Hvad er der i kassen til indkøb og lønninger til den nye sæson?
Det ser vi på i hver af de 12 Superliga-klubber her i juni, og et af de steder, hvor der må være store og til tider svære overvejelser, er i Århus hos AGF.
For selv om århusianerne har vokset sig store i Superligaen i de seneste år og har efterladt midterfeltet og nedrykningsfaren stort set bag sig, kommer alt bestemt ikke af sig selv, som vi så i Superligaens slutspil.
Der skal et konkurrencedygtigt hold på banen i den nye sæson, og der er brug for medvind med det storstilede byggeprojekt på stadion, som AGF skal forlade til nytår til fordel for 18 måneder på en midlertidig hjemmebane oppe i den nordlige del af byen.
Der skal gerne rammes plet her og nu, samtidig med at byggearbejdet og flytningerne er alt andet end gratis og lette.
AGF
Anslået spillerbudget i 2024/25: 75
Anslået spillerbudget i 2023/24: 70
Seneste årsregnskab (2022/23)
Personaleudgifter: 86,7
Afskrivninger transfers: 24,4
Årsresultat: 16,9
Økonomisk styrke: Solid uden den styrke, klubberne over AGF i det økonomiske hierarki har.
Investeringslyst: Meget fokus på rammerne i form af nyt stadion og ungdomsakademi.
Udsigt denne sommer: Med store salg sidste år er der rum til forstærkninger – for ikke at sige behov for det efter et forår, der var præget af mange skader, og hvor AGF havde svært ved at skabe chancer. Så forvent forstærkninger, uden det bliver vildt og voldsomt og vanvittigt med det dyre stadionprojekt og et midlertidigt hjem oppe i det nordlige Århus i halvandet år fra nytår af.
Alle tal er angivet i millioner kroner.
ANALYSE
AGF sluttede Superliga-sæsonen enormt flot af med 3-2-sejre over FC København og Brøndby IF, resultater der i høj grad var med til at afgøre mesterskabet og satte en stor, fed streg under, at AGF absolut ikke rullede rundt på skjoldet og lod to ærkerivaler få let spil.
De to kampe løftede AGF's måltotal til 21 i 15 forårskampe i Superligaen, og uden at være prangende er der heller ikke katastrofalt.
Men der må alligevel være alvorlige overvejelser i Århus efter en sæson, hvor skader og perioder med betydelige udfordringer i åbent spil sendte AGF længere efter toprivalerne, end man har været det meste af tiden i en håndfuld år, hvis vi lige glemmer den sløje 2021/22-sæson.
De rå, ubarmhjertige tal viser, at AGF var et af de hold, der spillede sig frem til færrest store chancer gennem 2023/24-sæsonen, mens forsvaret i et skadesplaget forår ofte var ukarakteristisk gavmildt.
Det bliver bedre, hvis man slipper for skader i samme omfang, men det ligger i kortene, at der skal ske noget i midterforsvaret med Mats Knoesters sandsynlige retur til Ferencvaros efter leje, mens der er uafklaret, om man skal have en ny keeper efter Bailey Peacock-Farrells retur til Burnley efter endt leje, hvor AGF-træner Uwe Rösler måske har antydet, at nordireren kan vende tilbage alligevel.
Læs også om det bud på en anden målmand, Tipsbladet tirsdag i denne uge fortalte om
På den offensive del af banen kunne Mikael Anderson sagtens blive solgt, mens Janni Serra havde en udfordrende første sæson som Patrick Mortensen-vikar.
Så der er altså en del, der tyder på mærkbare udskiftninger på AGF-mandskabet.
Men samtidig kommer det storstilede byggeri af et stadion, AGF sigter efter står klar i sommeren 2026, og en flytning til en midlertidig hjemmebane i Risskov på Vejlby Stadion til at koste AGF relativt mange penge, i hvert fald et tocifret millionbeløb.
Så AGF-spillersalg sidste år for over 100 millioner kroner er ikke ensbetydende med, at sportschef Stig Inge Bjørnebye bare kan rive ned af hylderne til Uwe Rösler uden at kigge på prislapperne.
Her tidligt på sommeren er vores vurdering, at der bliver brugt lidt ekstra i AGF, der bestemt ikke har nogen billig trup i forvejen, uden at det bliver et festfyrværkeri af lutter dyre, 'voksne' profiler med tilhørende toplønninger i den prisklasse, vi ser i de tre-fire største klubber i ligaen.
LIVE
LIVE: Chok i dansk klub
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
– Han fik et lortetilbud fra OB
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW