Her er Superligaens 5 bedste def. midtbanespillere

Tipsbladet kårer her Superligaens fem bedste defensive midtbanespillere.



Superligaen og de danske klubber er gået på juleferie, og det er altid et godt tidspunkt til at gøre status. 

Derfor har vi på Tipsbladet sat os for at kigge på Superligaens bedste. 

I denne artikelserie kårer vi således de fem bedste spillere på 10 positioner – målmand, højre back, venstre back, midtstopper, defensiv midtbanespiller, central midtbanespiller, offensiv midtbanespiller, højre kant, venstre kant og angriber – samt de fem bedste spillere uagtet position, U21-spillere, trænere, sportsdirektører og stadioner.

Sådan har vi lavet disse lister

Hver især har vi på Tipsbladets redaktion afgivet stemmer til en række forskellige kategorier – lige fra bedste målmand og bedste højre back til bedste sportsdirektør. 

Her har hver person tildelt fem point til den bedste i kategorien, fire til den næstbedste, tre til den tredjebedste, to til den fjerdebedste og et point til den femtebedste. 

De point er talt sammen og den med flest point er endt på førstepladsen, den med næstflest er endt på andenpladsen og så videre. Ved stemmelighed er højeste placering tiebreaker.   

Vi starter på midtbanen med den defensive midtbane. Her er det værd at nævne, at vi efter bedste evne har inddelt midtbanespillerne i tre kategorier – defensive, centrale og offensive midtbanespillere. 

Her er de 5 bedste defensive midtbanespillere i Superligaen

5. William Clem, FC København

Bedste placering: Nummer 2
Værste placering: Ude af top 5
Sæsonstatistikker: 24 kampe, nul mål og nul assister

U21-landsholdsspilleren har rundet 100 kampe for FC København, men han har ikke for alvor slået sig fast som starter for “Løverne”. Ja, faktisk har han mest været brugt som starter i Europa i denne sæson. William Clem er dog stadig kun 21 år, og med Lukas Leragers afgang er der måske mere spilletid i sigte for den pasningssikre midtbanespiller.  

4. Mark Brink, FC Nordsjælland

Bedste placering: Nummer 2
Værste placering: Ude af top 5
Sæsonstatistikker: 20, nul mål og nul assister

Mark Brink er en af Superligaens mest pasningsstærke spillere med en succesrate på over 91 procent på sine afleveringer, og i de seneste år har han været en stor profil på kunstgræsen i først Silkeborg og nu i Farum. Han bliver måske overstrålet af midtbanekollegerne i Nordsjælland, men han er stadig en dygtig defensiv midtbanespiller. 

3. John Björkengren, Randers FC

Bedste placering: Nummer 1
Værste placering: Ude af top 5
Sæsonstastistikker: 19 kampe, nul mål og nul assister

Randers er blevet en midtbanefabrik. I de seneste år har kronjyderne udklækket Lasse Berg Johnsen og Mads Enggård, og nu er 27-årige John Björkengren en fremragende spiller for Randers. Han kan det hele: Han er løbestærk, duelstærk og fin med bolden. Svenskeren kunne meget vel blive et af Randers’ næste flotte salg. 

2. Pedro Bravo, FC Midtjylland

Bedste placering: Nummer 1
Værste placering: Nummer 5
Sæsonstatistikker: 30 kampe, nul mål og nul assister

21-årige Pedro Bravo kom til FC Midtjylland for et beskedent beløb sidste sommer, og han ligner allerede et scoop. I foråret fik han sit gennembrud, og selvom han ikke har været fast mand i efteråret, er der ingen tvivl om, at han besidder et stort potentiale. Colombianeren har alle de fysiske forudsætninger for at være en glimrende 6’er, og han skal blot lægge lidt på med bolden. 

Optakt til Viborg FF - AGF

1. Nicolai Poulsen, AGF

Bedste placering: Nummer 1
Værste placering: Ude af top 5
Sæsonstatistikker: 19 kampe, 1 mål og 3 assister

Nicolai Poulsen har ry som en hård hund i Superligaen, og nej, han er på ingen måde bleg for at gøre det beskidte arbejde. Men den mangeårige Superliga-profil giver også noget offensivt til AGF. Alene i denne sæson har han lavet et mål og tre assister, mens han har skabt 13 chancer ifølge Superligaens egne tal. Han er mere end bare en skraldemand på århusianernes midtbane.

Boblerne

Disse spillere fik også stemmer, men missede cuttet: Stijn Spierings (Brøndby IF), Daniel Wass (Brøndby IF), Tobias Sommer (Sønderjyske) og Jeppe Grønning (Viborg FF) 

Hvem er den bedste defensive midtbanespiller i Superligaen?

  • Nicolai Poulsen
  • Pedro Bravo
  • John Björkengren
  • Mark Brink
  • En femte…
  • Nicolai Poulsen
  • Pedro Bravo
  • John Björkengren
  • Mark Brink
  • En femte…

0 Votes





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

FC Midtjylland misser gylden chance



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Krisen er blevet til en katastrofe?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

– Han er den værste træner, jeg har haft!



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Afslører vild transfer-historie

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Modtager stor ros fra Højbjerg

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby