FC Nordsjælland – AGF 7-2 (3-1)
1-0, Daniel Svensson (13.)
1-1, Patrick Mortensen (22.)
2-1, Ibrahim Osman (27.)
3-1, Jacob Andersen selvmål (44.)
4-1, Andreas Schjelderup (56.)
5-1, Andreas Schjelderup (60.)
6-1, Andreas Schjelderup (69.)
6-2, Patrick Mortensen (79.)
7-2, Conrad Harder (90.)
Kampens bedste
FC Nordsjælland
Hvor mange i Superligaen er bedre end Andreas Schjelderup, når han er i hopla? Det kan ikke være mange. Hold nu op, hvor var han flyvende mod AGF!
Han lavede en assist og scorede et fornemt hattrick – blandt andet via et straffespark, han for god ordens skyld også selv fremtvang. Den driblestærke nordmand viste gang på gang sine fantastiske tekniske kvaliteter og sin imponerende spilintelligens.
Ståle Solbakken sagde til Viaplay, at Schjelderup ikke umiddelbart er i spil til det norske landsholds næste samling. Men fortsætter kantspilleren med at ramme dagens niveau, kan Ståle ikke se bort fra ham.
Men Schjelderup var ikke eneste gode FC Nordsjælland-spiller. Zidan Sertdemir startede inde for anden kamp i træk og viste prøver på det kæmpestore talent, han besidder. Den 19-årige midtbanespiller er i gang med at få sit gennembrud – mon ikke han bliver en profil i Farum allerede i næste sæson?
AGF
Det kan ikke være andre end Patrick Mortensen. Kaptajnen scorede to hovedstødsmål og kan nu kalde sig Superligaens topscorer. Han kan i hvert fald ikke klandres for AGF’s store kollaps.
Kampens værste
Når man indkasserer syv mål i én kamp, er det ikke kun én, der har præsteret under niveau. Hele den århusianske defensiv var under niveau. Michael Akoto, Jacob Andersen, Bailey Peacock-Farrell, Mats Knoester… Det var en kollektiv offday for AGF-defensiven, der heller ikke fik meget hjælp fra de andre kæder. Mon ikke, der venter en skideballe fra Uwe Rösler?
Kampens detalje
Det gik galt allerede i første halvleg for AGF, som gik til pause bagud 1-3, og det fik cheftræner Uwe Rösler til at tage en noget alternativ taktik i brug i pausen.
Den tyske træner gik meget, meget tidligt op og sad mutters alene på trænerbænken i pausen, og derved efterlod han altså spillere – og tilsyneladende assistenttrænerne – til at diskutere slagplanen for anden halvleg i omklædningsrummet. Det skabte nogle mærkværdige billeder, som Viaplay kunne vise.
Det hjalp ikke meget. AGF indkasserede hele fire mål i anden halvleg og tabte 2-7.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
10. gang i træk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
INTERVIEW