Her forventer de at røbe slutspilsprogrammet i SL

Divisionsforeningen håber i starten af næste uge at have nyt om slutspillet i Superligaen.



Søndag klokken 15.00 sætter de seks Superliga-klubber gang i sidste runde i grundspillet, og det betyder også, at der til den tid er under to uger, til slutspillet i Superligaen går i gang.

For efter landskampe den 23. og 26. marts vender dansk fodbolds bedste række efter planen retur fredag den 31. marts.

Men hvem spiller hvornår? Det vides ikke endnu.

Og fra Divisionsforeningens turneringschef, Peter Ebbesen, er meldingen, at man først kan forvente, at der kommer noget i næste uge.

Hvem der spiller i de forskellige slutspil skal falde på plads, inden at Divisionsforeningen kan sammensætte et program, hvor man forsøger at tilgodese klubbernes ønsker samt hvilke kampe, der vælges til hvilke kanaler og tidspunkter på tv.

– Vi håber på at kunne offentligøre programmet tirsdag over middag. I nyere tid plejer vi at kunne komme med programmet der, men denne gang er der flere åbne ender, end vi plejer at have med hold, der kan ende i både top seks og bund seks.

– Det gør det lidt mere usikkert den her gang, men som sagt er håbet tirsdag over middag, siger Peter Ebbesen til Tipsbladet.

Udfordringerne denne gang skyldes, at kun FCN, FCK, Vibog og AGF er sikret en plads i top seks på nuværende tidspunkt. Brøndby IF, Randers FC, Silkeborg IF, OB og FC Midtjylland kan alle ende i begge halvdele. 

Derfor er der mange kort, der lige nu skal blandes, og reelt kan Divisionsforeningen ikke lægge et endeligt program før fra søndag eftermiddag, når kampene er afgjort.

Derfor kan det nok heller ikke afvises, at man denne gang må bruge et par timer mere end normalt på at lægge kabalen.

Ingen garanti for en hjemmekamp i sidste runde
Tidligere har man set klubber, der ender i top tre i grundspillet, får en hjemmekamp i slutspillets sidste runde.

Det af den simple årsag, at de så kan løfte pokalen foran egne fans, hvis man også ender med at vinde mesterskabet. Eller få overrakt medaljer foran egne supportere.

Men det er ikke sikkert, det kan lade sig gøre denne gang. 

– Det er ikke en regel, at det skal være sådan, så det er ikke i toppen af prioriteterne. Hvis man på forhånd siger, at top tre skal slutte på hjemmebane, spiller de på udebane i runde ni. Det er nemlig en regel, at man skal spille en kamp hjemme og en kamp ude i de sidste to runder, siger Peter Ebbesen.

Det er derfor ikke sikkert, at alle tre hold, der kæmper om mesterskabet, slutter på hjemmebane i slutspillet. I stedet vil det nok tilfalde nummer et eller et og to, hvis ikke alle tre kan slutte hjemme.





LIVE

LIVE: Jacob Neestrup er landet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forhandler med storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Liverpool – Brentford



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis