PARKEN (Tipsbladet): Tre år efter guldtriumfen i 2021 kan historien gentage sig for Brøndby IF til maj.
For som det ser ud lige nu, er der rigtig meget, som peger mod et dansk mesterskab på Vestegnen. Med 2-1-sejren i Parken er afstanden nu fem point til FC København – og en noget bedre målscore vel og mærke – og to point ned til FC Midtjylland, som viste store svaghedstegn i hjemmebanenederlaget til FC Nordsjælland mandag eftermiddag.
Og Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen vil ikke feje snakken om klubbens guldchancer under gulvtæppet. Tværtimod anerkender han, at det ser rigtig godt ud. Det siger han til Tipsbladet og den skrevne presse efter derby-sejren søndag, hvor FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland dog stadig var i fuld gang.
– Selvfølgelig gør det det, for hvis ikke jeg kan sige det, hvem skal så? Vi er ambitiøse, og det er et mål, vi har. Det er alle spillernes ambition og håb, og det tror vi selv på. Vi ved godt, at det bliver svært. Vi bliver ikke mestre af at stå og snakke med jer.
– Jeg skal ikke stå her og nedspille det, at vi er fem point foran dem (FCK, red.). For hvem skal så stå og sige, at vi har en god position? Det er vi selvfølgelig glade for.
Det er efterhånden adskillige måneder siden, at Brøndby har tabt en fodboldkamp i Superligaen, og lige nu lader det ikke til, at man kan tabe. Bare se på årets første Superligakamp, hvor man vinder over guldkonkurrenterne FC Midtjylland på trods af at tidligt rødt kort til Henrik Heggheim.
– Vi har en kæmpe tro på os selv, og det har vi fået oparbejdet og opbygget over en lang periode ved ikke at tabe fodboldkampe. Når man vinder sådan en kamp hjemme mod Midtjylland, så vinder man en fodboldkamp, men man får så meget mere med i form af mental ballast og sådan noget, slår Jesper Sørensen fast.
Det må man bare sige, at de har fået i Brøndby, som igen spejder mod den ultimative hæder.
LIVE
TransferLIVE: Man City kan slå transferrekord
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
Kasper Schmeichel stopper karrieren
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
EKSPERT
‘Så kan han klare sig hvor som helst’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
NYHEDER
SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss
HELT VILDT