AC Horsens tabte på ny: Selvfølgelig er man da bekymret

Tre nederlag efter tre kampe er den bitre realitet for AC Horsens og den nye cheftræner Jonas Dal.



Det har været en hård start på Superligaen for AC Horsens og holdets nyansatte cheftræner, Jonas Dal.

Holdet skraber bunden i Superligaen med tre nederlag i tre kampe, efter at det søndag heller ikke blev til point mod Brøndby på udebane.

Forsvarsprofilen Michael Lumb, der scorede Horsens’ eneste mål i 1-2-nederlaget, erkender, at det har været en svær indledning.

– Selvfølgelig er man da bekymret, når man taber tre kampe i træk. Det er aldrig sjovt som fodboldspiller. Det er der ikke nogen, der synes.

– Men vi kan ikke lægge os ned og tude. Vi har ikke gjort os fortjent til at vinde kampe endnu, siger den rutinerede back.

Horsens har i sommerpausen skiftet ud på trænerbænken. Den mangeårige cheftræner Bo Henriksen har forladt mandskabet, og ind er kommet Jonas Dal, der blandt andet har en fortid i Hobro og Esbjerg.

Han ærgrer sig over, at man i søndagens opgør ikke fik mere ud af større perioder med spilovertag i Brøndby.

– Selv om vi er rigtig dygtige i anden halvleg og holder dem væk fra stort set noget som helst, så skulle vi jo gerne få mere ud af det. Vi skulle gerne skabe nogle chancer, lyder det fra Horsens-træneren.

Han står nu over for en række svære kampe i Superligaen.

I de næste tre opgør venter først de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, inden det gælder AGF og FC Nordsjælland.

– Det er nogle kampe, vi må tage fat på ligesom kampen i dag. Vi må give os selv de bedste muligheder for at tage et point eller tre. Men hvis jeg skal kigge tre kampe ind i fremtiden, så tror jeg ikke, at jeg gør mit job godt nok.

– Om vi så taber og taber og taber, så vil næste opgave altid være at kigge fremad, lyder det fra Jonas Dal.

Horsens’ kamp mod FC Midtjylland spilles 4. oktober i Horsens.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Store PL-transfers i hus

Marokkansk bastion i Boston

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Toptræner hylder Danmark og FC København

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Fredberg henter italiensk legende

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Hylder kæmpe FCM-transfer

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Supercomputer: De vinder VM

Norges kronprins rejser til USA

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Knuser transferrekord

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Enig med FC Midtjylland-angriber