Gulddrømme i Brøndby: Jeg skal ikke nedspille det

I Brøndby erkender de, at det ser godt ud i mesterskabskampen lige nu.



PARKEN (Tipsbladet): Tre år efter guldtriumfen i 2021 kan historien gentage sig for Brøndby IF til maj. 

For som det ser ud lige nu, er der rigtig meget, som peger mod et dansk mesterskab på Vestegnen. Med 2-1-sejren i Parken er afstanden nu fem point til FC København – og en noget bedre målscore vel og mærke – og to point ned til FC Midtjylland, som viste store svaghedstegn i hjemmebanenederlaget til FC Nordsjælland mandag eftermiddag. 

Og Brøndbys cheftræner Jesper Sørensen vil ikke feje snakken om klubbens guldchancer under gulvtæppet. Tværtimod anerkender han, at det ser rigtig godt ud. Det siger han til Tipsbladet og den skrevne presse efter derby-sejren søndag, hvor FC Midtjyllands kamp mod FC Nordsjælland dog stadig var i fuld gang.

– Selvfølgelig gør det det, for hvis ikke jeg kan sige det, hvem skal så? Vi er ambitiøse, og det er et mål, vi har. Det er alle spillernes ambition og håb, og det tror vi selv på. Vi ved godt, at det bliver svært. Vi bliver ikke mestre af at stå og snakke med jer.

– Jeg skal ikke stå her og nedspille det, at vi er fem point foran dem (FCK, red.). For hvem skal så stå og sige, at vi har en god position? Det er vi selvfølgelig glade for.

Det er efterhånden adskillige måneder siden, at Brøndby har tabt en fodboldkamp i Superligaen, og lige nu lader det ikke til, at man kan tabe. Bare se på årets første Superligakamp, hvor man vinder over guldkonkurrenterne FC Midtjylland på trods af at tidligt rødt kort til Henrik Heggheim.

– Vi har en kæmpe tro på os selv, og det har vi fået oparbejdet og opbygget over en lang periode ved ikke at tabe fodboldkampe. Når man vinder sådan en kamp hjemme mod Midtjylland, så vinder man en fodboldkamp, men man får så meget mere med i form af mental ballast og sådan noget, slår Jesper Sørensen fast. 

Det må man bare sige, at de har fået i Brøndby, som igen spejder mod den ultimative hæder.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I dialog om Albert Grønbæk

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

El Clásico kan afgøre det hele

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

FC Midtjylland – Viborg FF