Indledningen på Premier League har været lidt af en rutsjetur for Pierre-Emile Højbjerg og Tottenham.
Sæsonen blev en indledt med en meriterende sejr over Manchester City og blev fulgt op af yderligere to sejre, inden de tre næste kampe alle blev tabt til London-rivaler.
Søndag fik Tottenham dog stoppet den negative stime med hjemmesejren på 2-1 over Aston Villa.
Højbjerg spillede selv en hovedrolle med et flot mål til 1-0, hvor han selv satte gang i angrebet og siden afsluttede eminent fra kanten af feltet.
Højbjergs jubelscene bagefter sagde det hele, men den handlede mere om målets betydning end dets skønhed.
– Det var mere vigtigheden. Vi var startet godt, men det var Aston Villa også, så målet gav os et boost og gav hele stadion et boost.
– Det fik os til at sænke skuldrene og spille mere frit. Så det var timingen, jeg var mest tilfreds med, fortæller Højbjerg i forbindelse med torsdagens landsholdstræning i Helsingør.
Han lægger ikke skjul på, at det var vigtigt at hente en sejr efter de tre nederlag til Crystal Palace, Chelsea og Arsenal på sammenlagt 1-9.
– Det betød selvfølgelig meget. Det var vigtigt at komme tilbage på ret køl efter at have lukket ni mål ind i tre kampe. Det er absolut uacceptabelt, især når man så kun scorer et mål selv. Det var ikke sjovt at være en del af.
Nu er Tottenham nogenlunde med i ligaen på en ottendeplads med fire point op til førerholdet, Chelsea.
– Selv da vi vandt tre kampe, var vi godt klar over, at vi ikke gjorde tingene perfekt og stadig var i en proces.
– Nu fik vi heldigvis en sejr over Aston Villa, så overordnet set ser det ok ud efter syv kampe. Vi er fire point efter nummer et, så hvis vi holder os til nu, kan det godt blive ok, vurderer midtbaneslideren.
Højbjerg blev hentet til Tottenham af den kontroversielle manager José Mourinho, men fra starten af den nye sæson fik danskeren en anden portugiser som træner, nemlig Nuno Espírito Santo, der har stået i spidsen for Valencia, Porto og senest Wolverhampton.
– Nuno er interessant i sin måde at gøre tingene på og bygge holdet sammen på. Han giver spillerne noget frihed og har forståelse for spillerne på forskellige positioner. Det kan blive spændende, siger Højbjerg.
Hans næste udfordring med Tottenham er udekampen næste lørdag mod Newcastle. Inden da venter to landskampe, hvor Danmark med sejre over Moldova og Østrig kan sikre billetten til VM i Qatar.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Melder ud om Kasper Hjulmand
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
Stor profil glad for Brøndby
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Vild stime før Danmark-brag
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
AVIS
Klar på chokskifte
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Dybt bekymret over VM i USA
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Sendt hjem fra FC København-træning
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
