Avis: FC Nordsjælland ville gøre 16-årig til klubbens dyreste indkøb

Der var mange klubber, der viste interesse for AC Horsens-talentet Jeppe Kjær. Han valgte at skifte til AFC Ajax, men havde blandt andet tilbud fra FC Nordsjælland.



Han er den yngste debutant i Superliga-historien, 16-årige Jeppe Kjær, for 1. marts fik han debut på sin 16 års fødselsdag. Kantkometen viste i løbet af foråret, at han er et af dansk fodbolds største talenter, og derfor var det heller ikke så overraskende, at han denne sommer blev AC Horsens’ største salg nogensinde.

Han skiftede til AFC Ajax i Holland, men faktisk var Amsterdam-klubben ikke den eneste klub, der ville have fingrene i danskeren. Også FC Nordsjælland var klar til at købe Jeppe Kjær – det skriver avisen B.T

Læs også:Tobias Salquist klar for Hobro: Det er et rigtig godt match

Ifølge avisen var FC Nordsjælland klar til at betale mere, end klubben tidligere har betalt for en spiller. Der var ifølge B.T. også god dialog mellem FCN og AC Horsens i løbet af foråret, men da John Steen Olsen og Ajax kom på banen, valgte Jeppe Kjær at tage til Holland.

Den 16-årige dansker kommer formentlig til at spille sammen med andre danske talenter som Eskild Munk Dall og Christian Kjelder Rasmussen. Førstnævnte er også blevet hentet til AFC Ajax denne sommer, mens Rasmussen har været i Amsterdam-klubben et års tid.

Læs også:Fik AGF-debut som 17-årig: Man gør jo ikke sig selv til et kæmpetalent

Jeppe Kjær nåede ni kampe i Superligaen for AC Horsens – det blev til en enkelt scoring. Da han scorede i 3-2 sejren over Hobro den 8. juli, blev han med 16 år og 129 dage også den yngste målscorer i Superligaens historie.

FC Nordsjællands største indkøb til dato er formentlig Kian Hansen, der menes at have kostet mere end syv millioner kroner. Jeppe Kjær menes at have kostet AFC Ajax omkring 15 millioner kroner.

Læs også:Dansker spillede sammen med Essien: Han kunne ydmyge folk
Læs også:Analyse: AGF og Brøndby får ekstremt svært ved at fange FCK og FCM




Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen




Mikel Arteta LIVE

LIVE: Bekymrende – stjerne helt ude

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

OB – Silkeborg IF

Kultklub jagtede Brøndby-flop

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Et markant problem for Silkeborg

Emre Mor færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Det var virkelig pinligt

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen