Horsens åbner pengepungen: Køber kantspiller i Hvidovre

AC Horsens har købt Lirim Qamili i Hvidovre.



De har efterhånden vist gode evner til at hente spillere i 1. division og gøre dem til profiler på holdet i Horsens, og nu forsøger Superliga-klubben igen at forstærke sig fra dansk fodbolds bedste række.

AC Horsens har netop præsenteret kantspiller Lirim Qamili, der er købt fri af Hvidovre.

Kantspilleren, 22 år, kan spille i angrebet og på begge kanter, og han bliver dermed en god forstærkning for træner Jonas Dal, der får flere strenge offensivt.

Læs også:Avis: FC Nordsjælland ville gøre 16-årig til klubbens dyreste indkøb

– Jeg har været cheftræner for FC Fredericia i to år, og jeg har set, hvordan Lirim Qamili har lagt enormt meget på sit spil fra forrige sæson til den, vi lige er gået ud af i den næstbedste række. Han har simpelthen taget et kvantespring. Han har allerede en god pakke, men han har også rigtig gode forudsætninger for at udvikle sig endnu mere, og vi tror på, at han kan gøre det her hos os, hvor han bliver en del af et fuldtidssetup og kan koncentrere sig om at spile fodbold. Det er ikke sikkert, at der sker fra dag ét, men vi tror på, at han bliver en profil i AC Horsens og brænder rækken af, siger Jonas Dal og fortsætter:

– Lirim Qamili er en stille dræber, der er kommet lidt fra baghjul i Hvidovre, som har en trup med store navne, men de har været nødt til at finde plads til ham, fordi han er blevet så god. Han er en høj, hurtig og robust spiller, der er god med bolden, og han kan både sætte en mand stående og med finter, og derudover er han dygtig i hovedspillet. Vi glæder os til at se Lirim Qamili i den gule trøje.

Qamili, der scorede 10 gange i 1. division i sidste sæson, kom til Hvidovre fra Frem i 2016, og han er blevet bedre og bedre. Nu får han altså chancen i AC Horsens, som har betalt en transfresum fra spilleren.

Læs også:Færøerne festede til den lyse morgen i Aalborg efter triumf

– AC Horsens er en veletableret klub i 3F Superligaen, og de har gang i et spændende projekt, så jeg tøvede ikke, da jeg fik muligheden for at skifte. Jeg har allerede fået et positivt indtryk af klubben, der har et stort stadion og gode faciliteter, og alle har taget godt imod mig, siger Lirim Qamili og fortsætter:

– Mine ambitioner er ret høje, og klubben viser også, at den tror på mig ved at tilbyde mig en fireårig kontrakt. Jeg glæder mig til at tage næste step sammen med AC Horsens.

Horsens har givet Qamili en fireårig aftale.

Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Delac om ny træner: Han er en god person, der prioriterer sammenholdet
Læs også:Optakt: OB – FC København




Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Superliga-profiler topper international liste

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner