– Hvordan skulle Ajax kunne overtale Neestrup?

Den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx, der nu arbejder som fodboldekspert på hollandsk TV, tror ikke, at Jacob Neestrup bliver ny cheftræner i AFC Ajax.



Jacob Neestrup bryder sig ikke om rygter – nu er FC København-træneren selv genstand for nogle saftige af slagsen.

Den danske mestertræner har den seneste uges tid stået i centrum for en række spekulationer om storklubben AFC Ajax, der er på udkig efter en ny cheftræner, og i den forbindelse har været nævnt i samme forbindelse som Jacob Neestrup, der har imponeret i sit første år som FCK-boss.

I Danmark har rygterne om Neestrup og Ajax fået en del spalteplads i medierne, og man diskuterer dem ligeledes i Holland. I sidste uge var det et samtaleemne i programmet Voetbalpraat på ESPN, og her deltog den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx som én af eksperterne i panelet. 

Han mener, at Jacob Neestrup bør slå koldt vand i blodet, før han indleder en eventuel flirt med Ajax.

– Jeg vil sige det på den måde, at Jacob Neestrup skal tænke sig rigtig godt om. Ajax er en stor klub, men det er ikke et nemt sted at komme for en ny træner. Samtidig har Neestrup stor succes i FC København og er et rigtig godt sted, så jeg er ikke sikker på, han har meget travlt med at komme til Ajax eller en anden klub. Jeg tror, Ajax vil have svært ved at overtale ham, siger Kees Luijckx – på dansk – til Tipsbladet og tilføjer:

– Han spiller 4-3-3 i FC København, og i den forstand kunne han passe godt til Ajax. Jeg husker også FC København som et hold, der gerne ville spille teknisk fodbold, men det var jo ikke under Jacob Neestrup. Jeg kender ikke Neestrup super godt, skal jeg ærligt indrømme, men han er helt sikkert et spændende trænernavn.

Ajax fyrede Maurice Steijn som cheftræner for godt en måned siden, og derudover har klubben også taget afsked med fodbolddirektør Sven Mislintat. Ydermere er bestyrelsen heller ikke helt på plads, og det forventes ikke at ske før i starten af 2024.

Kees Luijckx påpeger, at de mange ubesatte poster i Ajax er noget, Jacob Neestrup bør have for øje.

– Samarbejdet mellem cheftræneren og ledelsen er simpelthen så vigtigt. Lige nu er ledelsen ikke på plads, så derfor mener jeg, at Jacob Neestrup bør have is i maven og afvente, hvad der sker i Ajax. Men helt ærligt så kan jeg ikke forestille mig, at Neestrup forlader FC København. Det har jeg svært ved at se for mig, lyder det fra den tidligere Superliga-spiller.

59-årige John van ‘t Schip er lige nu midlertidig cheftræner i den hollandske storklub. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Færdig i FC Midtjylland?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bo Svensson i spil til stort job

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Monstertransfer? Han koster 690 millioner



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

UEFA med ny stor FC København-straf

Samler informationer om FCK’er

Medie peger på FC København

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Vild udtalelse om Nathan Trott

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Choktransfer?

Manchester United jagter Liverpool-profil

FC København-stjerne straffes af UEFA

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Den første i næsten 40 år



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

I svime over Højlund

Chido Obi var ustyrlig

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Sæsonens hurtigste hattrick

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Han skal jo være Brøndby-mand

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart