Det er på den helt store klinge, når Viaplay-ekspert Per Frimann skal finde en spiller, som han mener, Mathias Kvistgaarden minder om.
Brøndbys unge angriber, der i sommer blev sat i forbindelse med et skifte til Skotland og Celtic, er blevet fast mand i startopstillingen hos de blå-gule, hvor han haft en afgørende andel i, at klubben fra den københavnske vestegn er at finde på andenpladsen i Superligaen.
Fem mål og fire assister står Kvistgaarden noteret for i 14 kampe, og inden opgøret mellem Brøndby IF og AGF mandag aften – der i øvrigt endte 1-1 – var det en tidligere topangriber, som Per Frimann pegede på som den angriber, Kvistgaarden minder om.
– Han er så aggressiv i sine dybe løb og så god til at søge rummene bag modstandernes forsvar. Det er akkurat som en anden spiller, nemlig Luis Suarez, som jeg synes havde noget fantastisk over sit spil, for han vidste altid, hvor han gerne ville have bolden, siger Per Frimann til Viaplay.
Luis Suarez nåede at spille for Groningen, AFC Ajax, Liverpool, FC Barcelona og Atletico Madrid, inden han rejste væk fra Europa. I dag spiller han for Gremio i Brasilien og står noteret for 20 mål i 47 kampe.
– Balancen er for mig noget af det, man kan sammenligne de to spillere med, siger Per Frimann videre.
Luis Suarez var i øvrigt kendt for at have unoder i spil og har tidligere bidt en modstander i en kamp.
Mathias Kvistgaarden har også modtaget kritik for ikke helt at blive stående på benene – noget Suarez til tider også blev beskyldt for.
Den del afviste Kvistgaarden dog over for Tipsbladet efter et opgør i Randers, hvor hjemmeholdet flere gange var utilfreds med, at angriberen ikke formåede at blive på benene.
– Jeg er en spiller, der rigtig ofte er i ubalance i mine dueller, fordi jeg gerne vil udfordre. Så jeg bukker mig og går langt ned for at sno mig rundt om modstanderne. Hvis man får et skub der, så er man i ubalance. For min skyld må de sige, hvad de vil. Deres job er at snakke, sagde angriberen.
Hele den historie kan du læse her.
Se videoen øverst for at se hele Per Frimanns sammenligning af Mathias Kvistgaarden og Luis Suarez.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
FCM-transfer i fare
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
EKSPERT