Gulddrømme i Brøndby: Jeg skal ikke nedspille det

I Brøndby erkender de, at det ser godt ud i mesterskabskampen lige nu.



PARKEN (Tipsbladet): Tre år efter guldtriumfen i 2021 kan historien gentage sig for Brøndby IF til maj. 

For som det ser ud lige nu, er der rigtig meget, som peger mod et dansk mesterskab på Vestegnen. Med 2-1-sejren i Parken er afstanden nu fem point til FC København – og en noget bedre målscore vel og mærke – og to point ned til FC Midtjylland, som viste store svaghedstegn i hjemmebanenederlaget til FC Nordsjælland mandag eftermiddag. 

Og Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen vil ikke feje snakken om klubbens guldchancer under gulvtæppet. Tværtimod anerkender han, at det ser rigtig godt ud. Det siger han til Tipsbladet og den skrevne presse efter derby-sejren søndag, hvor FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland dog stadig var i fuld gang.

– Selvfølgelig gør det det, for hvis ikke jeg kan sige det, hvem skal så? Vi er ambitiøse, og det er et mål, vi har. Det er alle spillernes ambition og håb, og det tror vi selv på. Vi ved godt, at det bliver svært. Vi bliver ikke mestre af at stå og snakke med jer.

– Jeg skal ikke stå her og nedspille det, at vi er fem point foran dem (FCK, red.). For hvem skal så stå og sige, at vi har en god position? Det er vi selvfølgelig glade for.

Det er efterhånden adskillige måneder siden, at Brøndby har tabt en fodboldkamp i Superligaen, og lige nu lader det ikke til, at man kan tabe. Bare se på årets første Superligakamp, hvor man vinder over guldkonkurrenterne FC Midtjylland på trods af at tidligt rødt kort til Henrik Heggheim.

– Vi har en kæmpe tro på os selv, og det har vi fået oparbejdet og opbygget over en lang periode ved ikke at tabe fodboldkampe. Når man vinder sådan en kamp hjemme mod Midtjylland, så vinder man en fodboldkamp, men man får så meget mere med i form af mental ballast og sådan noget, slår Jesper Sørensen fast. 

Det må man bare sige, at de har fået i Brøndby, som igen spejder mod den ultimative hæder.





Martin Jørgensen lander nyt job




LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Katastrofe for Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Voldsom straf efter vanvidsaktion



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Brian Riemer peger på tre årsager

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Snart kan det give rødt kort

Atletico Madrid – Arsenal

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Bo Svensson svært utilfreds