Den aktuelle coronakrise og den lange kamppause, den har medført, har skabt en del udfordringer for Superliga-klubberne, og én af de helt store er spørgsmålet om spillernes kontrakter. Det gælder de spillere, der har udløb 30. juni, og det gælder de spillere, der har et klubskifte på plads.
Blandt andre Emmanuel Sabbi.
Den amerikanske offensivspiller bytter Hobro IK ud med OB, og det skifte var fastsat til 1. juli, når Sabbi ikke længere er på kontrakt i Himmerland. Til den tid vil Superligaen dog fortsat være i gang, og det vil være et meget usædvanligt scenarie, hvis Sabbi forlader Hobro midt i overlevelseskampen.
Læs også:10 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt
– Uanset om vi forlænger med Sabbi eller ej, er de signaler, vi får fra FIFA og UEFA, at transfervinduet ikke åbner før 31. juli, eller hvornår Superligaen kommer til at slutte. Det betyder, at der ikke er en gulerod for Sabbi, der hedder, at han kan spille kampe for OB fra 1. juli i stedet for at forlænge kontrakten nogle uger med os og så skifte til OB, siger Hobro-formand Lars Kühnel til Tipsbladet og fortsætter:
– Teoretisk kunne der så ske det, at Sabbi ikke forlænger med os og så ikke spiller kampe før næste sæson, fordi OB ikke kan få hans spillercertifikat, før transfervinduet åbner, men det tror jeg ikke, han kan finde på.
For at få klarhed over situationen kalder Hobro IK nu den fynske Superliga-klub til forhandlingsbordet.
– Når vi får vores sportschef Jens Hammer Sørensen tilbage fra hjemsendelse, sætter vi os ned og tager en trepartsforhandling med OB og Sabbi og hans agent. Og jeg kan ikke tro, at OB ikke vil være med til, at vi kan bruge Sabbi, når sæsonen skal spilles færdig, siger Lars Kühnel.
Emmanuel Sabbi har underskrevet en fire-årig aftale med OB.
Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro
Læs også:OB-boss om Sabbi: Kommer afklaring, når vi ved, hvornår vi starter
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
