Søndag klokken 15.00 sætter de seks Superliga-klubber gang i sidste runde i grundspillet, og det betyder også, at der til den tid er under to uger, til slutspillet i Superligaen går i gang.
For efter landskampe den 23. og 26. marts vender dansk fodbolds bedste række efter planen retur fredag den 31. marts.
Men hvem spiller hvornår? Det vides ikke endnu.
Og fra Divisionsforeningens turneringschef, Peter Ebbesen, er meldingen, at man først kan forvente, at der kommer noget i næste uge.
Hvem der spiller i de forskellige slutspil skal falde på plads, inden at Divisionsforeningen kan sammensætte et program, hvor man forsøger at tilgodese klubbernes ønsker samt hvilke kampe, der vælges til hvilke kanaler og tidspunkter på tv.
– Vi håber på at kunne offentligøre programmet tirsdag over middag. I nyere tid plejer vi at kunne komme med programmet der, men denne gang er der flere åbne ender, end vi plejer at have med hold, der kan ende i både top seks og bund seks.
– Det gør det lidt mere usikkert den her gang, men som sagt er håbet tirsdag over middag, siger Peter Ebbesen til Tipsbladet.
Udfordringerne denne gang skyldes, at kun FCN, FCK, Vibog og AGF er sikret en plads i top seks på nuværende tidspunkt. Brøndby IF, Randers FC, Silkeborg IF, OB og FC Midtjylland kan alle ende i begge halvdele.
Derfor er der mange kort, der lige nu skal blandes, og reelt kan Divisionsforeningen ikke lægge et endeligt program før fra søndag eftermiddag, når kampene er afgjort.
Derfor kan det nok heller ikke afvises, at man denne gang må bruge et par timer mere end normalt på at lægge kabalen.
Ingen garanti for en hjemmekamp i sidste runde
Tidligere har man set klubber, der ender i top tre i grundspillet, får en hjemmekamp i slutspillets sidste runde.
Det af den simple årsag, at de så kan løfte pokalen foran egne fans, hvis man også ender med at vinde mesterskabet. Eller få overrakt medaljer foran egne supportere.
Men det er ikke sikkert, det kan lade sig gøre denne gang.
– Det er ikke en regel, at det skal være sådan, så det er ikke i toppen af prioriteterne. Hvis man på forhånd siger, at top tre skal slutte på hjemmebane, spiller de på udebane i runde ni. Det er nemlig en regel, at man skal spille en kamp hjemme og en kamp ude i de sidste to runder, siger Peter Ebbesen.
Det er derfor ikke sikkert, at alle tre hold, der kæmper om mesterskabet, slutter på hjemmebane i slutspillet. I stedet vil det nok tilfalde nummer et eller et og to, hvis ikke alle tre kan slutte hjemme.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
NYHEDER
Køber engelsk klub
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Dansk træner storroses
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
