AC Horsens tabte på ny: Selvfølgelig er man da bekymret

Tre nederlag efter tre kampe er den bitre realitet for AC Horsens og den nye cheftræner Jonas Dal.



Det har været en hård start på Superligaen for AC Horsens og holdets nyansatte cheftræner, Jonas Dal.

Holdet skraber bunden i Superligaen med tre nederlag i tre kampe, efter at det søndag heller ikke blev til point mod Brøndby på udebane.

Forsvarsprofilen Michael Lumb, der scorede Horsens’ eneste mål i 1-2-nederlaget, erkender, at det har været en svær indledning.

– Selvfølgelig er man da bekymret, når man taber tre kampe i træk. Det er aldrig sjovt som fodboldspiller. Det er der ikke nogen, der synes.

– Men vi kan ikke lægge os ned og tude. Vi har ikke gjort os fortjent til at vinde kampe endnu, siger den rutinerede back.

Horsens har i sommerpausen skiftet ud på trænerbænken. Den mangeårige cheftræner Bo Henriksen har forladt mandskabet, og ind er kommet Jonas Dal, der blandt andet har en fortid i Hobro og Esbjerg.

Han ærgrer sig over, at man i søndagens opgør ikke fik mere ud af større perioder med spilovertag i Brøndby.

– Selv om vi er rigtig dygtige i anden halvleg og holder dem væk fra stort set noget som helst, så skulle vi jo gerne få mere ud af det. Vi skulle gerne skabe nogle chancer, lyder det fra Horsens-træneren.

Han står nu over for en række svære kampe i Superligaen.

I de næste tre opgør venter først de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, inden det gælder AGF og FC Nordsjælland.

– Det er nogle kampe, vi må tage fat på ligesom kampen i dag. Vi må give os selv de bedste muligheder for at tage et point eller tre. Men hvis jeg skal kigge tre kampe ind i fremtiden, så tror jeg ikke, at jeg gør mit job godt nok.

– Om vi så taber og taber og taber, så vil næste opgave altid være at kigge fremad, lyder det fra Jonas Dal.

Horsens’ kamp mod FC Midtjylland spilles 4. oktober i Horsens.

/ritzau/





FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’




LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper efter VM-exit

Norge – Frankrig

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

De er enige med Mathias Jensen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Ny bejler til dansk guldfugl

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Paraguay – Australien

Tunesien – Holland

Tyrkiet – USA

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I dialog om dansk bomber

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar