Højlund kommer med klar opfordring til FCK-boss

Peter Ankersen bør få tilbudt en ny kontrakt af FC København, skriver Rasmus Højlund på Instagram.



Tipsbladet kunne søndag afsløre, at Peter Ankersen til sommer stopper i FC København, fordi klubben ikke vil forlænge med den rutinerede forsvarsspiller. 

Dagen derpå fik Peter Ankersen så en hovedrolle i derbyet mod Brøndby IF, da den 33-årige forsvarsspiller blev indskiftet og bragte FC København på 1-0 i første halvleg. 

FC København endte med at tabe med 1-2 til ærkerivalerne, og efter slutfløjtet valgte Rasmus Højlund så at komme med en klar opfordring til sportschef Peter 'PC' Christiansen. 

– Ny aftale til Anker!!!, har Rasmus Højlund således skrevet i en kommentar til FC Københavns opslag på Instagram. 

Peter Ankersen fortalte søndag til Tipsbladet, at han var klar til at gå ned i løn, men alligevel var FC København altså ikke klar med en ny kontrakt. Før mandagens derby blev Peter Christiansen spurgt til beslutningen om at sige farvel til Peter Ankersen. 

– Det er jo en lang og grundig overvejelse, vi har haft, mig og Neestrup og folkene omkring os. Og så er det sådan, at vi altid siger farvel til store spillere, som har gjort det godt for klubben. FC København er et super succesfuldt franchise, og der er spillere, som har gjort det godt, som også har en slutdato. Og det har 'Pete' så hos os nu. 

Peter Christian blev også spurgt til, om det havde været en svær beslutning. 

– Jeg synes altid, at det er svært. Også når det er en spiller, der har så flot en historik i FC København, og som har været med til at vinde så mange ting, som han har. Så er det altid svært. Det er også derfor, at vi har været ekstra grundige med den beslutning, lød svaret her fra FC Københavns sportschef i et interview med Viaplay.  

Peter Ankersen kom til FC København fra Red Bull Salzburg i sommeren 2015 og har været i klubben lige siden, bortset fra i 2019/20-sæsonen, hvor han tørnede ud for italienske Genoa. 





LIVE

LIVE: Brøndby har to profiler tilbage

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Offentliggøres i dag

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner