– Hvordan skulle Ajax kunne overtale Neestrup?

Den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx, der nu arbejder som fodboldekspert på hollandsk TV, tror ikke, at Jacob Neestrup bliver ny cheftræner i AFC Ajax.



Jacob Neestrup bryder sig ikke om rygter – nu er FC København-træneren selv genstand for nogle saftige af slagsen.

Den danske mestertræner har den seneste uges tid stået i centrum for en række spekulationer om storklubben AFC Ajax, der er på udkig efter en ny cheftræner, og i den forbindelse har været nævnt i samme forbindelse som Jacob Neestrup, der har imponeret i sit første år som FCK-boss.

I Danmark har rygterne om Neestrup og Ajax fået en del spalteplads i medierne, og man diskuterer dem ligeledes i Holland. I sidste uge var det et samtaleemne i programmet Voetbalpraat på ESPN, og her deltog den tidligere Sønderjyske-profil Kees Luijckx som én af eksperterne i panelet. 

Han mener, at Jacob Neestrup bør slå koldt vand i blodet, før han indleder en eventuel flirt med Ajax.

– Jeg vil sige det på den måde, at Jacob Neestrup skal tænke sig rigtig godt om. Ajax er en stor klub, men det er ikke et nemt sted at komme for en ny træner. Samtidig har Neestrup stor succes i FC København og er et rigtig godt sted, så jeg er ikke sikker på, han har meget travlt med at komme til Ajax eller en anden klub. Jeg tror, Ajax vil have svært ved at overtale ham, siger Kees Luijckx – på dansk – til Tipsbladet og tilføjer:

– Han spiller 4-3-3 i FC København, og i den forstand kunne han passe godt til Ajax. Jeg husker også FC København som et hold, der gerne ville spille teknisk fodbold, men det var jo ikke under Jacob Neestrup. Jeg kender ikke Neestrup super godt, skal jeg ærligt indrømme, men han er helt sikkert et spændende trænernavn.

Ajax fyrede Maurice Steijn som cheftræner for godt en måned siden, og derudover har klubben også taget afsked med fodbolddirektør Sven Mislintat. Ydermere er bestyrelsen heller ikke helt på plads, og det forventes ikke at ske før i starten af 2024.

Kees Luijckx påpeger, at de mange ubesatte poster i Ajax er noget, Jacob Neestrup bør have for øje.

– Samarbejdet mellem cheftræneren og ledelsen er simpelthen så vigtigt. Lige nu er ledelsen ikke på plads, så derfor mener jeg, at Jacob Neestrup bør have is i maven og afvente, hvad der sker i Ajax. Men helt ærligt så kan jeg ikke forestille mig, at Neestrup forlader FC København. Det har jeg svært ved at se for mig, lyder det fra den tidligere Superliga-spiller.

59-årige John van ‘t Schip er lige nu midlertidig cheftræner i den hollandske storklub. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Afslører dialog med Niels Frederiksen

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Barcelona klager til UEFA



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

AGF – FC Nordsjælland

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

Hård kritik af FCM-profil



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Nu er han tilbage for Brøndby

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Liverpool – Fulham

Robert trækker overskrifter i udlandet

– Det er en katastrofe for Brøndby

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Thomas Frank er favorit til jobbet

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

‘De har grinet deres røv i laser’

Parisere får Reds til at rødme