To kasser: Højlund lyspunktet i ny United-nedtur

Rasmus Højlund bragte to gange Manchester United foran, men alligevel vandt Galatasaray i Champions League.



Landsholdets angriber Rasmus Højlund har personligt fået en fremragende start på Champions League som Manchester United-spiller.

Tirsdag scorede han yderligere to gange og er nu oppe på tre mål i den prestigefyldte turnering efter to kampe.

Men på Old Trafford rakte Højlunds to mål til end ikke til point mod tyrkiske Galatasaray, der meget overraskende vandt 3-2 i det underholdende drama.

Dermed har United nul point for to kampe og ligger sidste i gruppe A efter det indledende nederlag til Bayern München, hvor Højlund reducerede.

Bayern fører gruppen med seks point efter tirsdagens sejr på 2-1 mod FC København, der har et point. Galatasaray har fire point.

Godt et kvarter var spillet, da 20-årige Højlund bragte United på 1-0.

I en hurtig omstilling havnede bolden i højre side af feltet hos Marcus Rashford, der med en hård aflevering i luften fandt danskerens pandebrask, der ikke svigtede fra klos hold.

Uniteds føring holdt blot en håndfuld minutter. Midtvejs i første halvleg faldt tyrkernes udligning fra en gammel kending – Wilfried Zaha – der tørnede ud for United for ti år siden.

Midt på egen banehalvdel slog Davinson Sánchez en lang aflevering, der overrumplede Uniteds forsvar, så Zaha kunne bringe balance. Skidt forsvarsspil af den engelske storklub.

Christian Eriksen blev skiftet ind fra anden halvlegs begyndelse, og snart spillede han Rashford fri med en smart aflevering, men Rashford forsøgte at aflevere, og så løb den store chance ud i sandet.

Derefter var det igen Højlund-tid. Den unge dansker havde netop fået et mål annulleret, da han blev sendt afsted på en friløber midt i anden halvleg, og igen scorede han med største selvfølgelighed.

Så lignede det en United-sejr, men ti minutter med kæmpe forsvarskoks kostede United sejren og mere til.

Først udlignede Kerem Aktürkoglu til 2-2, og kort efter blev en svag aflevering fra keeper André Onana opsnappet, så Uniteds Casemiro i forsøget på at afværge situationen begik straffespark og fik rødt kort et kvarter før tid.

Mauro Icardi misbrugte imidlertid straffesparket ved at skyde forbi, men et par minutter senere fik han endnu en chance, og han gjorde skaden god igen ved at løfte bolden over Onana til 3-2.

Tyrkerne kunne have scoret yderligere i slutfasen, hvor holdet skiftede Victor Nelsson ind for at forsvare føringen.

United havde et par store chancer, men led endnu et skuffende nederlag på hjemmebane. For tre dage siden var det Crystal Palace, der forlod Old Trafford med en sejr.

/ritzau/



Her kan du se FC København mod Brøndby IF

Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for

Andreas Christensen i chokskifte?

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Cooper overrasker – bænker to profiler til derby

Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby

FC Midtjylland kan score gode penge

Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Sønderjyske – FC Midtjylland

Biereth og Dolberg bryder måltørke

Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’

FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF

FC København – Brøndby IF

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

– Korthuset er væltet

Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig

Kæmpe nedtur for AaB

Superliga-legende stråler som 41-årig

Viborg FF – Vejle Boldklub

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Randers FC – OB

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

– Den her sidder dybt i sjælen

Kongesæson – de køber Pep Biel

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Brøndby-spiller afviser

Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller

Lillebror kan drille i Madrid-derby

Frank afviste flere

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Nordsjælland – FC Fredericia

Newcastle spænder ben for Manchester City

Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’

Barcelonas stjerner bankede Athletic Club

Liverpool ydmyget

Pogba kan få comeback

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’