Det var ikke uden protester, da dommer Morten Krogh gav AGF-forsvarer Bubacarr Sanneh rødt kort for en hård tackling på FC Nordsjællands offensivspiller Ibrahim Sadiq.
Udvisningen faldt i det sjette minut efter en VAR-gennemgang, og da dommeren hev det røde kort op ad lommen, gik AGF-lejren amok. Både trænerstab, bænk og ledelse var højlydt utilfredse.
FCN-anfører Magnus Kofod Andersen kunne ikke i situationen se, om det røde kort var korrekt, men reaktionen fra AGF opfangede han – og takker oven i købet ledelsen for brokkeriet.
– Jeg vil gerne sige tak til AGF-ledelsen. Det var motiverende at høre, at de råbte film, når de kunne se, at Sadiq var ved at brække benet. Det tændte op i os og gav noget gejst.
Kofod er modsat AGF tilfreds med dommerens præstation og roser dommer Krogh for at se igennem AGF’s brokkerier.
– Vi ved, hvad AGF kommer med. De snakker og prøver at påvirke dommeren. Det fik de ikke lov til mod os og fik i stedet et gult kort, når de brokkede sig. Det var dejligt at se, siger Magnus Kofod Andersen.
FCN-cheftræner Flemming Pedersen lagde også mærke til de mange frustrationer, der fik frit løb fra AGF-lejren.
Det var dog ikke noget, der generede ham i løbet af kampen.
– Det er en del af AGF’s identitet at være højlydt fra sidelinjen. De “small talker” og er lidt “nasty” i tacklingerne. Og det er klart, at de forsøger at påvirke dommeren, siger FCN-træneren.
AGF-cheftræner David Nielsen fløj flere gange op fra trænersædet for at udtrykke sin utilfredshed. Men ifølge Nielsen var der ikke noget unormalt i den adfærd.
– Der er ikke tilskuere til at larme, så alt, hvad vi siger, bliver kanaliseret ud i stuerne til folk. Det virker så aggressivt, men det er ikke anderledes end normalt, siger David Nielsen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TIPSBLADETS DOM
