Hvidovre-sportschef: Irriteret ad helvedes til

Selv om det ikke blev til en sejr over AGF, er Peter Lassen tilfreds med sæsonens første hjemmebanekamp.



Oprykkeren fra Hvidovre spillede søndag sin første superligakamp på hjemmebane siden 1997, og selv om holdet løb ind i et 0-2-nederlag til gæsterne fra AGF, var klubbens sportschef, Peter Lassen, tilfreds med hjemmebanepremieren.

– Alt var gået godt, undtagen resultatet. Alt det, der skete rundt om, var en fornøjelse.

– Så det er jeg tilfreds med, men jeg er irriteret ad helvedes til over resultatet.

– De var jo ikke bedre end os. Vi lavede nogle fejl, som de straffede meget hurtigt, siger Peter Lassen.

Siden Hvidovres oprykning til Superligaen blev en realitet tilbage i maj, har der været snak om, hvordan holdets hjemmebane, Pro Ventilation Arena, skulle komme til at opfylde kravene for et superligastadion.

Klubben har blandt andet været nødt til at sætte mobiltribuner op, så stadionet kunne leve op til Divisonsforeningens krav om plads til mindst 10.000 tilskuere.

Processen har ifølge Peter Lassen været vild for vestegnsklubben, selv om han ikke selv har haft så meget med den at gøre.

– Det har været sindssygt. Til banen har vi fået en fantastisk groundsman, han er rigtig dygtig.

– Med hensyn til stadion har jeg ikke haft så meget med det at gøre, men der er mange andre, der har kæmpet i døgndrift for, at vi har fået lov til at spille derude i dag (søndag, red.), siger Hvidovre-bossen.

Klubbens cheftræner, Per Frandsen, var efter kampen ligeledes tilfreds med kulissen, selv om hans fokus primært lå på nederlaget til AGF.

– Det var dejligt at se alle de Hvidovre-folk herude. Det var super fedt.

– Jeg vil gerne vinde, og det tror jeg også, drengene vil, så personligt for mig opvejede kulissen ikke nederlaget, selv om det var fedt at være her.

– Det var ærgerligt, at vi ikke lige kunne give dem et mål, så det kunne komme helt op og køre, siger cheftræneren.

Kulissen imponerede ikke kun i Hvidovre-lejren, men også hos gæsterne fra AGF. Holdets cheftræner, Uwe Rösler, var tilfreds med at holdet kunne tage sejren på en svær udebane på trods af, at spillet ikke var prangende.

– Det var virkelig svært for os at skulle til Hvidovre og møde dem i deres første hjemmebanekamp. Selv om det var svært, håndterede vi det godt.

– Vi red stormen af, scorede to mål, og selv om vi ikke spillede vores bedste kamp, så fortjente vi at vinde, siger Uwe Rösler.

Hvidovre står noteret for et enkelt point efter tre kampe i Superligaen, mens AGF har seks.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Afslører samtale med Roony Bardghji

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Offentliggøres i dag

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF