Hvidovre-sportschef: Irriteret ad helvedes til

Selv om det ikke blev til en sejr over AGF, er Peter Lassen tilfreds med sæsonens første hjemmebanekamp.



Oprykkeren fra Hvidovre spillede søndag sin første superligakamp på hjemmebane siden 1997, og selv om holdet løb ind i et 0-2-nederlag til gæsterne fra AGF, var klubbens sportschef, Peter Lassen, tilfreds med hjemmebanepremieren.

– Alt var gået godt, undtagen resultatet. Alt det, der skete rundt om, var en fornøjelse.

– Så det er jeg tilfreds med, men jeg er irriteret ad helvedes til over resultatet.

– De var jo ikke bedre end os. Vi lavede nogle fejl, som de straffede meget hurtigt, siger Peter Lassen.

Siden Hvidovres oprykning til Superligaen blev en realitet tilbage i maj, har der været snak om, hvordan holdets hjemmebane, Pro Ventilation Arena, skulle komme til at opfylde kravene for et superligastadion.

Klubben har blandt andet været nødt til at sætte mobiltribuner op, så stadionet kunne leve op til Divisonsforeningens krav om plads til mindst 10.000 tilskuere.

Processen har ifølge Peter Lassen været vild for vestegnsklubben, selv om han ikke selv har haft så meget med den at gøre.

– Det har været sindssygt. Til banen har vi fået en fantastisk groundsman, han er rigtig dygtig.

– Med hensyn til stadion har jeg ikke haft så meget med det at gøre, men der er mange andre, der har kæmpet i døgndrift for, at vi har fået lov til at spille derude i dag (søndag, red.), siger Hvidovre-bossen.

Klubbens cheftræner, Per Frandsen, var efter kampen ligeledes tilfreds med kulissen, selv om hans fokus primært lå på nederlaget til AGF.

– Det var dejligt at se alle de Hvidovre-folk herude. Det var super fedt.

– Jeg vil gerne vinde, og det tror jeg også, drengene vil, så personligt for mig opvejede kulissen ikke nederlaget, selv om det var fedt at være her.

– Det var ærgerligt, at vi ikke lige kunne give dem et mål, så det kunne komme helt op og køre, siger cheftræneren.

Kulissen imponerede ikke kun i Hvidovre-lejren, men også hos gæsterne fra AGF. Holdets cheftræner, Uwe Rösler, var tilfreds med at holdet kunne tage sejren på en svær udebane på trods af, at spillet ikke var prangende.

– Det var virkelig svært for os at skulle til Hvidovre og møde dem i deres første hjemmebanekamp. Selv om det var svært, håndterede vi det godt.

– Vi red stormen af, scorede to mål, og selv om vi ikke spillede vores bedste kamp, så fortjente vi at vinde, siger Uwe Rösler.

Hvidovre står noteret for et enkelt point efter tre kampe i Superligaen, mens AGF har seks.

/ritzau/







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

10. gang i træk

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kræver flere hold i Superligaen