Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand er imponeret af, hvordan Danmark søndag aften fortjent kørte de franske verdensmestre over i Parken og vandt 2-0.
Men landstræneren ærgrer sig over, at sejren ikke rækker til førstepladsen i Nations League-gruppespillet.
– Andenpladsen kan ikke fjerne vores følelse af, at vi har leveret en toppræstation mod et topmandskab.
– Men når man kigger tilbage, er de to Kroatien-kampe da irriterende, for en af dem kunne da lige så godt have endt uafgjort, og så havde pengene stemt over det hele. Men sådan er det.
– Vi kan se tilbage på en Nations League-turnering med verdensmestrene, VM-finalisterne og et stærkt østrigsk hold, og vi endte på andenpladsen og får en topseedning i EM-kvalifikationen, og vi har leveret nogle rigtig gode indsatser, siger Hjulmand.
Havde Danmark fået mindst et point i kampene mod kroaterne, havde Danmark vundet gruppen og fået en billet til turneringens Final 4-stævne.
Danmark har ikke flere kampe inden slutrunden, og derfor var det vigtigt for landstræneren at se sit holde folde sig ud mod Frankrig. Franskmændene er også blandt Danmarks gruppemodstandere ved VM.
– Den her kamp giver et godt afsæt og en rigtig god følelse frem mod VM.
– Vi spillede en rigtig god kamp med stor kvalitet. Vi gjorde mange af de ting, vi gerne ville, og vi fik nogle gode svar mod et utrolig stærkt hold, der har stor kvalitet over hele banen.
– Vi gav dem problemer med den måde, vi angreb kampen, siger Hjulmand.
Danmark var presset til en start i søndagens kamp, men det stressede Hjulmand ikke over ude på bænken.
– Det er forventeligt, at der kan komme lidt længere perioder, hvor man bliver nødt til at kunne stå lidt længere tilbage mod sådan et hold.
– Hvis man bare presser højt, så spiller de ind mellem linjerne og skaber chancerne. Man skal være tålmodig, selv om det kan tage tid at komme ud af det pres, siger Hjulmand.
Tålmodigheden gav bonus, for Danmark vristede sig ud af presset og scorede to gange i slutningen af første halvleg og forsvarede siden føringen hjem.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
Pressede på for FC København-exit
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
– Det vil være VM’s største overraskelse!
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
