Det er på den helt store klinge, når Viaplay-ekspert Per Frimann skal finde en spiller, som han mener, Mathias Kvistgaarden minder om.
Brøndbys unge angriber, der i sommer blev sat i forbindelse med et skifte til Skotland og Celtic, er blevet fast mand i startopstillingen hos de blå-gule, hvor han haft en afgørende andel i, at klubben fra den københavnske vestegn er at finde på andenpladsen i Superligaen.
Fem mål og fire assister står Kvistgaarden noteret for i 14 kampe, og inden opgøret mellem Brøndby IF og AGF mandag aften – der i øvrigt endte 1-1 – var det en tidligere topangriber, som Per Frimann pegede på som den angriber, Kvistgaarden minder om.
– Han er så aggressiv i sine dybe løb og så god til at søge rummene bag modstandernes forsvar. Det er akkurat som en anden spiller, nemlig Luis Suarez, som jeg synes havde noget fantastisk over sit spil, for han vidste altid, hvor han gerne ville have bolden, siger Per Frimann til Viaplay.
Luis Suarez nåede at spille for Groningen, AFC Ajax, Liverpool, FC Barcelona og Atletico Madrid, inden han rejste væk fra Europa. I dag spiller han for Gremio i Brasilien og står noteret for 20 mål i 47 kampe.
– Balancen er for mig noget af det, man kan sammenligne de to spillere med, siger Per Frimann videre.
Luis Suarez var i øvrigt kendt for at have unoder i spil og har tidligere bidt en modstander i en kamp.
Mathias Kvistgaarden har også modtaget kritik for ikke helt at blive stående på benene – noget Suarez til tider også blev beskyldt for.
Den del afviste Kvistgaarden dog over for Tipsbladet efter et opgør i Randers, hvor hjemmeholdet flere gange var utilfreds med, at angriberen ikke formåede at blive på benene.
– Jeg er en spiller, der rigtig ofte er i ubalance i mine dueller, fordi jeg gerne vil udfordre. Så jeg bukker mig og går langt ned for at sno mig rundt om modstanderne. Hvis man får et skub der, så er man i ubalance. For min skyld må de sige, hvad de vil. Deres job er at snakke, sagde angriberen.
Hele den historie kan du læse her.
Se videoen øverst for at se hele Per Frimanns sammenligning af Mathias Kvistgaarden og Luis Suarez.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT