Landsholdets angriber Rasmus Højlund har personligt fået en fremragende start på Champions League som Manchester United-spiller.
Tirsdag scorede han yderligere to gange og er nu oppe på tre mål i den prestigefyldte turnering efter to kampe.
Men på Old Trafford rakte Højlunds to mål til end ikke til point mod tyrkiske Galatasaray, der meget overraskende vandt 3-2 i det underholdende drama.
Dermed har United nul point for to kampe og ligger sidste i gruppe A efter det indledende nederlag til Bayern München, hvor Højlund reducerede.
Bayern fører gruppen med seks point efter tirsdagens sejr på 2-1 mod FC København, der har et point. Galatasaray har fire point.
Godt et kvarter var spillet, da 20-årige Højlund bragte United på 1-0.
I en hurtig omstilling havnede bolden i højre side af feltet hos Marcus Rashford, der med en hård aflevering i luften fandt danskerens pandebrask, der ikke svigtede fra klos hold.
Uniteds føring holdt blot en håndfuld minutter. Midtvejs i første halvleg faldt tyrkernes udligning fra en gammel kending – Wilfried Zaha – der tørnede ud for United for ti år siden.
Midt på egen banehalvdel slog Davinson Sánchez en lang aflevering, der overrumplede Uniteds forsvar, så Zaha kunne bringe balance. Skidt forsvarsspil af den engelske storklub.
Christian Eriksen blev skiftet ind fra anden halvlegs begyndelse, og snart spillede han Rashford fri med en smart aflevering, men Rashford forsøgte at aflevere, og så løb den store chance ud i sandet.
Derefter var det igen Højlund-tid. Den unge dansker havde netop fået et mål annulleret, da han blev sendt afsted på en friløber midt i anden halvleg, og igen scorede han med største selvfølgelighed.
Så lignede det en United-sejr, men ti minutter med kæmpe forsvarskoks kostede United sejren og mere til.
Først udlignede Kerem Aktürkoglu til 2-2, og kort efter blev en svag aflevering fra keeper André Onana opsnappet, så Uniteds Casemiro i forsøget på at afværge situationen begik straffespark og fik rødt kort et kvarter før tid.
Mauro Icardi misbrugte imidlertid straffesparket ved at skyde forbi, men et par minutter senere fik han endnu en chance, og han gjorde skaden god igen ved at løfte bolden over Onana til 3-2.
Tyrkerne kunne have scoret yderligere i slutfasen, hvor holdet skiftede Victor Nelsson ind for at forsvare føringen.
United havde et par store chancer, men led endnu et skuffende nederlag på hjemmebane. For tre dage siden var det Crystal Palace, der forlod Old Trafford med en sejr.
/ritzau/
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattig subtopkamp på Stamford
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
Dansker fremhæves af stort tysk medie
EKSKLUSIVT
Superliga-klub får penge hver gang, han scorer
MEDIE
FC København misser denne midtbane-stjerne
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Forlænger med to Superliga-talenter
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
Salah blev helten for Egypten
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
NYHEDER
Dorgu blev helten for Manchester United
Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
TRANSFER
Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
NYHEDER
Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”
City-ejer sælger klub
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
Klart ønske fra Ruben Amorim
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER