Hylder FCM-profils teknik: Han er jo portugiser!

Der er store forhåbninger til den nye FCM-midtbanespiller Dani Silva.



HERNING (Tipsbladet): Han fik 45 minutter i debuten mod Real Sociedad, og spørger man FCM-spillerne og trænerne, bliver det til meget mere i de kommende måneder og år.

Efter en halvsæson med meget begrænset spilletid i Serie A for Hellas Verona er Dani Silva nu FC Midtjylland-spiller, og det er en stor rolle, Dani Silva skal være med til at udfylde efter FCM’s salg af Emiliano Martínez til Palmeiras i januar.

At det kun blev til 45 minutter var ikke planlagt men hang ifølge Thomas Thomasberg sammen med, at han og trænerkollegerne ville have en fysisk større spiller i Pedro Bravo på banen mod Real Sociedads midtbanejern.

Og det bliver godt med Silva i FC Midtjylland, forventer holdkammeraterne.

– Han er en ny spiller, der skal vænne sig til vores system. Men han har så meget kvalitet. Det er en spiller, der kommer til at give holdet så meget, det er helt sikkert. Vi får ham hjulpet ind i truppen og kulturen så hurtigt som muligt, for vi kan se, han har så meget kvalitet, siger Paulinho.

Den portugisisk-, engelsk- og efterhånden også dansktalende brasilianer har tænkt sig at introducere portugisiske Silva trinvis til livet i Danmark, og han ser en ny spiller med gode muligheder for at falde til.

Paulinho og kollegerne i FC Midtjylland har fået en ny holdkammerat til den centrale midtbane.

– Det er da noget, hvor jeg kan hjælpe, men det er jo også godt, at han taler engelsk, så han kan til med alle spillere, ikke kun den sydamerikanske gruppe, siger Paulinho.

Kantspilleren Aral Simsir fik et skulderklap undervejs i første halvleg af den ny midtbane-motor efter en god Simsir-dribletur, og FCM-profilen har i de første dage med Dani Silva i Danmark bidt mærke i midtbanespillerens boldbehandling og afleveringer.

– Han er en utrolig dygtig fodboldspiller. Det kan der ikke være delte meninger om, synes jeg. Utrolig god på bolden. Det er hans første kamp, så man skal lige tage det lidt med ro. Men jeg er slet ikke usikker på, at han bliver virkelig vigtig for os, siger Aral Simsir, der ikke var overrasket over, at den nye mand uden frygt tog bolden til sig omringet af Sociedad-spillere og spillede afleveringer i små rum.

– Han er jo portugiser!. Det er det, de er gode til. Vi har set det til træning og da vi spiller træningskampen mod Vejle. Han er gode venner med bolden, en god spilfordeler. Det ser virkelig godt ud og jeg er ret sikker på, at det bliver meget, meget bedre, siger Aral Simsir.

Dani Silva spillede som dreng et par år i Benfica og var profil i Vitoria Guimarães, før han blev solgt til Hellas Verona i januar 2024.

Læs om Dani Silvas vej til FC Midtjylland og forventninger til opholdet her.





– Schwartau-handel giver ingen mening




LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand



LIVE

TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Portugal – Kroatien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Spanien – Østrig

Her kan man se La Liga fremover

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

De køber ham for 740 mio.

Rooney: Her er Englands store problem

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

PL-træner blev fyret over E-mail

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson