FC Midtjylland er klar til gruppespillet i Champions League for første gang i klubbens historie.
Onsdag vandt de danske mestre 4-1 over Slavia Prag, og det sikrede midtjyderne adgang til det forjættede land og de mere end 200 millioner kroner, det fører med sig.
Der er med andre ord ikke noget at sige til, at smilet er stort hos Claus Steinlein. FC Midtjyllands administrerende direktør har været med hele vejen sammen med et par andre nøglepersoner i klubben, og for alle var onsdag en emotionel dag.
Læs også:Stolt Claus Steinlein efter magisk aften: Vil videre fra gruppespillet
– Da vi scorer til 4-1, kigger jeg over på Ove Pedersen og Svend Graversen, og jeg kan se, at selv den gamle ræv, vores allerførste træner Ove P., sidder med blanke øjne. Der blev mine øjne det også. Og da jeg så kiggede på Johnny Rune og Steen Hessel, der opfandt klubben, og på Rasmus Ankersen, og jeg kunne mærke, at de også var rørte, der kunne jeg mærke det i øjnene, i hjertet og i maven. Det er et øjeblik, jeg aldrig glemmer, siger Claus Steinlein.
Hepper på FC København i aften
Det er naturligvis i Herning og Ikast, der er flest knyttede næver over FC Midtjyllands store Champions League-triumf, men Claus Steinlein føler sig overbevist om, at hele Danmark jubler med.
– Det er den største aften i FC Midtjyllands historie. Det er et resultat, som betyder noget for hele Danmark og ikke kun for vores lille region. Det betyder noget for langt flere mennesker end FC Midtjylland, og det gør det kæmpe stort, siger han.
Læs også:Slavia Prag raser mod dommeren: Det er noget svineri
FC København skal torsdag aften forsøge at kvalificere sig til gruppespillet i Europa League, når holdet møder HNK Rijeka fra Kroatien, og FCM-direktøren vil holde med Superliga-rivalerne hjemme fra sofaen.
– 999 dage ud af 1000 synes man, at FCK skal tabe, men når vi spiller Europa, holder man jo med dem, fordi det vil hjælpe os alle sammen. Får vi to hold i Europa i år, kan der pludselig være direkte kvalifikation til Champions League om et par år for de danske mestre, siger Steinlein og fortsætter:
– Så selvfølgelig håber jeg, at FCK kan vinde i morgen (i dag, red.). Ståle var så flink at sende en hilsen, da vi slog Young Boys, og nu kan jeg se, at jeg allerede har fået mange hilsner – mon ikke, at én af dem også er fra FCK, for det betyder også noget for dem.
Der trækkes lod til gruppespillet i Champions League i dag klokken 17.00.
Læs også:Solbakken før sæsonens vigtigste kamp: Vi bøvler med nogle ting
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
Læs også:Klar til Champions League: Awer Mabil håber på storkampe
LIVE
Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
‘Det vil være en stor ting i FCK’
Zorniger efterlyser OB-forstærkninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Vejle dummer sig i premieren mod AB
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TOPNYHED
Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Viborg knækkede OB og tog kneben sejr
RØVEN I KLASKEHØJDE
