Horsens åbner pengepungen: Køber kantspiller i Hvidovre

AC Horsens har købt Lirim Qamili i Hvidovre.



De har efterhånden vist gode evner til at hente spillere i 1. division og gøre dem til profiler på holdet i Horsens, og nu forsøger Superliga-klubben igen at forstærke sig fra dansk fodbolds bedste række.

AC Horsens har netop præsenteret kantspiller Lirim Qamili, der er købt fri af Hvidovre.

Kantspilleren, 22 år, kan spille i angrebet og på begge kanter, og han bliver dermed en god forstærkning for træner Jonas Dal, der får flere strenge offensivt.

Læs også:Avis: FC Nordsjælland ville gøre 16-årig til klubbens dyreste indkøb

– Jeg har været cheftræner for FC Fredericia i to år, og jeg har set, hvordan Lirim Qamili har lagt enormt meget på sit spil fra forrige sæson til den, vi lige er gået ud af i den næstbedste række. Han har simpelthen taget et kvantespring. Han har allerede en god pakke, men han har også rigtig gode forudsætninger for at udvikle sig endnu mere, og vi tror på, at han kan gøre det her hos os, hvor han bliver en del af et fuldtidssetup og kan koncentrere sig om at spile fodbold. Det er ikke sikkert, at der sker fra dag ét, men vi tror på, at han bliver en profil i AC Horsens og brænder rækken af, siger Jonas Dal og fortsætter:

– Lirim Qamili er en stille dræber, der er kommet lidt fra baghjul i Hvidovre, som har en trup med store navne, men de har været nødt til at finde plads til ham, fordi han er blevet så god. Han er en høj, hurtig og robust spiller, der er god med bolden, og han kan både sætte en mand stående og med finter, og derudover er han dygtig i hovedspillet. Vi glæder os til at se Lirim Qamili i den gule trøje.

Qamili, der scorede 10 gange i 1. division i sidste sæson, kom til Hvidovre fra Frem i 2016, og han er blevet bedre og bedre. Nu får han altså chancen i AC Horsens, som har betalt en transfresum fra spilleren.

Læs også:Færøerne festede til den lyse morgen i Aalborg efter triumf

– AC Horsens er en veletableret klub i 3F Superligaen, og de har gang i et spændende projekt, så jeg tøvede ikke, da jeg fik muligheden for at skifte. Jeg har allerede fået et positivt indtryk af klubben, der har et stort stadion og gode faciliteter, og alle har taget godt imod mig, siger Lirim Qamili og fortsætter:

– Mine ambitioner er ret høje, og klubben viser også, at den tror på mig ved at tilbyde mig en fireårig kontrakt. Jeg glæder mig til at tage næste step sammen med AC Horsens.

Horsens har givet Qamili en fireårig aftale.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Optakt: OB – FC København




LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FCK-profil med hattrick i målfest

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Markant ændring i Silkeborg

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Sydafrika – Canada



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender