Hvidovre-sportschef: Irriteret ad helvedes til

Selv om det ikke blev til en sejr over AGF, er Peter Lassen tilfreds med sæsonens første hjemmebanekamp.



Oprykkeren fra Hvidovre spillede søndag sin første superligakamp på hjemmebane siden 1997, og selv om holdet løb ind i et 0-2-nederlag til gæsterne fra AGF, var klubbens sportschef, Peter Lassen, tilfreds med hjemmebanepremieren.

– Alt var gået godt, undtagen resultatet. Alt det, der skete rundt om, var en fornøjelse.

– Så det er jeg tilfreds med, men jeg er irriteret ad helvedes til over resultatet.

– De var jo ikke bedre end os. Vi lavede nogle fejl, som de straffede meget hurtigt, siger Peter Lassen.

Siden Hvidovres oprykning til Superligaen blev en realitet tilbage i maj, har der været snak om, hvordan holdets hjemmebane, Pro Ventilation Arena, skulle komme til at opfylde kravene for et superligastadion.

Klubben har blandt andet været nødt til at sætte mobiltribuner op, så stadionet kunne leve op til Divisonsforeningens krav om plads til mindst 10.000 tilskuere.

Processen har ifølge Peter Lassen været vild for vestegnsklubben, selv om han ikke selv har haft så meget med den at gøre.

– Det har været sindssygt. Til banen har vi fået en fantastisk groundsman, han er rigtig dygtig.

– Med hensyn til stadion har jeg ikke haft så meget med det at gøre, men der er mange andre, der har kæmpet i døgndrift for, at vi har fået lov til at spille derude i dag (søndag, red.), siger Hvidovre-bossen.

Klubbens cheftræner, Per Frandsen, var efter kampen ligeledes tilfreds med kulissen, selv om hans fokus primært lå på nederlaget til AGF.

– Det var dejligt at se alle de Hvidovre-folk herude. Det var super fedt.

– Jeg vil gerne vinde, og det tror jeg også, drengene vil, så personligt for mig opvejede kulissen ikke nederlaget, selv om det var fedt at være her.

– Det var ærgerligt, at vi ikke lige kunne give dem et mål, så det kunne komme helt op og køre, siger cheftræneren.

Kulissen imponerede ikke kun i Hvidovre-lejren, men også hos gæsterne fra AGF. Holdets cheftræner, Uwe Rösler, var tilfreds med at holdet kunne tage sejren på en svær udebane på trods af, at spillet ikke var prangende.

– Det var virkelig svært for os at skulle til Hvidovre og møde dem i deres første hjemmebanekamp. Selv om det var svært, håndterede vi det godt.

– Vi red stormen af, scorede to mål, og selv om vi ikke spillede vores bedste kamp, så fortjente vi at vinde, siger Uwe Rösler.

Hvidovre står noteret for et enkelt point efter tre kampe i Superligaen, mens AGF har seks.

/ritzau/





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Iran kommer med krav før VM

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker

Barcelona – Real Madrid

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Manchester City – Brentford



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’