AC Horsens lavede i flere sæsoner mirakler i Superligaen, og det gjorde klubben blandt andet, fordi man med Bo Henriksen i spidsen var dygtig til at ramme plet på transfermarkedet. Det gjaldt også i forhold til udenlandske spillere, men også før Bo Henriksens tid kunne Den Gule Fare bryste sig af dygtige udlændinge.
Tipsbladet sætter denne vinter fokus på de 12 Superliga-klubber og fire af de største 1. divisionsklubber og de bedste udlændinge, de har rådet over i Superliga-æraen.
Vi har udtaget 11 udlændinge, der udgør klubbens bedste udenlandske spillere i historien, og i denne artikel er det AC Horsens, vi tager under kærlig behandling.
Her er AC Horsens’ drømmehold af udenlandske Superliga-spillere – kriterierne for udvælgelsen finder du i bunden af denne artikel.

Begrundelsen for holdet:
Matej Delac har været AC Horsens en fin keeper, men Jesse Joronen er en solstrålehistorie på de kanter. Hentet gratis i Fulhams overskudslager og blot et år senere solgt videre til FC København for et millionbeløb. Finnen har efterfølgende også spillet i Serie A.
I forsvaret er Bubacarr Sanneh lige så stor en solstrålehistorie, og AC Horsens har en kæmpe aktie i, at FC Midtjylland formåede at sælge ham til Anderlecht for 60 millioner kroner. Samme stjernestøv har Andreas Augustsson og Joseph Elanga ikke over sig, og det er med til at understrege, at det ikke er i forsvaret, AC Horsens primært har ramt plet.
Alternativerne er navne som Adam Eckersley og James Gomez. Sidstnævnte er fortsat i AC Horsens.
På midtbanen er det især Charles Akonnor, der stikker i øjnene. Det var ret opsigtsvækkende, da AC Horsens i 2005 formåede at lokke ham til klubben. Akonnor kom til Horsens med mere end 100 Bundesliga-kampe for Wolfsburg på CV’et. I dag har Charles Akonnor kastet sig over trænergerningen, og han er for nyligt stoppet som landstræner for Ghana.
Sivert Heltne Nilsen blev hentet til AC Horsens som et rekordindkøb, og det prisskilt formåede nordmanden aldrig helt at leve op til. Han gjorde det dog godt nok til, at vi har valgt ham foran Conor O’Brien.
Besart Berisha kan de fleste AC Horsens-fans genkalde sig med glæde, og offensivspilleren leverede også fornemme takter, efter han forlod Danmark. I 2017 blev han den mest scorende spiller i den australske A-League.
Den måske største AC Horsens-legende af dem alle, Gilberto Macena, får selskab af Kjartan Finnbogason i angrebet, og det sker på bekostning af blandt andre Abdul Sule og Issey Farran. Der var ikke så meget at rafle om.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
* Spilleren skal være født i udlandet.
* Vi har ikke nødvendigvis skelet til, hvem der har spillet mest eller scoret flest mål, men hvem der – ifølge os – har haft den største betydning for klubberne. Vores valg skal der naturligvis kunne argumenteres (godt) for.
* En spiller kan kun optræde på ét hold.
* Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.
Superliga-sæsoner: 12
Bedste Superliga-placering: 4 (2011/12)
Placering lige nu: Nummer 4 i 1. division
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
EKSKLUSIVT