Hjulmand vil have mere ud af Eriksen: Skal bruge hans fantastiske hjerne

Så længe det er matematisk muligt, vil det danske fodboldlandshold gå efter gruppesejren i Nations League.



Det danske fodboldlandshold halser allerede efter Belgien og England i Nations League-gruppen.

Belgien vandt 2-0 over Danmark i lørdags, mens England spillede 0-0 mod danskerne i Parken tirsdag aften.

Det efterlader Danmark som treer i gruppen, mens Belgien topper tabellen med seks point for to kampe. England er toer med fire point. Island har på sidstepladsen endnu ikke hentet point.

Landstræner Kasper Hjulmand har trods den pauvre start – bedømt på resultaterne – ikke opgivet at overhale de to fodboldmastodonter.

– Jeg går altid efter mest muligt. Vi går efter at vinde puljen, så længe vi kan det. Vi går efter at vinde den næste kamp.

– Først testkampen mod Færøerne og derefter Nations League-kampene mod Island og England.

– Jeg er bygget sådan, at jeg tænker på at vinde så meget som muligt og at vinde gruppen. Vi er oppe imod de bedste, men jeg går efter mest muligt, understreger Hjulmand.

På minuslisten er også, at Danmark ikke formåede at score et eneste mål i de to første kampe under Hjulmand.

– Der er nogle ting, der skal forbedres offensivt. Vi kunne godt tænke os at skabe chancer gennem vores presspil, så den intensitet, vi gerne vil spille med, kaster nogle chancer og mål af sig.

– Det var meget tæt på i Belgien-kampen. Vi har spillet mod to hold, der er svære at nedbryde. Vi mangler at få rotationerne og bevægelserne rigtigt ind i holdet. Det skal vi arbejde med, siger han.

Landstræneren ønsker også at sætte Christian Eriksen meget mere i scene.

– Vi skal have Christian Eriksen mere i spil, for vi skal have brugt hans fantastiske hjerne og hans fantastiske fødder, pointerer Hjulmand.

Målmand Kasper Schmeichel mener, at samarbejdet med Hjulmand har været rigtigt godt i den første uges tid under den nye landstræner.

– Der er rigtigt meget at være positiv over. Jeg er helt sikker på, at det nok skal blive rigtig godt.

– Så længe det er matematisk muligt, vil vi gøre alt for at vinde gruppen. Vi kan ikke vinde mere end en kamp ad gangen, siger Schmeichel.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp