Dame N’Doye har to år tilbage af sin kontrakt med FC København, men alligevel ventes de sidste to sæsoners topscorer i Superligaen at forlade vicemestrene i løbet af sommeren. FC København skulle sidste sommer have givet senegaleseren tilsagn om, at de denne sommer ville hjælpe ham videre til en større klub, hvis det rette tilbud kom.
I weekenden måtte de så meddele Fondsbørsen, at russiske Rubin Kazan har budt på Dame N’Doye. I følge Ekstra Bladet lyder buddet på 41 millioner kroner, hvilket FCK skulle have takket nej til. Om N’Doye bliver solgt, kan FCK naturligvis ikke sige med sikkerhed, men det kan ske.
– Det gør han måske, eller måske gør han ikke. Nu må vi se. Der er jo flere måneders transfervindue nu, og der kan ske hvad som helst. Lige så snart, vi har en afklaring på det, sender vi en meddelelse til Fondsbørsen, hvor der står præcis, hvad vi har gjort. Sådan er betingelserne, siger Parkens administrerende direktør Anders Hørsholt til tipsbladet.dk.
Ud fra en økonomisk vurdering virker det logisk at sælge Dame N’Doye, hvis FC København kan få op mod 50 millioner kroner for ham. Ud fra en sportslig vurdering virker det logisk at holde på ham for at styrke chancerne for at kvalificere sig til Champions League-gruppespillet.
FC København fastholder, at de sportslige argumenter vejer tungt, når et bud på en given spiller bliver vurderet. Men et sportsligt argument kan også være at sælge en profil, der føler, han er klar til en større udfordring.
– Hvis en spiller gerne vil væk, og det siger jeg ikke er tilfældet med N’Doye. Jeg tager bare eksemplet. Så er han jo mentalt væk i hovedet – uanset hvem det måtte være. Så kan det give mening at sælge, og så er det jo den sportslige vurdering, der ligger til grund. Men det er klart, at der også kan være en situation, hvor pengene bliver så store, at vi må bøje efter, og så er det pengene, der kommer til at tale.
– Som udgangspunkt er det den sportslige vurdering, der vægter mest, fordi vores trup skal sættes sammen ud fra, at vi kan levere nogle resultater, der kvalificerer os til de turneringer, vi gerne vil deltage i. Vores aktiv er fodboldspillerne. Det er der, vores maskinrum er, men får vi slebet noget så godt, at andre vil have fat i det, må vi indimellem skille os af med det og få noget andet ind. Det er mekanismerne i fodbold, og det vil det også være her.
– På et tidspunkt når vi en balance, hvor vi skal vurdere, hvorvidt vi med de penge, vi kan få ind for noget, kan kompensere os selv efterfølgende med noget, der er lige så godt til en lavere pris. Der er det op til den sportslige sektor ved Ariël og ved CV at komme med en sportslig vurdering. Og så skal det krydses med den økonomi, der måtte ligge i det. Er indstillingen, at vi vil beholde ham, fordi han giver merværdi her i forhold til at sælge ham, så vil det være den sportslige vurdering, og den vil der helt klart blive lyttet til, siger Hørsholt.
FC København har denne sommer været mere end almindeligt offensive i sine udmeldinger omkring et muligt salg af Dame N’Doye. Det skyldes, at de har fået en bøde for ikke at informere Fondsbørsen i tide, da William Kvist blev solgt til VfB Stuttgart sidste sommer.
De blev nødt til at dementere vedvarende forlydender om et bud fra Reading på Dame N’Doye, og de blev i weekenden nødt til at bekræfte, at Rubin Kazan har afgivet bud på målmageren.
– Vi skal følge de regler, der er. Vi har udarbejdet nogle processer, der gør, at vi hele tiden har et beredskab, som kan reagere, når der opstår rygter. Specielt når de viser sig at være sande, må vi nødvendigvis reagere. Vi har senest fået en bøde på 100.000 for William Kvist-sagen, hvor vi ikke syntes, vi havde gjort noget forkert, men hvor vi måtte acceptere, at det var der andre, der mente, vi havde, og så måtte vi leve med det.
– Vi kommenterer et rygte, hvis det viser sig at være sandt, for det skal vi, i følge Fondsbørsens regler, gøre. Der kan også være et rygte, der er så vedholdende, at vi bliver nødt til at fortælle, hvad sandheden er. Det var det, vi gjorde i forhold til Reading, hvor der ikke var kommet et bud, forklarer Hørsholt.
Dame N’Doye er ud over Reading og Rubin Kazan blevet meldt på vej til Fenerbahce i Tyrkiet. Hans agent Niclas Jensen har ved flere lejligheder slået fast, at N’Doye er klar til at prøve sig af i en større klub i en større liga.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER