Højbjerg om sit klassemål: Derfor var det vigtigt

Pierre-Emile Højbjergs scoring mod Aston Villa var med til at stoppe Tottenhams stime af liganederlag.



Indledningen på Premier League har været lidt af en rutsjetur for Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham.

Sæsonen blev en indledt med en meriterende sejr over Manchester City og blev fulgt op af yderligere to sejre, inden de tre næste kampe alle blev tabt til London-rivaler.

Søndag fik Tottenham dog stoppet den negative stime med hjemmesejren på 2-1 over Aston Villa.

Højbjerg spillede selv en hovedrolle med et flot mål til 1-0, hvor han selv satte gang i angrebet og siden afsluttede eminent fra kanten af feltet.

Højbjergs jubelscene bagefter sagde det hele, men den handlede mere om målets betydning end dets skønhed.

– Det var mere vigtigheden. Vi var startet godt, men det var Aston Villa også, så målet gav os et boost og gav hele stadion et boost.

– Det fik os til at sænke skuldrene og spille mere frit. Så det var timingen, jeg var mest tilfreds med, fortæller Højbjerg i forbindelse med torsdagens landsholdstræning i Helsingør.

Han lægger ikke skjul på, at det var vigtigt at hente en sejr efter de tre nederlag til Crystal Palace, Chelsea og Arsenal på sammenlagt 1-9.

– Det betød selvfølgelig meget. Det var vigtigt at komme tilbage på ret køl efter at have lukket ni mål ind i tre kampe. Det er absolut uacceptabelt, især når man så kun scorer et mål selv. Det var ikke sjovt at være en del af.

Nu er Tottenham nogenlunde med i ligaen på en ottendeplads med fire point op til førerholdet, Chelsea.

– Selv da vi vandt tre kampe, var vi godt klar over, at vi ikke gjorde tingene perfekt og stadig var i en proces.

– Nu fik vi heldigvis en sejr over Aston Villa, så overordnet set ser det ok ud efter syv kampe. Vi er fire point efter nummer et, så hvis vi holder os til nu, kan det godt blive ok, vurderer midtbaneslideren.

Højbjerg blev hentet til Tottenham af den kontroversielle manager José Mourinho, men fra starten af den nye sæson fik danskeren en anden portugiser som træner, nemlig Nuno Espírito Santo, der har stået i spidsen for Valencia, Porto og senest Wolverhampton.

– Nuno er interessant i sin måde at gøre tingene på og bygge holdet sammen på. Han giver spillerne noget frihed og har forståelse for spillerne på forskellige positioner. Det kan blive spændende, siger Højbjerg.

Hans næste udfordring med Tottenham er udekampen næste lørdag mod Newcastle. Inden da venter to landskampe, hvor Danmark med sejre over Moldova og Østrig kan sikre billetten til VM i Qatar.

/ritzau/






Kan det gå længere, Steve Cooper?




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Kan det gå længere, Steve Cooper?

Barcelona i kæmpesejr

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Voldsom udmelding om Froholdt

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Vild spådom om FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

AGF-fans raser over Superliga-klub

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

AGF smider sejren i de døende sekunder

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

United overvejer disse fem managers

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Brøndby IF – Viborg FF

Markant transfermelding om Højlund

Liverpool – Tottenham

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Sønderjyske – AGF

Han har været en åbenbaring!

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

OB – FC København

Endnu en pointdeling i Odense

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

AaB-krisen fortsætter