Hold nu op for en runde!
Der var drama for alle pengene i det københavnske derby, Isak Jensen scorede to suveræne frisparksmål mod Silkeborg, og FC Midtjylland led et nyt pointtab.
Der var nok at tale om i Tipsbladets podcast ‘Trash Talk’, hvor vært David Boysen ugentligt har besøg af Rajko Lekic.
Her vender de to tidligere Superliga-spillere runden – både det gode og det dårlige – og ikke overraskende fylder det københavnske derby meget.
For hold nu op hvor var der meget drama.
Hvor lang karantæne bør Diant Ramaj få?
0 Votes
Mål, straffespark, brændt straffespark, røde kort og et vildt, vildt drama, efter dommer Sandi Putros havde fløjtet kampen af.
Mest bemærkelsesværdigt var naturligvis, at Diant Ramaj så rødt for at have nikket Thomas Mikkelsen en skalle.
Den del får Rajko Lekic i det røde felt i dagens udgave af ‘Trash Talk’.
– Han fik det røde kort efter slutfløjtet, men tidligt i kampen, da Kvistgaarden scorede sit mål og kyssede Brøndby-logoet på trøjen i jubel, skulle han over og lege politimand og hive og flå i ham, så han fik det gule kort. Allerede der tænkte jeg: ‘Hvem er det egentlig, du er?’ ‘Hvad er det, du skal?’ Vi har en dommer, der nok skal stange et gult kort ud til Kvistgaarden, hvis det er upassende. Vi har jo lov til at juble, for helvede!
– Efter slutfløjt var der en masse tumult, og det startede med, at Pentz rakte armene ud til FCK’s fans som ‘tak for kampen’. Det er da provokerende, og om det er okay, har jeg lidt svært ved at vurdere. Helt ærligt havde jeg nok gjort det samme. Men ret skal være ret – han skal da have det andet gule kort, og så får han jo rødt.
– Men så kom Ramaj sprintende fra sit eget felt, og ham og (Thomas) Mikkelsen stod og rev, flåede og skubbede hinanden. Han endte med at nikke Mikkelsen en skalle, og det har jeg slet ikke ord for. Jeg er helt overrasket over, at Mikkelsen bare træder tilbage og accepterer at have fået en skalle, og det skal han jo også, men du skal være et vildt og stort menneske og kunne tælle til 10 for at gøre det, siger Rajko Lekic i ‘Trash Talk’, hvor David Boysen stemmer i.
Du kan høre hele programmet herunder!
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED