Hjulmand: Landsholdsspillere kan nå at skifte klub

Kasper Hjulmand vil ikke lukke transfervinduet for sine spillere. Der kan meget vel ske noget mandag aften.



Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand indikerer, at transfervinduets sidste timer meget vel kan ende med, at en eller flere af spillerne i hans landsholdstrup ender med at skifte klub. Men han vil ikke stille garantier for, at det sker.

Det siger Hjulmand mandag eftermiddag, hvor det danske fodboldlandshold mødte ind i landsholdslejren i Herning og indledte forberedelserne til testkampen mod Færøerne og de kommende to Nations League-kampe mod Island og England.

– Vi må se. Sådan er det altid på det her tidspunkt, at der sker nogle ting på sidste dag. Nu må vi se, hvor meget der kommer til at foregå, men der er helt sikkert noget, der sker – både her og andre steder.

– Der er nogle stykker, der kommer lidt senere. Vi må se, om de når at komme på banen, men de flyver ind forskellige steder fra, så vi ser på, hvornår de kommer, siger Kasper Hjulmand.

Transfervinduet lukker, når mandag bliver til tirsdag.

Har du forventninger om, at der sker noget med dine spillere i løbet af aftenen?

Læs også:Optimistisk Hjulmand: Jeg har masser af ideer

– Jeg ved det ikke. Det kan være, men det kan også være, at der ikke sker så meget. Jeg synes, det er et lidt atypisk vindue, hvor der ikke sker så meget, som der har gjort.

– Det er meget få køb og salg, og det er næsten kun unge spillere, og så er det meget leje. Så det er en lidt usikker tid for mange, men det er klart, at der sker meget på falderebet, og det kommer der også til i aften, siger Hjulmand.

Landstræneren nævner ingen navne på de af hans spillere, som potentielt kunne stå foran et klubskifte.

Christian Eriksen skulle have været til rådighed for pressen mandag eftermiddag, men kort før presseseancens start blev det oplyst, at han var forsinket.

Da spillerne senere mødte ind til træning, var kreatøren dog med og lignede ikke en mand, der var på vej til at bytte Inter ud med en anden arbejdsgiver.

Kasper Hjulmand bekræfter, at han har været med til at snakke fodboldfremtid med Christian Eriksen, der blot har spillet 73 af 270 mulige Inter-minutter siden seneste landsholdssamling.

Læs også:Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i de kommende måneder

Men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen skal sidde på bænken i hele efteråret, hvis han bliver i Inter.

– Både Christian, jeg og alle andre ville jo gerne have, at han spillede noget mere. Men vi kigger meget på deres kampkalender, og jeg kan se, at de med deltagelsen i Champions League skal spille virkelig, virkelig mange kampe, og jeg er helt sikker på, at med Christians kvaliteter skal han nok få kampe.

– Jeg er ikke så bekymret lige nu, siger landstræneren.

I Hjulmands nuværende trup har kun Pierre-Emile Højbjerg, Christian Gytkjær og Pione Sisto skiftet klub i løbet af sommerens transfervindue.

Det står i kontrast til andre travle sommervinduer de senere år, hvor et tocifret antal spillere har fundet ny arbejdsgiver. Det er formentlig resultatet af en branche, hvor coronavirus har skabt stor usikkerhed.

– Jeg fornemmer lidt derude, at det er svært at træffe beslutninger om at lave investeringer, specielt for etablerede spillere. Så skal vi op i de helt store aftaler, og ellers er det meget lejeaftaler, der bliver indgået, siger Hjulmand.

/ritzau/

Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Hjulmand vil se mere til Robert Skovs venstreben
Læs også:Hjulmand før ilddåb mod Belgien: Bliver ekstremt svært




LIVE

LIVE: Tottenham har ny manager på plads

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Kæmpe stjerne besøger København



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Tjekkiet – Danmark

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Tottenham præsenterer ny træner

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Fortid i Brøndby? Der er dialog



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Kasper Hjulmand

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Stor profil glad for Brøndby

Han er også færdig i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Rasmus Højlund har ikke set det før

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Italien under massivt pres

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Er det her Danmarks hemmelige våben?

Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Thomsen jubler over direktør-job

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Afslører hemmelige samtaler med FC København