Her halter det for Hamrén: Taber bolden for meget

AaB-cheftræner Erik Hamrén kan sagtens udpege, hvor de fejlede i torsdagens nederlag i testkampen mod Viborg.



AaB har nok at se til for tiden. Klubben hænger under nedrykningsstregen, og der er en del, som stadig skal på plads, inden Superligaen starter op igen. Det viste sig efter deres testkamp mod Viborg torsdag.

Her blev det til et nederlag på 1-2, hvor AaB-cheftræner Erik Hamrén sagtens kunne se, hvad der gik skævt. Det fortæller svenskeren i et interview med Nordjyske.

– Vores restforsvar var ikke korrekt placeret ved Viborgs mål i den anden kamp, og de chancer, som Viborg fik i den kamp, var alle efter boldtab fra vores side, siger han og fortsætter med lidt positivt:

– Defensiven fungerede godt i de andre faser, men vi tabte bolden for meget, og det gav Viborg chancer, lyder det fra Erik Hamrén.

Aalborg-klubbens træner peger i den forbindelse på, at det bliver nogle lidt for nemme mål, som de giver væk, og at det bliver for simpelt. Der er derfor noget at arbejde videre med, forklarer Hamrén.

Men han slår dog fast, at det ikke er mange chancer, der bliver tilladt.

Til opgøret måtte AaB undvære Nicklas Helenius, der var småskadet til kampen, som varede 120 minutter og var med to kampe indbygget med en varighed på 60 minutter hver.

Netop Helenius’ ankomst betyder også noget for situationen for andre angribere i truppen. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Skylder FC København penge – straffes hårdt



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Lufter vild Ronaldo-teori

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Chokskifte på vej?

FC Barcelona køber VM-angriber

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Til lægetjek i Superliga-klub

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Åbner op for sommertransfer

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål

England – Ghana

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’