LYNGBY STADION (Tipsbladet): Brøndby IF har fået den ene mavepuster efter den anden på skadesfronten i sæsonstarten.
Flere stjerner er eller har allerede været ude med skader, og i søndagens kamp kunne cheftræner Jesper Sørensen se profilerne Mathias Kvistgaarden og Jordi Vanlerberghe lade sig udskifte med skader i første halvleg.
Efter kampen kunne Jesper Sørensen give en status på de mange skadede spillere. Og her kunne han blandt andet afsløre, at to kan være tilbage til torsdagens møde med Legia Warzawa i Conference League-kvalifikationen.
– Jeg kan sige, at Jordi kom forbi på krykker i pausen, og det så selvfølgelig ikke godt ud. Kvistgaarden fik et tryk på ribbenene, men det kan jeg ikke sige noget om endnu, siger Jesper Sørensen og tilføjer:
– Marko (Divkovic) er på vej tilbage og har trænet med i øvelser med de andre spillere, hvor der er mere kontakt på. Vi sigter mod torsdag. Det samme med Sean (Klaiber). Om det lykkes, ved jeg ikke.
– Vallys ser fornuftigt ud. Jeg er ikke sikker på, hvornår han er klar igen, men det ser fint ud
I den første halvleg, hvor både Vanlerberghe og Kvistgaarden lod sig udskifte, tænkte Sørensen dog ikke så langt frem.
– Jeg tænkte egentlig mest på, hvordan vi skulle løse det i kampen her. Det er da klart, at nogle af de ting, vi havde planlagt på forhånd, kunne vi ikke, fordi vi brugte to udskiftninger i første halvleg og så kun havde et stop i anden halvleg.
Brøndby-bossen mener også, at skaderne ændrede flowet i kampen.
– Helt klart. Kvistgaarden startede jo fantastisk, og han er jo ustyrlig, når han spiller for os, og det er bare for lidt. Jordi havde også en god start og nogle gode rush op ad banen, så det var ikke nogle udskiftninger, vi ville have lavet.
– Dem, der kommer ind, kommer også meget pludseligt ind og skal stå klar på kort tid, og vi bytter også rundt. Der kom uro i det og var ingen rytme. Vi fik aldrig rigtig det momentum, vi kunne have fået efter at være kommet foran med to
– Men kæmpe kredit for, at spillerne hurtigt får fundet strukturen og hinanden derinde.
Brøndby-bossen tilføjede, at han er mere optimistisk angående Kvistgaarden end Vanlerberghe i forhold til torsdagens kamp mod Legia Warzawa i Conference League-kvalifikationen.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
EKSKLUSIVT