Huescas kan blive udvist af Danmark

Rodrigo Huescas er aldrig blevet udvist af en fodboldkamp, men det er muligt, at hans første af slagsen bliver en udvisning af Danmark.



FC Københavns helt egen Speedy Gonzales har fart på for tiden – både på fodboldbanen, hvor han assisterede det afgørende sejrsmål i Parken mandag, men så sandelig også på landevejen.

Rodrigo Huescas er blevet ‘talk of the town,’ efter at det fredag kom frem, at han i januar havde presset speederen i bund på Kalvebod Brygge, hvor han kørte med 111 km/t i en 50 km/t-zone.

Efterfølgende har han fået konfiskeret sin BMW M440i Gran Coupé xDrive Steptronic, der kan købes for en god million kroner, og er blevet frataget sit kørekort.

Over for Tipsbladet forklarede forsvarsadvokat Mikkel Cramer fredag, at han kunne se frem til en fængselsdom.

– Udgangspunktet er 20 dages ubetinget fængsel. Man skriver direkte i forarbejderne, at udgangspunktet er, at det ikke kan gøres betinget med vilkår om samfundstjeneste. Det er ikke umuligt at få samfundstjeneste, men der skal foreligge nogle særlige formidlende omstændigheder.

– Udgangspunktet er, at man skal ind og afsone, og praksis er ret hård, sagde han ved den lejlighed.

I et nyt interview med Viaplay Sport News forklarer han imidlertid, at straffen mod mexicaneren kan blive meget værre for ham selv og FC København.

– Jeg tør ikke sige det præcist i denne nøjagtige sag, men typetilfældene i denne type sag, det er 20 dages ubetinget fængsel, og så er der spørgsmålet om udvisning i sagen, hvilket jeg ikke ved, om anklagemyndigheden har nedlagt påstand om, men det kommer an på, hvor længe han har boet her, og tilknytningen til Danmark.

– Hvis det er sådan, at man ikke har boet her i landet i ret lang tid og ikke har ret stor tilknytning til Danmark, og man bliver idømt ubetinget fængsel, så risikerer man udvisning, det gør man, siger Mikkel Cramer til Viaplay.

På fodboldbanen har den unge mexicaner endnu ikke fået en udvisning, men det er altså en reel mulighed, at han første gang oplever det på en helt anden måde.

– Det ville være en konkret vurdering af hele sagen: Hvilken tilknytning har han til Danmark og til det land, han er statsborger i. Er der nogle særlige hensyn, der taler for, at han ikke skal udvises? Der skal kigges på nogle konkrete ting, der bliver lagt vægt på.

– Det, man kan sige, er: Desto kortere tid man har været her i landet, og desto mindre tilknytning man har familie, arbejde osv. jo lettere er det at blive udvist.

Og da Mikkel Cramer bliver adspurgt af Viaplay, om det er en reel mulighed, at Rodrigo Huescas skal forlade Danmark, svarer han følgende.

– Jeg tænker, at det er en risiko, som der er i den her sag, men det kommer helt an på, om anklagemyndigheden har nedlagt påstand om udvisning i sagen.

I Tipsbladets podcast Trash Talk fik FC København og højrebacken også en tur i manegen, da Rajko Lekic og David Boysen vendte den varme kartoffel. Her kalder de det ‘Helt grotesk’, hvilket du kan høre meget mere om herunder.







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Dansk klub i salg – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

‘Det er en gave for Danmark’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højbjerg overvejer stor beslutning

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

– Hele holdet er trygge ved ham

Spår: Her ender Mohamed Salah

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Her begynder næste sæson i Superligaen

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Vild kamp: Her er Danmarks modstander



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ungarn slagter slovenere

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool