Hobro IK indkalder OB til Sabbi-forhandlinger

Hobro IK kalder OB til forhandlingsbordet for at få løst situationen med Emmanuel Sabbi.



Den aktuelle coronakrise og den lange kamppause, den har medført, har skabt en del udfordringer for Superliga-klubberne, og én af de helt store er spørgsmålet om spillernes kontrakter. Det gælder de spillere, der har udløb 30. juni, og det gælder de spillere, der har et klubskifte på plads.

Blandt andre Emmanuel Sabbi.

Den amerikanske offensivspiller bytter Hobro IK ud med OB, og det skifte var fastsat til 1. juli, når Sabbi ikke længere er på kontrakt i Himmerland. Til den tid vil Superligaen dog fortsat være i gang, og det vil være et meget usædvanligt scenarie, hvis Sabbi forlader Hobro midt i overlevelseskampen.

Læs også:10 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt

– Uanset om vi forlænger med Sabbi eller ej, er de signaler, vi får fra FIFA og UEFA, at transfervinduet ikke åbner før 31. juli, eller hvornår Superligaen kommer til at slutte. Det betyder, at der ikke er en gulerod for Sabbi, der hedder, at han kan spille kampe for OB fra 1. juli i stedet for at forlænge kontrakten nogle uger med os og så skifte til OB, siger Hobro-formand Lars Kühnel til Tipsbladet og fortsætter:

– Teoretisk kunne der så ske det, at Sabbi ikke forlænger med os og så ikke spiller kampe før næste sæson, fordi OB ikke kan få hans spillercertifikat, før transfervinduet åbner, men det tror jeg ikke, han kan finde på.

For at fĂĄ klarhed over situationen kalder Hobro IK nu den fynske Superliga-klub til forhandlingsbordet.

– Når vi får vores sportschef Jens Hammer Sørensen tilbage fra hjemsendelse, sætter vi os ned og tager en trepartsforhandling med OB og Sabbi og hans agent. Og jeg kan ikke tro, at OB ikke vil være med til, at vi kan bruge Sabbi, når sæsonen skal spilles færdig, siger Lars Kühnel.

Emmanuel Sabbi har underskrevet en fire-årig aftale med OB. 

Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro
Læs også:OB-boss om Sabbi: Kommer afklaring, når vi ved, hvornår vi starter






LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

AtlĂ©tico lurer pĂĄ angriber – koster 1,1 mia.

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Landsholdet forsinket

Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr

Jagter tidligere AGF’er

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Meldes varm pĂĄ ombejlet dansk stjerne

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Trist: Marios Oikonomou er død



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

– Neestrup kan blive næste landstræner