De har efterhånden vist gode evner til at hente spillere i 1. division og gøre dem til profiler på holdet i Horsens, og nu forsøger Superliga-klubben igen at forstærke sig fra dansk fodbolds bedste række.
AC Horsens har netop præsenteret kantspiller Lirim Qamili, der er købt fri af Hvidovre.
Kantspilleren, 22 år, kan spille i angrebet og på begge kanter, og han bliver dermed en god forstærkning for træner Jonas Dal, der får flere strenge offensivt.
Læs også:Avis: FC Nordsjælland ville gøre 16-årig til klubbens dyreste indkøb
– Jeg har været cheftræner for FC Fredericia i to år, og jeg har set, hvordan Lirim Qamili har lagt enormt meget på sit spil fra forrige sæson til den, vi lige er gået ud af i den næstbedste række. Han har simpelthen taget et kvantespring. Han har allerede en god pakke, men han har også rigtig gode forudsætninger for at udvikle sig endnu mere, og vi tror på, at han kan gøre det her hos os, hvor han bliver en del af et fuldtidssetup og kan koncentrere sig om at spile fodbold. Det er ikke sikkert, at der sker fra dag ét, men vi tror på, at han bliver en profil i AC Horsens og brænder rækken af, siger Jonas Dal og fortsætter:
– Lirim Qamili er en stille dræber, der er kommet lidt fra baghjul i Hvidovre, som har en trup med store navne, men de har været nødt til at finde plads til ham, fordi han er blevet så god. Han er en høj, hurtig og robust spiller, der er god med bolden, og han kan både sætte en mand stående og med finter, og derudover er han dygtig i hovedspillet. Vi glæder os til at se Lirim Qamili i den gule trøje.
Qamili, der scorede 10 gange i 1. division i sidste sæson, kom til Hvidovre fra Frem i 2016, og han er blevet bedre og bedre. Nu får han altså chancen i AC Horsens, som har betalt en transfresum fra spilleren.
Læs også:Færøerne festede til den lyse morgen i Aalborg efter triumf
– AC Horsens er en veletableret klub i 3F Superligaen, og de har gang i et spændende projekt, så jeg tøvede ikke, da jeg fik muligheden for at skifte. Jeg har allerede fået et positivt indtryk af klubben, der har et stort stadion og gode faciliteter, og alle har taget godt imod mig, siger Lirim Qamili og fortsætter:
– Mine ambitioner er ret høje, og klubben viser også, at den tror på mig ved at tilbyde mig en fireårig kontrakt. Jeg glæder mig til at tage næste step sammen med AC Horsens.
Horsens har givet Qamili en fireårig aftale.
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Optakt: OB – FC København
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Napoli-chok på vej
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Nu vender han tilbage
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
Neymar er tilbage
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
– Niels Frederiksen er en legende!
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
