Det er på den helt store klinge, når Viaplay-ekspert Per Frimann skal finde en spiller, som han mener, Mathias Kvistgaarden minder om.
Brøndbys unge angriber, der i sommer blev sat i forbindelse med et skifte til Skotland og Celtic, er blevet fast mand i startopstillingen hos de blå-gule, hvor han haft en afgørende andel i, at klubben fra den københavnske vestegn er at finde på andenpladsen i Superligaen.
Fem mål og fire assister står Kvistgaarden noteret for i 14 kampe, og inden opgøret mellem Brøndby IF og AGF mandag aften – der i øvrigt endte 1-1 – var det en tidligere topangriber, som Per Frimann pegede på som den angriber, Kvistgaarden minder om.
– Han er så aggressiv i sine dybe løb og så god til at søge rummene bag modstandernes forsvar. Det er akkurat som en anden spiller, nemlig Luis Suarez, som jeg synes havde noget fantastisk over sit spil, for han vidste altid, hvor han gerne ville have bolden, siger Per Frimann til Viaplay.
Luis Suarez nåede at spille for Groningen, AFC Ajax, Liverpool, FC Barcelona og Atletico Madrid, inden han rejste væk fra Europa. I dag spiller han for Gremio i Brasilien og står noteret for 20 mål i 47 kampe.
– Balancen er for mig noget af det, man kan sammenligne de to spillere med, siger Per Frimann videre.
Luis Suarez var i øvrigt kendt for at have unoder i spil og har tidligere bidt en modstander i en kamp.
Mathias Kvistgaarden har også modtaget kritik for ikke helt at blive stående på benene – noget Suarez til tider også blev beskyldt for.
Den del afviste Kvistgaarden dog over for Tipsbladet efter et opgør i Randers, hvor hjemmeholdet flere gange var utilfreds med, at angriberen ikke formåede at blive på benene.
– Jeg er en spiller, der rigtig ofte er i ubalance i mine dueller, fordi jeg gerne vil udfordre. Så jeg bukker mig og går langt ned for at sno mig rundt om modstanderne. Hvis man får et skub der, så er man i ubalance. For min skyld må de sige, hvad de vil. Deres job er at snakke, sagde angriberen.
Hele den historie kan du læse her.
Se videoen øverst for at se hele Per Frimanns sammenligning af Mathias Kvistgaarden og Luis Suarez.
LIVE
TransferLIVE: Asp Jensen på plads i ny klub
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
Argentinsk træner kræver forbedringer
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
MEDIE