FC Københavns helt egen Speedy Gonzales har fart på for tiden – både på fodboldbanen, hvor han assisterede det afgørende sejrsmål i Parken mandag, men så sandelig også på landevejen.
Rodrigo Huescas er blevet ‘talk of the town,’ efter at det fredag kom frem, at han i januar havde presset speederen i bund på Kalvebod Brygge, hvor han kørte med 111 km/t i en 50 km/t-zone.
Efterfølgende har han fået konfiskeret sin BMW M440i Gran Coupé xDrive Steptronic, der kan købes for en god million kroner, og er blevet frataget sit kørekort.
– Udgangspunktet er 20 dages ubetinget fængsel. Man skriver direkte i forarbejderne, at udgangspunktet er, at det ikke kan gøres betinget med vilkår om samfundstjeneste. Det er ikke umuligt at få samfundstjeneste, men der skal foreligge nogle særlige formidlende omstændigheder.
– Udgangspunktet er, at man skal ind og afsone, og praksis er ret hård, sagde han ved den lejlighed.
I et nyt interview med Viaplay Sport News forklarer han imidlertid, at straffen mod mexicaneren kan blive meget værre for ham selv og FC København.
– Jeg tør ikke sige det præcist i denne nøjagtige sag, men typetilfældene i denne type sag, det er 20 dages ubetinget fængsel, og så er der spørgsmålet om udvisning i sagen, hvilket jeg ikke ved, om anklagemyndigheden har nedlagt påstand om, men det kommer an på, hvor længe han har boet her, og tilknytningen til Danmark.
– Hvis det er sådan, at man ikke har boet her i landet i ret lang tid og ikke har ret stor tilknytning til Danmark, og man bliver idømt ubetinget fængsel, så risikerer man udvisning, det gør man, siger Mikkel Cramer til Viaplay.
På fodboldbanen har den unge mexicaner endnu ikke fået en udvisning, men det er altså en reel mulighed, at han første gang oplever det på en helt anden måde.
– Det ville være en konkret vurdering af hele sagen: Hvilken tilknytning har han til Danmark og til det land, han er statsborger i. Er der nogle særlige hensyn, der taler for, at han ikke skal udvises? Der skal kigges på nogle konkrete ting, der bliver lagt vægt på.
– Det, man kan sige, er: Desto kortere tid man har været her i landet, og desto mindre tilknytning man har familie, arbejde osv. jo lettere er det at blive udvist.
Og da Mikkel Cramer bliver adspurgt af Viaplay, om det er en reel mulighed, at Rodrigo Huescas skal forlade Danmark, svarer han følgende.
– Jeg tænker, at det er en risiko, som der er i den her sag, men det kommer helt an på, om anklagemyndigheden har nedlagt påstand om udvisning i sagen.
I Tipsbladets podcast Trash Talk fik FC København og højrebacken også en tur i manegen, da Rajko Lekic og David Boysen vendte den varme kartoffel. Her kalder de det ‘Helt grotesk’, hvilket du kan høre meget mere om herunder.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil
Randers kæmper sig tilbage to gange
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
EKSKLUSIVT