Hylder FCM-profils teknik: Han er jo portugiser!

Der er store forhåbninger til den nye FCM-midtbanespiller Dani Silva.



HERNING (Tipsbladet): Han fik 45 minutter i debuten mod Real Sociedad, og spørger man FCM-spillerne og trænerne, bliver det til meget mere i de kommende måneder og år.

Efter en halvsæson med meget begrænset spilletid i Serie A for Hellas Verona er Dani Silva nu FC Midtjylland-spiller, og det er en stor rolle, Dani Silva skal være med til at udfylde efter FCM’s salg af Emiliano Martínez til Palmeiras i januar.

At det kun blev til 45 minutter var ikke planlagt men hang ifølge Thomas Thomasberg sammen med, at han og trænerkollegerne ville have en fysisk større spiller i Pedro Bravo på banen mod Real Sociedads midtbanejern.

Og det bliver godt med Silva i FC Midtjylland, forventer holdkammeraterne.

– Han er en ny spiller, der skal vænne sig til vores system. Men han har så meget kvalitet. Det er en spiller, der kommer til at give holdet så meget, det er helt sikkert. Vi får ham hjulpet ind i truppen og kulturen så hurtigt som muligt, for vi kan se, han har så meget kvalitet, siger Paulinho.

Den portugisisk-, engelsk- og efterhånden også dansktalende brasilianer har tænkt sig at introducere portugisiske Silva trinvis til livet i Danmark, og han ser en ny spiller med gode muligheder for at falde til.

Paulinho og kollegerne i FC Midtjylland har fået en ny holdkammerat til den centrale midtbane.

– Det er da noget, hvor jeg kan hjælpe, men det er jo også godt, at han taler engelsk, så han kan til med alle spillere, ikke kun den sydamerikanske gruppe, siger Paulinho.

Kantspilleren Aral Simsir fik et skulderklap undervejs i første halvleg af den ny midtbane-motor efter en god Simsir-dribletur, og FCM-profilen har i de første dage med Dani Silva i Danmark bidt mærke i midtbanespillerens boldbehandling og afleveringer.

– Han er en utrolig dygtig fodboldspiller. Det kan der ikke være delte meninger om, synes jeg. Utrolig god på bolden. Det er hans første kamp, så man skal lige tage det lidt med ro. Men jeg er slet ikke usikker på, at han bliver virkelig vigtig for os, siger Aral Simsir, der ikke var overrasket over, at den nye mand uden frygt tog bolden til sig omringet af Sociedad-spillere og spillede afleveringer i små rum.

– Han er jo portugiser!. Det er det, de er gode til. Vi har set det til træning og da vi spiller træningskampen mod Vejle. Han er gode venner med bolden, en god spilfordeler. Det ser virkelig godt ud og jeg er ret sikker på, at det bliver meget, meget bedre, siger Aral Simsir.

Dani Silva spillede som dreng et par år i Benfica og var profil i Vitoria Guimarães, før han blev solgt til Hellas Verona i januar 2024.

Læs om Dani Silvas vej til FC Midtjylland og forventninger til opholdet her.







LIVE

LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

De overvejer Christian Eriksen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Stjerner gav klar besked til Eriksen

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Raser: Det er latterligt!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’