Hilsner strømmer ind til Claus Steinlein: Mon ikke, at én af dem er fra FCK

Claus Steinlein holder med FC København i aften, og han er sikker på, at løverne også er glade på midtjydernes vegne.



FC Midtjylland er klar til gruppespillet i Champions League for første gang i klubbens historie. 

Onsdag vandt de danske mestre 4-1 over Slavia Prag, og det sikrede midtjyderne adgang til det forjættede land og de mere end 200 millioner kroner, det fører med sig.

Der er med andre ord ikke noget at sige til, at smilet er stort hos Claus Steinlein. FC Midtjyllands administrerende direktør har været med hele vejen sammen med et par andre nøglepersoner i klubben, og for alle var onsdag en emotionel dag.

Læs også:Stolt Claus Steinlein efter magisk aften: Vil videre fra gruppespillet

– Da vi scorer til 4-1, kigger jeg over på Ove Pedersen og Svend Graversen, og jeg kan se, at selv den gamle ræv, vores allerførste træner Ove P.,  sidder med blanke øjne. Der blev mine øjne det også. Og da jeg så kiggede på Johnny Rune og Steen Hessel, der opfandt klubben, og på Rasmus Ankersen, og jeg kunne mærke, at de også var rørte, der kunne jeg mærke det i øjnene, i hjertet og i maven. Det er et øjeblik, jeg aldrig glemmer, siger Claus Steinlein.

Hepper på FC København i aften
Det er naturligvis i Herning og Ikast, der er flest knyttede næver over FC Midtjyllands store Champions League-triumf, men Claus Steinlein føler sig overbevist om, at hele Danmark jubler med.

– Det er den største aften i FC Midtjyllands historie. Det er et resultat, som betyder noget for hele Danmark og ikke kun for vores lille region.  Det betyder noget for langt flere mennesker end FC Midtjylland, og det gør det kæmpe stort, siger han.

Læs også:Slavia Prag raser mod dommeren: Det er noget svineri

FC København skal torsdag aften forsøge at kvalificere sig til gruppespillet i Europa League, når holdet møder HNK Rijeka fra Kroatien, og FCM-direktøren vil holde med Superliga-rivalerne hjemme fra sofaen.

– 999 dage ud af 1000 synes man, at FCK skal tabe, men når vi spiller Europa, holder man jo med dem, fordi det vil hjælpe os alle sammen. Får vi to hold i Europa i år, kan der pludselig være direkte kvalifikation til Champions League om et par år for de danske mestre, siger Steinlein og fortsætter:

– Så selvfølgelig håber jeg, at FCK kan vinde i morgen (i dag, red.). Ståle var så flink at sende en hilsen, da vi slog Young Boys, og nu kan jeg se, at jeg allerede har fået mange hilsner – mon ikke, at én af dem også er fra FCK, for det betyder også noget for dem.

Der trækkes lod til gruppespillet i Champions League i dag klokken 17.00. 

Læs også:Solbakken før sæsonens vigtigste kamp: Vi bøvler med nogle ting
Læs også:Chefredaktøren: FCM fortjener Champions League efter drama og års knokleri
Læs også:Klar til Champions League: Awer Mabil håber på storkampe




Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Højlund slutter sæsonen med bravour



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning