Her halter det for Hamrén: Taber bolden for meget

AaB-cheftræner Erik Hamrén kan sagtens udpege, hvor de fejlede i torsdagens nederlag i testkampen mod Viborg.



AaB har nok at se til for tiden. Klubben hænger under nedrykningsstregen, og der er en del, som stadig skal på plads, inden Superligaen starter op igen. Det viste sig efter deres testkamp mod Viborg torsdag.

Her blev det til et nederlag på 1-2, hvor AaB-cheftræner Erik Hamrén sagtens kunne se, hvad der gik skævt. Det fortæller svenskeren i et interview med Nordjyske.

– Vores restforsvar var ikke korrekt placeret ved Viborgs mål i den anden kamp, og de chancer, som Viborg fik i den kamp, var alle efter boldtab fra vores side, siger han og fortsætter med lidt positivt:

– Defensiven fungerede godt i de andre faser, men vi tabte bolden for meget, og det gav Viborg chancer, lyder det fra Erik Hamrén.

Aalborg-klubbens træner peger i den forbindelse på, at det bliver nogle lidt for nemme mål, som de giver væk, og at det bliver for simpelt. Der er derfor noget at arbejde videre med, forklarer Hamrén.

Men han slår dog fast, at det ikke er mange chancer, der bliver tilladt.

Til opgøret måtte AaB undvære Nicklas Helenius, der var småskadet til kampen, som varede 120 minutter og var med to kampe indbygget med en varighed på 60 minutter hver.

Netop Helenius’ ankomst betyder også noget for situationen for andre angribere i truppen. Læs mere om det her.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

FCK sigter stadig efter 15. juni



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Giver transferopdatering

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Cristiano Ronaldo i optur

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’