HERNING (Tipsbladet): Han fik 45 minutter i debuten mod Real Sociedad, og spørger man FCM-spillerne og trænerne, bliver det til meget mere i de kommende måneder og år.
Efter en halvsæson med meget begrænset spilletid i Serie A for Hellas Verona er Dani Silva nu FC Midtjylland-spiller, og det er en stor rolle, Dani Silva skal være med til at udfylde efter FCM’s salg af Emiliano Martínez til Palmeiras i januar.
At det kun blev til 45 minutter var ikke planlagt men hang ifølge Thomas Thomasberg sammen med, at han og trænerkollegerne ville have en fysisk større spiller i Pedro Bravo på banen mod Real Sociedads midtbanejern.
Og det bliver godt med Silva i FC Midtjylland, forventer holdkammeraterne.
– Han er en ny spiller, der skal vænne sig til vores system. Men han har så meget kvalitet. Det er en spiller, der kommer til at give holdet så meget, det er helt sikkert. Vi får ham hjulpet ind i truppen og kulturen så hurtigt som muligt, for vi kan se, han har så meget kvalitet, siger Paulinho.
Den portugisisk-, engelsk- og efterhånden også dansktalende brasilianer har tænkt sig at introducere portugisiske Silva trinvis til livet i Danmark, og han ser en ny spiller med gode muligheder for at falde til.

– Det er da noget, hvor jeg kan hjælpe, men det er jo også godt, at han taler engelsk, så han kan til med alle spillere, ikke kun den sydamerikanske gruppe, siger Paulinho.
Kantspilleren Aral Simsir fik et skulderklap undervejs i første halvleg af den ny midtbane-motor efter en god Simsir-dribletur, og FCM-profilen har i de første dage med Dani Silva i Danmark bidt mærke i midtbanespillerens boldbehandling og afleveringer.
– Han er en utrolig dygtig fodboldspiller. Det kan der ikke være delte meninger om, synes jeg. Utrolig god på bolden. Det er hans første kamp, så man skal lige tage det lidt med ro. Men jeg er slet ikke usikker på, at han bliver virkelig vigtig for os, siger Aral Simsir, der ikke var overrasket over, at den nye mand uden frygt tog bolden til sig omringet af Sociedad-spillere og spillede afleveringer i små rum.
– Han er jo portugiser!. Det er det, de er gode til. Vi har set det til træning og da vi spiller træningskampen mod Vejle. Han er gode venner med bolden, en god spilfordeler. Det ser virkelig godt ud og jeg er ret sikker på, at det bliver meget, meget bedre, siger Aral Simsir.
Dani Silva spillede som dreng et par år i Benfica og var profil i Vitoria Guimarães, før han blev solgt til Hellas Verona i januar 2024.
Læs om Dani Silvas vej til FC Midtjylland og forventninger til opholdet her.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Liverpool præsenterer succestræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
Jess Thorup fyret
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
NYHEDER