Her forventer de at røbe slutspilsprogrammet i SL

Divisionsforeningen håber i starten af næste uge at have nyt om slutspillet i Superligaen.



Søndag klokken 15.00 sætter de seks Superliga-klubber gang i sidste runde i grundspillet, og det betyder også, at der til den tid er under to uger, til slutspillet i Superligaen går i gang.

For efter landskampe den 23. og 26. marts vender dansk fodbolds bedste række efter planen retur fredag den 31. marts.

Men hvem spiller hvornår? Det vides ikke endnu.

Og fra Divisionsforeningens turneringschef, Peter Ebbesen, er meldingen, at man først kan forvente, at der kommer noget i næste uge.

Hvem der spiller i de forskellige slutspil skal falde på plads, inden at Divisionsforeningen kan sammensætte et program, hvor man forsøger at tilgodese klubbernes ønsker samt hvilke kampe, der vælges til hvilke kanaler og tidspunkter på tv.

– Vi håber på at kunne offentligøre programmet tirsdag over middag. I nyere tid plejer vi at kunne komme med programmet der, men denne gang er der flere åbne ender, end vi plejer at have med hold, der kan ende i både top seks og bund seks.

– Det gør det lidt mere usikkert den her gang, men som sagt er håbet tirsdag over middag, siger Peter Ebbesen til Tipsbladet.

Udfordringerne denne gang skyldes, at kun FCN, FCK, Vibog og AGF er sikret en plads i top seks på nuværende tidspunkt. Brøndby IF, Randers FC, Silkeborg IF, OB og FC Midtjylland kan alle ende i begge halvdele. 

Derfor er der mange kort, der lige nu skal blandes, og reelt kan Divisionsforeningen ikke lægge et endeligt program før fra søndag eftermiddag, når kampene er afgjort.

Derfor kan det nok heller ikke afvises, at man denne gang må bruge et par timer mere end normalt på at lægge kabalen.

Ingen garanti for en hjemmekamp i sidste runde
Tidligere har man set klubber, der ender i top tre i grundspillet, får en hjemmekamp i slutspillets sidste runde.

Det af den simple årsag, at de så kan løfte pokalen foran egne fans, hvis man også ender med at vinde mesterskabet. Eller få overrakt medaljer foran egne supportere.

Men det er ikke sikkert, det kan lade sig gøre denne gang. 

– Det er ikke en regel, at det skal være sådan, så det er ikke i toppen af prioriteterne. Hvis man på forhånd siger, at top tre skal slutte på hjemmebane, spiller de på udebane i runde ni. Det er nemlig en regel, at man skal spille en kamp hjemme og en kamp ude i de sidste to runder, siger Peter Ebbesen.

Det er derfor ikke sikkert, at alle tre hold, der kæmper om mesterskabet, slutter på hjemmebane i slutspillet. I stedet vil det nok tilfalde nummer et eller et og to, hvis ikke alle tre kan slutte hjemme.





– Alt for meget kaos i Horsens




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

– Alt for meget kaos i Horsens

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’

Hermansen hyldes efter pragtpræstation

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Højlund med helterolle for Napoli

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Katastrofal start for Jacob Rasmussen

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét

Til tider virkede han modløs og opgivende

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik

‘Det virker fuldstændig gakket!’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen

Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag

AGF-fans hjælper med snerydning

FC Midtjylland – FC København

Sådan gik det til: FCM slår FCK!

Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen