Cristiano Ronaldo slår rekorder i EM-sejr

Cristiano Ronaldo blev den mest scorende nogensinde ved EM-slutrunder i Portugals 3-0-sejr over Ungarn.



Tirsdag var der i Budapest flashback til tiden før corona.

Ungarn og Portugal mødte hinanden i EM’s gruppe F, og det skete foran et helt fyldt stadion.

Det kunne også mærkes på stemningen på Puskas Arena i den ungarske hovedstad. Tribunerne summede som før i tiden fra første fløjt. Desværre for de fremmødte endte det med en portugisisk sejr.

Portugal vandt 3-0. Cifrene lyver dog en smule. Portugal kæmpede længe med at score, indtil der for alvor blev prikket hul på målbylden i slutfasen. Cristiano Ronaldo scorede til både 2-0 og 3-0 på en historisk aften for stjerneangriberen.

Med sin optræden i kampen blev han således den første nogensinde til at spille i fem EM-slutrunder, og 2-0-scoringen gjorde ham samtidig til den mest scorende nogensinde i EM-slutrunde-regi.

Ronaldo har nu lavet 11 mål ved EM-slutrunder. Det er to mere end Michel Platini, som portugiseren tidligere delte rekorden med.

Dermed tog Portugal altså en pligtsejr. Ungarn er således det på papiret klart dårligste hold i gruppe F, der også tæller Frankrig og Tyskland.

Ungarerne havde et entusiastisk hjemmepublikum i ryggen fra start. Det betød dog ikke, at de havde medvind på banen. Tværtimod. Hjemmeholdet var presset i bund af det portugisiske mandskab.

Det brændte da også i flere tilfælde på i Ungarns felt, men den sidste skarphed manglede for Ronaldo og co. i de første 45 minutter. Den største chance tilfaldt Ronaldo selv kort før pausen, men fodboldikonet sendte fra tæt hold bolden over mål.

Anden halvleg startede i samme rille, men som tiden gik, kom Ungarn bedre med. Kampen var nu mere jævnbyrdig.

Ungarn endte faktisk med at få bolden i mål cirka ti minutter før tid, men Szabolcs Schöns mål blev underkendt for offside. I stedet endte hjemmeholdet med en lang næse.

Pludselig gik det stærkt. Raphäel Guerreiro åbnede målscoringen i 84. minut efter en god portion portugisisk held. Dortmund-spilleren endte med bolden, efter at en aflevering var blevet rettet af, og bolden fandt også vej til målnettet via en ungarsk fod.

Kun et par minutter senere fik Portugal straffespark, og det skulle Cristiano Ronaldo selvfølgelig tage. Han scorede, så godt som lukkede kampen og blev rekordholder.

I tillægstiden bankede Ronaldo så det sidste søm i ungarernes kiste.

/ritzau/



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Rangerer Eriksen over superstjerner

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Årets mest læste – I elsker transfers!

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil