Den aktuelle coronakrise og den lange kamppause, den har medført, har skabt en del udfordringer for Superliga-klubberne, og én af de helt store er spørgsmålet om spillernes kontrakter. Det gælder de spillere, der har udløb 30. juni, og det gælder de spillere, der har et klubskifte på plads.
Blandt andre Emmanuel Sabbi.
Den amerikanske offensivspiller bytter Hobro IK ud med OB, og det skifte var fastsat til 1. juli, når Sabbi ikke længere er på kontrakt i Himmerland. Til den tid vil Superligaen dog fortsat være i gang, og det vil være et meget usædvanligt scenarie, hvis Sabbi forlader Hobro midt i overlevelseskampen.
Læs også:10 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt
– Uanset om vi forlænger med Sabbi eller ej, er de signaler, vi får fra FIFA og UEFA, at transfervinduet ikke åbner før 31. juli, eller hvornår Superligaen kommer til at slutte. Det betyder, at der ikke er en gulerod for Sabbi, der hedder, at han kan spille kampe for OB fra 1. juli i stedet for at forlænge kontrakten nogle uger med os og så skifte til OB, siger Hobro-formand Lars Kühnel til Tipsbladet og fortsætter:
– Teoretisk kunne der så ske det, at Sabbi ikke forlænger med os og så ikke spiller kampe før næste sæson, fordi OB ikke kan få hans spillercertifikat, før transfervinduet åbner, men det tror jeg ikke, han kan finde på.
For at få klarhed over situationen kalder Hobro IK nu den fynske Superliga-klub til forhandlingsbordet.
– Når vi får vores sportschef Jens Hammer Sørensen tilbage fra hjemsendelse, sætter vi os ned og tager en trepartsforhandling med OB og Sabbi og hans agent. Og jeg kan ikke tro, at OB ikke vil være med til, at vi kan bruge Sabbi, når sæsonen skal spilles færdig, siger Lars Kühnel.
Emmanuel Sabbi har underskrevet en fire-årig aftale med OB.
Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro
Læs også:OB-boss om Sabbi: Kommer afklaring, når vi ved, hvornår vi starter
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Belgien knuser USA
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
Færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
OPTAKT
Argentina – Egypten
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
Schweiz – Colombia
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
