Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand indikerer, at transfervinduets sidste timer meget vel kan ende med, at en eller flere af spillerne i hans landsholdstrup ender med at skifte klub. Men han vil ikke stille garantier for, at det sker.
Det siger Hjulmand mandag eftermiddag, hvor det danske fodboldlandshold mødte ind i landsholdslejren i Herning og indledte forberedelserne til testkampen mod Færøerne og de kommende to Nations League-kampe mod Island og England.
– Vi må se. Sådan er det altid på det her tidspunkt, at der sker nogle ting på sidste dag. Nu må vi se, hvor meget der kommer til at foregå, men der er helt sikkert noget, der sker – både her og andre steder.
– Der er nogle stykker, der kommer lidt senere. Vi må se, om de når at komme på banen, men de flyver ind forskellige steder fra, så vi ser på, hvornår de kommer, siger Kasper Hjulmand.
Transfervinduet lukker, når mandag bliver til tirsdag.
Har du forventninger om, at der sker noget med dine spillere i løbet af aftenen?
Læs også:Optimistisk Hjulmand: Jeg har masser af ideer
– Jeg ved det ikke. Det kan være, men det kan også være, at der ikke sker så meget. Jeg synes, det er et lidt atypisk vindue, hvor der ikke sker så meget, som der har gjort.
– Det er meget få køb og salg, og det er næsten kun unge spillere, og så er det meget leje. Så det er en lidt usikker tid for mange, men det er klart, at der sker meget på falderebet, og det kommer der også til i aften, siger Hjulmand.
Landstræneren nævner ingen navne på de af hans spillere, som potentielt kunne stå foran et klubskifte.
Christian Eriksen skulle have været til rådighed for pressen mandag eftermiddag, men kort før presseseancens start blev det oplyst, at han var forsinket.
Da spillerne senere mødte ind til træning, var kreatøren dog med og lignede ikke en mand, der var på vej til at bytte Inter ud med en anden arbejdsgiver.
Kasper Hjulmand bekræfter, at han har været med til at snakke fodboldfremtid med Christian Eriksen, der blot har spillet 73 af 270 mulige Inter-minutter siden seneste landsholdssamling.
Læs også:Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i de kommende måneder
Men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen skal sidde på bænken i hele efteråret, hvis han bliver i Inter.
– Både Christian, jeg og alle andre ville jo gerne have, at han spillede noget mere. Men vi kigger meget på deres kampkalender, og jeg kan se, at de med deltagelsen i Champions League skal spille virkelig, virkelig mange kampe, og jeg er helt sikker på, at med Christians kvaliteter skal han nok få kampe.
– Jeg er ikke så bekymret lige nu, siger landstræneren.
I Hjulmands nuværende trup har kun Pierre-Emile Højbjerg, Christian Gytkjær og Pione Sisto skiftet klub i løbet af sommerens transfervindue.
Det står i kontrast til andre travle sommervinduer de senere år, hvor et tocifret antal spillere har fundet ny arbejdsgiver. Det er formentlig resultatet af en branche, hvor coronavirus har skabt stor usikkerhed.
– Jeg fornemmer lidt derude, at det er svært at træffe beslutninger om at lave investeringer, specielt for etablerede spillere. Så skal vi op i de helt store aftaler, og ellers er det meget lejeaftaler, der bliver indgået, siger Hjulmand.
/ritzau/
Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Hjulmand vil se mere til Robert Skovs venstreben
Læs også:Hjulmand før ilddåb mod Belgien: Bliver ekstremt svært
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Mareridt for FC Augsburg
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
