Det danske fodboldlandshold halser allerede efter Belgien og England i Nations League-gruppen.
Belgien vandt 2-0 over Danmark i lørdags, mens England spillede 0-0 mod danskerne i Parken tirsdag aften.
Det efterlader Danmark som treer i gruppen, mens Belgien topper tabellen med seks point for to kampe. England er toer med fire point. Island har på sidstepladsen endnu ikke hentet point.
Landstræner Kasper Hjulmand har trods den pauvre start – bedømt på resultaterne – ikke opgivet at overhale de to fodboldmastodonter.
– Jeg går altid efter mest muligt. Vi går efter at vinde puljen, så længe vi kan det. Vi går efter at vinde den næste kamp.
– Først testkampen mod Færøerne og derefter Nations League-kampene mod Island og England.
– Jeg er bygget sådan, at jeg tænker på at vinde så meget som muligt og at vinde gruppen. Vi er oppe imod de bedste, men jeg går efter mest muligt, understreger Hjulmand.
På minuslisten er også, at Danmark ikke formåede at score et eneste mål i de to første kampe under Hjulmand.
– Der er nogle ting, der skal forbedres offensivt. Vi kunne godt tænke os at skabe chancer gennem vores presspil, så den intensitet, vi gerne vil spille med, kaster nogle chancer og mål af sig.
– Det var meget tæt på i Belgien-kampen. Vi har spillet mod to hold, der er svære at nedbryde. Vi mangler at få rotationerne og bevægelserne rigtigt ind i holdet. Det skal vi arbejde med, siger han.
Landstræneren ønsker også at sætte Christian Eriksen meget mere i scene.
– Vi skal have Christian Eriksen mere i spil, for vi skal have brugt hans fantastiske hjerne og hans fantastiske fødder, pointerer Hjulmand.
Målmand Kasper Schmeichel mener, at samarbejdet med Hjulmand har været rigtigt godt i den første uges tid under den nye landstræner.
– Der er rigtigt meget at være positiv over. Jeg er helt sikker på, at det nok skal blive rigtig godt.
– Så længe det er matematisk muligt, vil vi gøre alt for at vinde gruppen. Vi kan ikke vinde mere end en kamp ad gangen, siger Schmeichel.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stopper karrieren
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Så er det officielt
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
