Hylder FCM-profils teknik: Han er jo portugiser!

Der er store forhåbninger til den nye FCM-midtbanespiller Dani Silva.



HERNING (Tipsbladet): Han fik 45 minutter i debuten mod Real Sociedad, og spørger man FCM-spillerne og trænerne, bliver det til meget mere i de kommende måneder og år.

Efter en halvsæson med meget begrænset spilletid i Serie A for Hellas Verona er Dani Silva nu FC Midtjylland-spiller, og det er en stor rolle, Dani Silva skal være med til at udfylde efter FCM’s salg af Emiliano Martínez til Palmeiras i januar.

At det kun blev til 45 minutter var ikke planlagt men hang ifølge Thomas Thomasberg sammen med, at han og trænerkollegerne ville have en fysisk større spiller i Pedro Bravo på banen mod Real Sociedads midtbanejern.

Og det bliver godt med Silva i FC Midtjylland, forventer holdkammeraterne.

– Han er en ny spiller, der skal vænne sig til vores system. Men han har så meget kvalitet. Det er en spiller, der kommer til at give holdet så meget, det er helt sikkert. Vi får ham hjulpet ind i truppen og kulturen så hurtigt som muligt, for vi kan se, han har så meget kvalitet, siger Paulinho.

Den portugisisk-, engelsk- og efterhånden også dansktalende brasilianer har tænkt sig at introducere portugisiske Silva trinvis til livet i Danmark, og han ser en ny spiller med gode muligheder for at falde til.

Paulinho og kollegerne i FC Midtjylland har fået en ny holdkammerat til den centrale midtbane.

– Det er da noget, hvor jeg kan hjælpe, men det er jo også godt, at han taler engelsk, så han kan til med alle spillere, ikke kun den sydamerikanske gruppe, siger Paulinho.

Kantspilleren Aral Simsir fik et skulderklap undervejs i første halvleg af den ny midtbane-motor efter en god Simsir-dribletur, og FCM-profilen har i de første dage med Dani Silva i Danmark bidt mærke i midtbanespillerens boldbehandling og afleveringer.

– Han er en utrolig dygtig fodboldspiller. Det kan der ikke være delte meninger om, synes jeg. Utrolig god på bolden. Det er hans første kamp, så man skal lige tage det lidt med ro. Men jeg er slet ikke usikker på, at han bliver virkelig vigtig for os, siger Aral Simsir, der ikke var overrasket over, at den nye mand uden frygt tog bolden til sig omringet af Sociedad-spillere og spillede afleveringer i små rum.

– Han er jo portugiser!. Det er det, de er gode til. Vi har set det til træning og da vi spiller træningskampen mod Vejle. Han er gode venner med bolden, en god spilfordeler. Det ser virkelig godt ud og jeg er ret sikker på, at det bliver meget, meget bedre, siger Aral Simsir.

Dani Silva spillede som dreng et par år i Benfica og var profil i Vitoria Guimarães, før han blev solgt til Hellas Verona i januar 2024.

Læs om Dani Silvas vej til FC Midtjylland og forventninger til opholdet her.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

OB – FC Midtjylland

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

‘Det var forfærdeligt at se på!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Jagter Christian Nørgaard

‘Derfor forlod jeg Brøndby’



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Stort Brøndby-boost

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Præsenterer Thomas Franks afløser



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FC København – FC Nordsjælland

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Danmark indleder med et brag mod Norge

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?