Gulddrømme i Brøndby: Jeg skal ikke nedspille det

I Brøndby erkender de, at det ser godt ud i mesterskabskampen lige nu.



PARKEN (Tipsbladet): Tre år efter guldtriumfen i 2021 kan historien gentage sig for Brøndby IF til maj. 

For som det ser ud lige nu, er der rigtig meget, som peger mod et dansk mesterskab på Vestegnen. Med 2-1-sejren i Parken er afstanden nu fem point til FC København – og en noget bedre målscore vel og mærke – og to point ned til FC Midtjylland, som viste store svaghedstegn i hjemmebanenederlaget til FC Nordsjælland mandag eftermiddag. 

Og Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen vil ikke feje snakken om klubbens guldchancer under gulvtæppet. Tværtimod anerkender han, at det ser rigtig godt ud. Det siger han til Tipsbladet og den skrevne presse efter derby-sejren søndag, hvor FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland dog stadig var i fuld gang.

– Selvfølgelig gør det det, for hvis ikke jeg kan sige det, hvem skal så? Vi er ambitiøse, og det er et mål, vi har. Det er alle spillernes ambition og håb, og det tror vi selv på. Vi ved godt, at det bliver svært. Vi bliver ikke mestre af at stå og snakke med jer.

– Jeg skal ikke stå her og nedspille det, at vi er fem point foran dem (FCK, red.). For hvem skal så stå og sige, at vi har en god position? Det er vi selvfølgelig glade for.

Det er efterhånden adskillige måneder siden, at Brøndby har tabt en fodboldkamp i Superligaen, og lige nu lader det ikke til, at man kan tabe. Bare se på årets første Superligakamp, hvor man vinder over guldkonkurrenterne FC Midtjylland på trods af at tidligt rødt kort til Henrik Heggheim.

– Vi har en kæmpe tro på os selv, og det har vi fået oparbejdet og opbygget over en lang periode ved ikke at tabe fodboldkampe. Når man vinder sådan en kamp hjemme mod Midtjylland, så vinder man en fodboldkamp, men man får så meget mere med i form af mental ballast og sådan noget, slår Jesper Sørensen fast. 

Det må man bare sige, at de har fået i Brøndby, som igen spejder mod den ultimative hæder.





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Storklub jagter to danskere

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god

Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort