Hvad ved Agger om Agger?

Nicolaj Agger har fået fætter Daniel tilbage til Danmark, og de to har allerede været i SMS-kontakt. Men hvor meget ved Nicolaj Agger egentlig om sin berømte fætter?



Daniel Agger er vendt tilbage til Danmark, efter at han i lørdags skrev kontrakt med barndomsklubben Brøndby. Dermed er der ikke længere tvivl om, hvem der pt. er den største spiller, Superligaen kan mønstre. Især for Brøndby-fansene er det helt specielt, at Agger er vendt hjem til dansk fodbold, men i Silkeborg løber der også en gut rundt, for hvem det er mindst lige så specielt.

Han hedder også Agger – Nicolaj Agger – og er fætter til Brøndby-stjernen. Og Silkeborg-angriberen er svært tilfreds med, at familiemedlemmet Daniel Agger er kommet hjem til Danmark.

– Jeg er glad på hans vegne. Det er fedt, at det kunne lade sig gøre, og det er fedt for dansk fodbold ikke mindst. Jeg har sms’et lidt med ham, men vi har aftalt, at vi skal tales nærmere her en af dagene, siger Nicolaj Agger til tipsbladet.dk og tilføjer, at han især glæder sig til at stå ansigt til ansigt med sin fætter på fodboldbanen:

– Jeg har aldrig spillet over for ham før. Vi har trænet sammen et par gange, men han røg jo til udlandet i en meget tidlig alder, så det er begrænset, hvor meget vi har spillet sammen og mod hinanden. Men jeg glæder mig da, selv om jeg godt ved, at jeg nok ikke kommer til at spille over for en dygtigere forsvarsspiller i Superligaen.

I forbindelse med Daniel Aggers comeback til Brøndby og dansk fodbold har tipsbladet.dk quizzet lidt med Nicolaj Agger. For hvor godt kender Silkeborg-spilleren egentlig sin verdensberømte fætter? Det har vi sat os for at finde ud af.

Hvornår har Daniel fødselsdag?

– Det har han den 12. december (korrekt svar)

Mod hvilken klub debuterede han for Liverpool i 2006?

– Det kan jeg sgu ikke huske. Det bliver et rent gæt – West Ham! (Forkert svar) Rigtigt svar: Birmingham

Mod hvem scorede Daniel sit første landskampsmål?

– Jeg kan huske, at han debuterede mod Finland, men jeg har svært ved at huske, hvem han scorede mod først. Jeg gætter på Malta. (Forkert svar) Rigtigt svar: Georgien.

Hvornår blev Daniel gift med Sofie?

– Den skal jeg kunne huske, for jeg var selv med til brylluppet. Det var ved sommertid og mod slutningen af sæsonen. Jeg kan huske, jeg skulle spille mod Randers dagen efter. Det var maj eller juni. Jeg gætter på maj 2009. (Ikke helt rigtgit) rigtigt svar: Maj 2010.

Hvornår møder Silkeborg Brøndby næste gang?

– Det er i slutningen af efteråret. Jeg vil tro, det er starten af december. (Rigtigt svar, 7. december) 





Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Stort medie hylder AGF-profil

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

‘Konen skal ikke regne med at se mig’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Født i Danmark og på vej til VM

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe