Fodboldlandstræner Kasper Hjulmand indikerer, at transfervinduets sidste timer meget vel kan ende med, at en eller flere af spillerne i hans landsholdstrup ender med at skifte klub. Men han vil ikke stille garantier for, at det sker.
Det siger Hjulmand mandag eftermiddag, hvor det danske fodboldlandshold mødte ind i landsholdslejren i Herning og indledte forberedelserne til testkampen mod Færøerne og de kommende to Nations League-kampe mod Island og England.
– Vi må se. Sådan er det altid på det her tidspunkt, at der sker nogle ting på sidste dag. Nu må vi se, hvor meget der kommer til at foregå, men der er helt sikkert noget, der sker – både her og andre steder.
– Der er nogle stykker, der kommer lidt senere. Vi må se, om de når at komme på banen, men de flyver ind forskellige steder fra, så vi ser på, hvornår de kommer, siger Kasper Hjulmand.
Transfervinduet lukker, når mandag bliver til tirsdag.
Har du forventninger om, at der sker noget med dine spillere i løbet af aftenen?
Læs også:Optimistisk Hjulmand: Jeg har masser af ideer
– Jeg ved det ikke. Det kan være, men det kan også være, at der ikke sker så meget. Jeg synes, det er et lidt atypisk vindue, hvor der ikke sker så meget, som der har gjort.
– Det er meget få køb og salg, og det er næsten kun unge spillere, og så er det meget leje. Så det er en lidt usikker tid for mange, men det er klart, at der sker meget på falderebet, og det kommer der også til i aften, siger Hjulmand.
Landstræneren nævner ingen navne på de af hans spillere, som potentielt kunne stå foran et klubskifte.
Christian Eriksen skulle have været til rådighed for pressen mandag eftermiddag, men kort før presseseancens start blev det oplyst, at han var forsinket.
Da spillerne senere mødte ind til træning, var kreatøren dog med og lignede ikke en mand, der var på vej til at bytte Inter ud med en anden arbejdsgiver.
Kasper Hjulmand bekræfter, at han har været med til at snakke fodboldfremtid med Christian Eriksen, der blot har spillet 73 af 270 mulige Inter-minutter siden seneste landsholdssamling.
Læs også:Hjulmand vil bruge flere spillere på landsholdet i de kommende måneder
Men landstræneren er ikke bekymret for, at Eriksen skal sidde på bænken i hele efteråret, hvis han bliver i Inter.
– Både Christian, jeg og alle andre ville jo gerne have, at han spillede noget mere. Men vi kigger meget på deres kampkalender, og jeg kan se, at de med deltagelsen i Champions League skal spille virkelig, virkelig mange kampe, og jeg er helt sikker på, at med Christians kvaliteter skal han nok få kampe.
– Jeg er ikke så bekymret lige nu, siger landstræneren.
I Hjulmands nuværende trup har kun Pierre-Emile Højbjerg, Christian Gytkjær og Pione Sisto skiftet klub i løbet af sommerens transfervindue.
Det står i kontrast til andre travle sommervinduer de senere år, hvor et tocifret antal spillere har fundet ny arbejdsgiver. Det er formentlig resultatet af en branche, hvor coronavirus har skabt stor usikkerhed.
– Jeg fornemmer lidt derude, at det er svært at træffe beslutninger om at lave investeringer, specielt for etablerede spillere. Så skal vi op i de helt store aftaler, og ellers er det meget lejeaftaler, der bliver indgået, siger Hjulmand.
/ritzau/
Læs også:Kasper Hjulmand: Dolberg står foran Cornelius i angrebskøen
Læs også:Hjulmand vil se mere til Robert Skovs venstreben
Læs også:Hjulmand før ilddåb mod Belgien: Bliver ekstremt svært
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Katastrofal start for Jacob Rasmussen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
