Højlydt brok fra AGF: Jeg vil gerne takke dem

AGF-ledelsens højlydte brok over dommeren tændte ifølge anfører Magnus Kofod ekstra op i FC Nordsjælland.



Det var ikke uden protester, da dommer Morten Krogh gav AGF-forsvarer Bubacarr Sanneh rødt kort for en hård tackling på FC Nordsjællands offensivspiller Ibrahim Sadiq.

Udvisningen faldt i det sjette minut efter en VAR-gennemgang, og da dommeren hev det røde kort op ad lommen, gik AGF-lejren amok. Både trænerstab, bænk og ledelse var højlydt utilfredse.

FCN-anfører Magnus Kofod Andersen kunne ikke i situationen se, om det røde kort var korrekt, men reaktionen fra AGF opfangede han – og takker oven i købet ledelsen for brokkeriet.

– Jeg vil gerne sige tak til AGF-ledelsen. Det var motiverende at høre, at de råbte film, når de kunne se, at Sadiq var ved at brække benet. Det tændte op i os og gav noget gejst.

Kofod er modsat AGF tilfreds med dommerens præstation og roser dommer Krogh for at se igennem AGF’s brokkerier.

– Vi ved, hvad AGF kommer med. De snakker og prøver at påvirke dommeren. Det fik de ikke lov til mod os og fik i stedet et gult kort, når de brokkede sig. Det var dejligt at se, siger Magnus Kofod Andersen.

FCN-cheftræner Flemming Pedersen lagde også mærke til de mange frustrationer, der fik frit løb fra AGF-lejren.

Det var dog ikke noget, der generede ham i løbet af kampen.

– Det er en del af AGF’s identitet at være højlydt fra sidelinjen. De “small talker” og er lidt “nasty” i tacklingerne. Og det er klart, at de forsøger at påvirke dommeren, siger FCN-træneren.

AGF-cheftræner David Nielsen fløj flere gange op fra trænersædet for at udtrykke sin utilfredshed. Men ifølge Nielsen var der ikke noget unormalt i den adfærd.

– Der er ikke tilskuere til at larme, så alt, hvad vi siger, bliver kanaliseret ud i stuerne til folk. Det virker så aggressivt, men det er ikke anderledes end normalt, siger David Nielsen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Chelsea – Nottingham Forest

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Manchester United – Liverpool



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Martin Jørgensen lander nyt job



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Tottenham jagter choktransfer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Delaney afslører dialog

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’