfølgelig sørge for, at han holder ved, og det skal han og vi arbejde med. Vi skal snakke om det.

– Han er stadigvæk ung. Nu har han fået lidt erfaring fra de ting, som måske gjorde, hvorfor han var god i den periode, men også hvorfor det smuldrede i efteråret. Hvis han viser sig på det her niveau, så har vi en spiller med rigtig stor x-faktor, som de andre har svært ved at håndtere.

FC Midtjylland har to point efter de to første Superliga-runder. I midtugen skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation, mens AaB venter i weekenden.

22-årige Simsir leverede fire mål og en assist i 25 Superliga-kampe i den seneste sæson.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

FC Midtjylland henter ny back



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!