Her er hemmeligheden bag FCM-profils succes

Thomas Thomasberg er glad for Aral Simsirs start på Superliga-sæsonen, og FC Midtjylland-profilen mener, at hemmeligheden til succesen er, at han ikke tænker så meget over tingene.



RIGHT TO DREAM PARK (Tipsbladet): 

Aral Simsir har fået en flot start på sæsonen med assists i de første par Superliga-kampe, og han leverede en flot en af slagsen mod FC Nordsjælland.

Efter lørdagens Superliga-kamp fortalte FC Midtjylland-profilen om, hvordan han har oplevet succesen. Her kom han med et bud, hvorfor han har fået så god en sæsonstart.

– Jeg manglede lidt at være vedholdende fra den seneste sæson. Jeg synes, at jeg formåede at gøre det rimelig godt nu. Jeg håber, at jeg fortsætter og ikke er for tilfreds og bliver ved med det, som jeg er god til, siger Simsir og tilføjer om hemmeligheden bag succesen.

– Jeg tror bare, at jeg ikke tænker så meget over tingene, og jeg er endnu mere ubekymret på banen, end jeg var før. Jeg ved, hvad jeg er god til, og jeg tænker ikke særligt meget over tingene, men jeg prøver bare at gøre mit bedste både offensivt og defensivt. Jeg er glad for min start

– Sådan en som mig skal ikke have for meget at tænke over, så jeg skal bare være ubekymret og have det sjovt. Jeg er mere afklaret oppe i hovedet og klar til at give den maksimalt gas.

FC Midtjylland-cheftræner Thomas Thomasberg lovpriser også Simsirs flotte start, men det vigtigste for Thomasberg er, at Simsir ikke går i stå.

– Han er kommet godt fra land med assists og mål. Det ser godt ud. Det gjorde han også for et år siden, så vi skal selvfølgelig sørge for, at han holder ved, og det skal han og vi arbejde med. Vi skal snakke om det.

– Han er stadigvæk ung. Nu har han fået lidt erfaring fra de ting, som måske gjorde, hvorfor han var god i den periode, men også hvorfor det smuldrede i efteråret. Hvis han viser sig på det her niveau, så har vi en spiller med rigtig stor x-faktor, som de andre har svært ved at håndtere.

FC Midtjylland har to point efter de to første Superliga-runder. I midtugen skal FC Midtjylland spille Champions League-kvalifikation, mens AaB venter i weekenden.

22-årige Simsir leverede fire mål og en assist i 25 Superliga-kampe i den seneste sæson.



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten