Den aktuelle coronakrise og den lange kamppause, den har medført, har skabt en del udfordringer for Superliga-klubberne, og én af de helt store er spørgsmålet om spillernes kontrakter. Det gælder de spillere, der har udløb 30. juni, og det gælder de spillere, der har et klubskifte på plads.
Blandt andre Emmanuel Sabbi.
Den amerikanske offensivspiller bytter Hobro IK ud med OB, og det skifte var fastsat til 1. juli, når Sabbi ikke længere er på kontrakt i Himmerland. Til den tid vil Superligaen dog fortsat være i gang, og det vil være et meget usædvanligt scenarie, hvis Sabbi forlader Hobro midt i overlevelseskampen.
Læs også:10 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt
– Uanset om vi forlænger med Sabbi eller ej, er de signaler, vi får fra FIFA og UEFA, at transfervinduet ikke åbner før 31. juli, eller hvornår Superligaen kommer til at slutte. Det betyder, at der ikke er en gulerod for Sabbi, der hedder, at han kan spille kampe for OB fra 1. juli i stedet for at forlænge kontrakten nogle uger med os og så skifte til OB, siger Hobro-formand Lars Kühnel til Tipsbladet og fortsætter:
– Teoretisk kunne der så ske det, at Sabbi ikke forlænger med os og så ikke spiller kampe før næste sæson, fordi OB ikke kan få hans spillercertifikat, før transfervinduet åbner, men det tror jeg ikke, han kan finde på.
For at fĂĄ klarhed over situationen kalder Hobro IK nu den fynske Superliga-klub til forhandlingsbordet.
– Når vi får vores sportschef Jens Hammer Sørensen tilbage fra hjemsendelse, sætter vi os ned og tager en trepartsforhandling med OB og Sabbi og hans agent. Og jeg kan ikke tro, at OB ikke vil være med til, at vi kan bruge Sabbi, når sæsonen skal spilles færdig, siger Lars Kühnel.
Emmanuel Sabbi har underskrevet en fire-ĂĄrig aftale med OB.Â
Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro
Læs også:OB-boss om Sabbi: Kommer afklaring, når vi ved, hvornår vi starter
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller ĂĄben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
AtlĂ©tico lurer pĂĄ angriber – koster 1,1 mia.
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!Â
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer pĂĄ Eriksen-rygte
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Landsholdet forsinket
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger pĂĄ vej til Danmark?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback pĂĄ landsholdet efter to ĂĄr
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm pĂĄ ombejlet dansk stjerne
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – sĂĄ lang er kontrakten
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
