Superligaklubben Viborg FF har indkasseret hele ni mål efter sæsonens første tre spillerunder, og den gavmilde defensiv giver panderynker hos anfører Jeppe Grønning og holdkammeraterne.
Det siger han til Viborg Stifts Folkeblad på bagkant af klubbens 2-3-nederlag i Silkeborg søndag. Allerede ved pausen havde Viborg indkasseret tre mål og så godt som tabt lokalopgøret.
– Det er selvfølgelig bekymrende for hele holdet. Det var det også efter kampen i Randers (1-3-nederlag, red.). Men jeg ved også, at fodbold er et selvtillidsspil, hvor små ting kan gøre en stor forskel. Om man lige vinder en duel eller ej.
– Lige nu er vi et sted, hvor vi hver især over hele linjen laver nogle fejl. Når det hele kører for os, så bliver de måske ikke set – eller går imod os, men lige nu hvor det ikke kører, så bliver de bare straffet benhårdt. Det må vi bare se i øjnene. Vi kan ikke gemme os nogle steder. Vi skal træne os ud af det, og det har vi fokus på hver eneste dag, siger anføreren til lokalavisen.
Trods de ni indslæbte mål står Viborg noteret for et enkelt point efter 3-3 i premieren mod Brøndby. Derfor ligger klubben aktuelt nummer ni, men har tabt flere skridt mod formodede konkurrenter i top-6-ræset.
Viborg-træner Jakob Poulsen er heller ikke tilfreds med flere af de tendenser, han har set i sæsonens tidlige fase med søndagens første halvleg i Silkeborg som skrækeksemplet.
I anden halvleg, hvor Viborg scorede to hurtige mål, så han de dyder, der skal sikre klubben point fremadrettet. Det siger han til klubbens YouTube-kanal.
– Det kan ske, at man taber 2-3 i Silkeborg, men det var en kamp, som var delt i to. Første halvleg var langt under det niveau, vi bør levere på både offensivt og defensivt. I anden halvleg var vi på det niveau, vi kan være på, når vi gør det godt eller gør det bedst.
– Vi skulle hanke op i os selv i pausen og forstå, at man skal ofre sig, løbe og gå ind i duellerne. Man kan ikke tillade sig at levere, som vi gjorde i første halvleg. Når man ser på hele kampen, er der ting, vi kan tage med, siger Viborg-træneren.
De grønklædtes kommende to opgaver bliver en hjemmekamp mod AaB og en udekamp mod FC København.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
NYHEDER