Hvem skal afløse Gigovic i OB? Her er fem bud

Superliga-klubben skal med stor sandsynlighed finde en afløser for svenskeren, som er taget til FC Midtjylland.



Vi er cirka halvvejs igennem vinterens transfervindue, og nu skal OB til at være aktive. 

Sådan lød det fra Bjørn Wesström i en sms til Tipsbladet, efter Armin Gigovic havde skrevet under på en aftale med FC Midtjylland. 

– Min tillid til de eksisterende spillere i truppen er høj. Vi skal arbejde på at supplere de kompetencer, vi har på bedste vis med spillere udefra, var de præcise ord fra fodbolddirektøren. 

Spørgsmålet er så, hvem der muligvis skal erstatte midtbanespilleren i OB.

Tipsbladet kommer her med fem bud på, hvem Bjørn Wesström og kompagni kunne overveje at hente til Fyn: 

Lasse Vigen – 27 år og uden kontrakt
Midtbanespilleren har været kontraktløs, siden Zulte Waregem i Belgien stoppede samarbejdet i begyndelsen af 2023. Danskeren har tidligere optrådt i Superligaen for Brøndby IF, og hvis vi tager hans nuværende situation in mente, vil det være en oplagt spiller for OB. Lasse Vigen er – ligesom Armin Gigovic – en spiller, der er med i begge felter. 

Iver Fossum – 26 år og på kontrakt i AaB
Der er en overhængende fare for, at AaB rykker ned i Danmarks næstbedste fodboldrække om nogle måneder. Den bolsjestribede fodboldklub har i skrivende stund syv point op til Brøndby IF på den rigtige side af nedrykningsstregen. Og da Iver Fossums kontrakt udløber til sommer, er det ikke utænkeligt, at han leder efter en ny arbejdsgiver. 

Han har tidligere lavet mange mål i Superligaen og bevist sit værd, så det ville være en overvejelse værd for OB, som højst sandsynligt ligeledes kan få ham til en god pris. 

Otto Rosengren – 19 år og på kontrakt i Mjällby AIF
Med Bjørn Wesström som fodbolddirektør og Andreas Alm som cheftræner er det oplagt, at OB kigger mod Sverige. Her er unge Otto Rosengren et af de talenter, som der tales mest om på nuværende tidspunkt. Derfor kunne han være en mulighed for de fynske striber, da han uden tvivl også er en spiller til fremtiden. 

Clint Leemans – 27 år og på kontrakt i Viborg FF
Hollænderens kontrakt med Viborg FF udløber efter sæsonen, og han kan derfor være interesseret i at skifte klub. OB kan komme i spil, da det ikke kan udelukkes, at fynboerne kan tilbyde en større løn, end han får nu. Og så må det være et plus, at midtbanespilleren har vist, at han har niveau til Danmarks bedste fodboldrække. 

Bilal Hussein – 22 år og på kontrakt i AIK
Vi ser ofte i fodboldverdenen, at folk går på rov hos deres tidligere arbejdsgiver. Derfor kan Bjørn Wesström sagtens have øjnene rettet mod AIK, hvor han blandt andet har været sportsdirektør. Bilal Hussein har kontraktudløb med den svenske klub om 12 måneder, så han kunne sagtens være et emne for OB. Udover fodbolddirektørens forbindelse til AIK har Superliga-klubben ligeledes den fordel, at der går rygter om, at AIK er i gang med en oprydning. 





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Det afgør Chido Obis United-fremtid



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Henter FC København-spiller

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Joakim Mæhle åbner op

Skal han med Bo Svensson til FC København?

En historisk katastrofe for Danmark

Kæmpe stjerne besøger København

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Trænerlegende stopper

Falsk transferhistorie i omløb

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!