Hilsner strømmer ind til Claus Steinlein: Mon ikke, at én af dem er fra FCK

Claus Steinlein holder med FC København i aften, og han er sikker på, at løverne også er glade på midtjydernes vegne.



FC Midtjylland er klar til gruppespillet i Champions League for første gang i klubbens historie. 

Onsdag vandt de danske mestre 4-1 over Slavia Prag, og det sikrede midtjyderne adgang til det forjættede land og de mere end 200 millioner kroner, det fører med sig.

Der er med andre ord ikke noget at sige til, at smilet er stort hos Claus Steinlein. FC Midtjyllands administrerende direktør har været med hele vejen sammen med et par andre nøglepersoner i klubben, og for alle var onsdag en emotionel dag.

Læs også:Stolt Claus Steinlein efter magisk aften: Vil videre fra gruppespillet

– Da vi scorer til 4-1, kigger jeg over på Ove Pedersen og Svend Graversen, og jeg kan se, at selv den gamle ræv, vores allerførste træner Ove P.,  sidder med blanke øjne. Der blev mine øjne det også. Og da jeg så kiggede på Johnny Rune og Steen Hessel, der opfandt klubben, og på Rasmus Ankersen, og jeg kunne mærke, at de også var rørte, der kunne jeg mærke det i øjnene, i hjertet og i maven. Det er et øjeblik, jeg aldrig glemmer, siger Claus Steinlein.

Hepper på FC København i aften
Det er naturligvis i Herning og Ikast, der er flest knyttede næver over FC Midtjyllands store Champions League-triumf, men Claus Steinlein føler sig overbevist om, at hele Danmark jubler med.

– Det er den største aften i FC Midtjyllands historie. Det er et resultat, som betyder noget for hele Danmark og ikke kun for vores lille region.  Det betyder noget for langt flere mennesker end FC Midtjylland, og det gør det kæmpe stort, siger han.

Læs også:Slavia Prag raser mod dommeren: Det er noget svineri

FC København skal torsdag aften forsøge at kvalificere sig til gruppespillet i Europa League, når holdet møder HNK Rijeka fra Kroatien, og FCM-direktøren vil holde med Superliga-rivalerne hjemme fra sofaen.

– 999 dage ud af 1000 synes man, at FCK skal tabe, men når vi spiller Europa, holder man jo med dem, fordi det vil hjælpe os alle sammen. Får vi to hold i Europa i år, kan der pludselig være direkte kvalifikation til Champions League om et par år for de danske mestre, siger Steinlein og fortsætter:

– Så selvfølgelig håber jeg, at FCK kan vinde i morgen (i dag, red.). Ståle var så flink at sende en hilsen, da vi slog Young Boys, og nu kan jeg se, at jeg allerede har fået mange hilsner – mon ikke, at én af dem også er fra FCK, for det betyder også noget for dem.

Der trækkes lod til gruppespillet i Champions League i dag klokken 17.00. 

Læs også:Solbakken før sæsonens vigtigste kamp: Vi bøvler med nogle ting
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
Læs også:Klar til Champions League: Awer Mabil håber på storkampe






Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Chelsea – Tottenham

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Roy Keane slagter dansk stjerne