Det var ikke uden protester, da dommer Morten Krogh gav AGF-forsvarer Bubacarr Sanneh rødt kort for en hård tackling på FC Nordsjællands offensivspiller Ibrahim Sadiq.
Udvisningen faldt i det sjette minut efter en VAR-gennemgang, og da dommeren hev det røde kort op ad lommen, gik AGF-lejren amok. Både trænerstab, bænk og ledelse var højlydt utilfredse.
FCN-anfører Magnus Kofod Andersen kunne ikke i situationen se, om det røde kort var korrekt, men reaktionen fra AGF opfangede han – og takker oven i købet ledelsen for brokkeriet.
– Jeg vil gerne sige tak til AGF-ledelsen. Det var motiverende at høre, at de råbte film, når de kunne se, at Sadiq var ved at brække benet. Det tændte op i os og gav noget gejst.
Kofod er modsat AGF tilfreds med dommerens præstation og roser dommer Krogh for at se igennem AGF’s brokkerier.
– Vi ved, hvad AGF kommer med. De snakker og prøver at påvirke dommeren. Det fik de ikke lov til mod os og fik i stedet et gult kort, når de brokkede sig. Det var dejligt at se, siger Magnus Kofod Andersen.
FCN-cheftræner Flemming Pedersen lagde også mærke til de mange frustrationer, der fik frit løb fra AGF-lejren.
Det var dog ikke noget, der generede ham i løbet af kampen.
– Det er en del af AGF’s identitet at være højlydt fra sidelinjen. De “small talker” og er lidt “nasty” i tacklingerne. Og det er klart, at de forsøger at påvirke dommeren, siger FCN-træneren.
AGF-cheftræner David Nielsen fløj flere gange op fra trænersædet for at udtrykke sin utilfredshed. Men ifølge Nielsen var der ikke noget unormalt i den adfærd.
– Der er ikke tilskuere til at larme, så alt, hvad vi siger, bliver kanaliseret ud i stuerne til folk. Det virker så aggressivt, men det er ikke anderledes end normalt, siger David Nielsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
OPTAKT
