To kasser: Højlund lyspunktet i ny United-nedtur

Rasmus Højlund bragte to gange Manchester United foran, men alligevel vandt Galatasaray i Champions League.



Landsholdets angriber Rasmus Højlund har personligt fået en fremragende start på Champions League som Manchester United-spiller.

Tirsdag scorede han yderligere to gange og er nu oppe på tre mål i den prestigefyldte turnering efter to kampe.

Men på Old Trafford rakte Højlunds to mål til end ikke til point mod tyrkiske Galatasaray, der meget overraskende vandt 3-2 i det underholdende drama.

Dermed har United nul point for to kampe og ligger sidste i gruppe A efter det indledende nederlag til Bayern München, hvor Højlund reducerede.

Bayern fører gruppen med seks point efter tirsdagens sejr på 2-1 mod FC København, der har et point. Galatasaray har fire point.

Godt et kvarter var spillet, da 20-årige Højlund bragte United på 1-0.

I en hurtig omstilling havnede bolden i højre side af feltet hos Marcus Rashford, der med en hård aflevering i luften fandt danskerens pandebrask, der ikke svigtede fra klos hold.

Uniteds føring holdt blot en håndfuld minutter. Midtvejs i første halvleg faldt tyrkernes udligning fra en gammel kending – Wilfried Zaha – der tørnede ud for United for ti år siden.

Midt på egen banehalvdel slog Davinson Sánchez en lang aflevering, der overrumplede Uniteds forsvar, så Zaha kunne bringe balance. Skidt forsvarsspil af den engelske storklub.

Christian Eriksen blev skiftet ind fra anden halvlegs begyndelse, og snart spillede han Rashford fri med en smart aflevering, men Rashford forsøgte at aflevere, og så løb den store chance ud i sandet.

Derefter var det igen Højlund-tid. Den unge dansker havde netop fået et mål annulleret, da han blev sendt afsted på en friløber midt i anden halvleg, og igen scorede han med største selvfølgelighed.

Så lignede det en United-sejr, men ti minutter med kæmpe forsvarskoks kostede United sejren og mere til.

Først udlignede Kerem Aktürkoglu til 2-2, og kort efter blev en svag aflevering fra keeper André Onana opsnappet, så Uniteds Casemiro i forsøget på at afværge situationen begik straffespark og fik rødt kort et kvarter før tid.

Mauro Icardi misbrugte imidlertid straffesparket ved at skyde forbi, men et par minutter senere fik han endnu en chance, og han gjorde skaden god igen ved at løfte bolden over Onana til 3-2.

Tyrkerne kunne have scoret yderligere i slutfasen, hvor holdet skiftede Victor Nelsson ind for at forsvare føringen.

United havde et par store chancer, men led endnu et skuffende nederlag på hjemmebane. For tre dage siden var det Crystal Palace, der forlod Old Trafford med en sejr.

/ritzau/



AGF nærmer sig angriber

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

FC København scorer 16 millioner kroner

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

FC Midtjylland på svær opgave mod AS Roma

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Bekræftet: Færdig

Belønnes af FC København

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Stor ros til FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret