Hylder FCM-profils teknik: Han er jo portugiser!

Der er store forhåbninger til den nye FCM-midtbanespiller Dani Silva.



HERNING (Tipsbladet): Han fik 45 minutter i debuten mod Real Sociedad, og spørger man FCM-spillerne og trænerne, bliver det til meget mere i de kommende måneder og år.

Efter en halvsæson med meget begrænset spilletid i Serie A for Hellas Verona er Dani Silva nu FC Midtjylland-spiller, og det er en stor rolle, Dani Silva skal være med til at udfylde efter FCM’s salg af Emiliano Martínez til Palmeiras i januar.

At det kun blev til 45 minutter var ikke planlagt men hang ifølge Thomas Thomasberg sammen med, at han og trænerkollegerne ville have en fysisk større spiller i Pedro Bravo på banen mod Real Sociedads midtbanejern.

Og det bliver godt med Silva i FC Midtjylland, forventer holdkammeraterne.

– Han er en ny spiller, der skal vænne sig til vores system. Men han har så meget kvalitet. Det er en spiller, der kommer til at give holdet så meget, det er helt sikkert. Vi får ham hjulpet ind i truppen og kulturen så hurtigt som muligt, for vi kan se, han har så meget kvalitet, siger Paulinho.

Den portugisisk-, engelsk- og efterhånden også dansktalende brasilianer har tænkt sig at introducere portugisiske Silva trinvis til livet i Danmark, og han ser en ny spiller med gode muligheder for at falde til.

Paulinho og kollegerne i FC Midtjylland har fået en ny holdkammerat til den centrale midtbane.

– Det er da noget, hvor jeg kan hjælpe, men det er jo også godt, at han taler engelsk, så han kan til med alle spillere, ikke kun den sydamerikanske gruppe, siger Paulinho.

Kantspilleren Aral Simsir fik et skulderklap undervejs i første halvleg af den ny midtbane-motor efter en god Simsir-dribletur, og FCM-profilen har i de første dage med Dani Silva i Danmark bidt mærke i midtbanespillerens boldbehandling og afleveringer.

– Han er en utrolig dygtig fodboldspiller. Det kan der ikke være delte meninger om, synes jeg. Utrolig god på bolden. Det er hans første kamp, så man skal lige tage det lidt med ro. Men jeg er slet ikke usikker på, at han bliver virkelig vigtig for os, siger Aral Simsir, der ikke var overrasket over, at den nye mand uden frygt tog bolden til sig omringet af Sociedad-spillere og spillede afleveringer i små rum.

– Han er jo portugiser!. Det er det, de er gode til. Vi har set det til træning og da vi spiller træningskampen mod Vejle. Han er gode venner med bolden, en god spilfordeler. Det ser virkelig godt ud og jeg er ret sikker på, at det bliver meget, meget bedre, siger Aral Simsir.

Dani Silva spillede som dreng et par år i Benfica og var profil i Vitoria Guimarães, før han blev solgt til Hellas Verona i januar 2024.

Læs om Dani Silvas vej til FC Midtjylland og forventninger til opholdet her.



Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Trækker overskrifter i Sydkorea

Randers FC – AGF

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Kæmpe triumf for Frank

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Superligaens “N’Golo Kanté”: En god spiller

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

FC Fredericia – OB

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

Danskerscoringerne væltede ind

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Mål i begge ender i Milano

Får Anis Ben Slimane en ny chance?

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

Her er alle VM-puljerne