Horribelt, FC København! Ond ånd slog til igen

Tipsbladet er klar med vurderingen af opgøret mellem Silkeborg og FC København, hvor mestrene fik høvl af Kent Nielsens mandskab.



JYSK PARK (Tipsbladet)

Silkeborg – FC København 3-1 (3-0)
1-0 Callum McCowatt (27.)
2-0 Younes Bakiz (30.)
3-0 Jens Martin Gammelby (41.)
3-1 Viktor Claesson (60.)

Kampens bedste:
Silkeborg:
Callum McCowatt besindede sig i dag. Nøjedes med et enkelt mål, hvor han for få uger siden lavede et hattrick i den omvendte kamp i Parken, da Silkeborg fik 3-3 med hjem fra hovedstaden. Men hvis du spørger ham nu, vil han med garanti vælge denne fredags oplevelse over præstationen i nationalarenaen, hvor han fik en kampbold med hjem. Facit er, at han som FC Københavns onde ånd slog til endnu en gang.

FC København:
Clem eller kaos. Det blev kaos. Første halvleg fra gæsterne var ganske enkelt horribel. Ja, FC København er hårdt ramt af mange skader i et stramt kampprogram, men det må aldrig komme dertil, at så dygtigt og dyrt et mandskab er bagud med 0-3 i pausen mod et af de nederste hold i Superligaen. William Clem kom imidlertid ind efter pausen, og det stabiliserede gæsterne i sådan en grad, at de først og fremmest kom med i kampen og kunne vinde anden halvleg. Men det fjernede ikke indtrykket af, at FC København leverede en uacceptabel og helt igennem forfærdelig kamp med nu blot en sejr i de seneste fem Superliga-kampe!

Kampens værste:
Når topscorer Jordan Larsson fra start er på bænken med en småskade og en andre stjernespillere i Mohamed Elyounoussi og Thomas Delaney også er fraværende med skader, er FC København bare et helt andet og ugenkendeligt mandskab. Og så hjælper det naturligvis ikke på det, at forsvaret delte gaver ud. Man skulle tro, at ingen havde læst på lektien fra sidste opgør mod Silkeborg. Jacob Neestrup straffede dem sidst ved at tage en fridag fra holdet, og der er vist ingen tvivl om, at de danske mestre ikke får nogen forlænget weekend inden kampen mod Dortmund. Slet ikke højrebacken Yoram Zague, som på ingen måde spillede sig på holdkortet til tirsdag, og med Rodrigo Huescas ude resten af sæsonen står FC København med et kæmpe problem. Et af mange store problemer, som står i kø.

Kampens detalje:
Jens Martin Gammelby er stor af højreback at være, men har et tyngdepunkt som en anden Michael Krohn-Dehli. Og teknik tydeligvis. På køligste vis fik han tæmmet bolden i FC Københavns felt, inden han ventede til det helt rigtige tidspunkt, før han tippede den over Dominik Kotarski og ind i kassen, så han reelt lukkede kampen i første halvleg. Hvis han havde gjort den slags i Brøndby-tiden, ville der have stået en statue af ham på Vestegnen i dag.





Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser


Rune deler nyt efter mareridt

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

AGF henter Ibrahim Traoré

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

United-legende jubler over Patrick Dorgu

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

FCM-profil tror 100 procent på guld i Europa

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

– Cooper skyder på Schmedes

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Går i kødet på Rasmus Højlund

Angriber er færdig i Randers FC

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

Spiller næsten ikke: ‘Et interessant tema’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

To trænere færdige i Superliga-klub

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

OB – Silkeborg IF

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Prominente navne på Danmarks U17-landshold

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Et slag fra førstepladsen

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd

Stage slagter Ulve i danskerdyst

FCM nedlægger Celtic og tromler videre i EL

Kæmpe Superliga-salg? Det kan de sælges for

Hva så Franculino? Bayern München på plads i aften

Ajax fyrer cheftræner John Heitinga

Tidligere Brøndby-flop meldes færdig i sin klub

Første nogensinde: Dansker får helt unik mulighed

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Bundesliga-topklub jagter William Osula

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!