Den aktuelle coronakrise og den lange kamppause, den har medført, har skabt en del udfordringer for Superliga-klubberne, og én af de helt store er spørgsmålet om spillernes kontrakter. Det gælder de spillere, der har udløb 30. juni, og det gælder de spillere, der har et klubskifte på plads.
Blandt andre Emmanuel Sabbi.
Den amerikanske offensivspiller bytter Hobro IK ud med OB, og det skifte var fastsat til 1. juli, når Sabbi ikke længere er på kontrakt i Himmerland. Til den tid vil Superligaen dog fortsat være i gang, og det vil være et meget usædvanligt scenarie, hvis Sabbi forlader Hobro midt i overlevelseskampen.
Læs også:10 vilde Superliga-rekorder der ikke bliver slået foreløbigt
– Uanset om vi forlænger med Sabbi eller ej, er de signaler, vi får fra FIFA og UEFA, at transfervinduet ikke åbner før 31. juli, eller hvornår Superligaen kommer til at slutte. Det betyder, at der ikke er en gulerod for Sabbi, der hedder, at han kan spille kampe for OB fra 1. juli i stedet for at forlænge kontrakten nogle uger med os og så skifte til OB, siger Hobro-formand Lars Kühnel til Tipsbladet og fortsætter:
– Teoretisk kunne der så ske det, at Sabbi ikke forlænger med os og så ikke spiller kampe før næste sæson, fordi OB ikke kan få hans spillercertifikat, før transfervinduet åbner, men det tror jeg ikke, han kan finde på.
For at få klarhed over situationen kalder Hobro IK nu den fynske Superliga-klub til forhandlingsbordet.
– Når vi får vores sportschef Jens Hammer Sørensen tilbage fra hjemsendelse, sætter vi os ned og tager en trepartsforhandling med OB og Sabbi og hans agent. Og jeg kan ikke tro, at OB ikke vil være med til, at vi kan bruge Sabbi, når sæsonen skal spilles færdig, siger Lars Kühnel.
Emmanuel Sabbi har underskrevet en fire-årig aftale med OB.
Læs også:Transferkongerne: Angriber scorede kassen til lille Hobro
Læs også:OB-boss om Sabbi: Kommer afklaring, når vi ved, hvornår vi starter
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
OPTAKT
